Na letošní rok připadá 75. výročí narození světoznámého palestinského básníka Mahmouda Darwishe. U nás jej znají jen skuteční milovníci arabské literatury. Na blízkém východě však dodnes platí za uznávaného umělce. Jeho život připomene i večer, který pořádá Knihovna Václava Havla.

„Darwish je bytostným dechem palestinského lidu, obětí exilu a sounáležitosti.“

Básnířka Naomi Shihab Nye

 

Obdivovatel komunismu i zastánce svobody Palestiny

Narodil se v malé vesničce v západní Galileji v roce 1941. Po vzniku Izraele s celou rodinou utíká do Libanonu. Po roce se ale do Izraele vrátí. Už jako cizinec. V devatenácti letech vydá první básnickou sbírku- Vrabec bez křídel. Politická situace pro lidi s jeho vyznáním není ideální. Okouzlí ho komunismus a zapojí se i do komunistické strany Rakah. Několikrát je odsouzen k domácímu vězení. Důvod? Veřejně čte svoje texty. Za nezávislost Palestiny aktivně bojuje na mnoha frontách. Vždy ale jen slovem. Problémů přibývá a nejsnadnějším řešením je odjet do SSSR. Začne studovat na Moskevské univerzitě a po návratu se aktivně zapojí do Organizace pro osvobození Palestiny. Jeho básně jsou častým námětem protestsongů.  Poezii zasvětí celý svůj život. Jeho dílo je přeloženo do  35 jazyků. Získá mnoho vyznamenání. Mezi nimi i francouzské vyznamenání za literaturu. I kdy se v pozdějších letech mohl do Izraele vrátit, domov tady nikdy nenašel. Vždycky se cítil jako vyhnanec. Střídavě bydlel v Libanonu, v Egyptě i v Paříži. Stáří strávil v Texasu. Mnoho let ho trápily srdeční potíže. Prožil i klinickou smrt. Zemřel v Americkém Texasu během jedné z operací srdce. Bylo mu 67 let.

Oslava 75. výročí narození nejvýznamnějšího palestinského básníka

10. března v 19.00, Knihovna Václava Havla

Facebook

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Holokaust – Poláci přepisují historii

Další článek

Za chudobu jižní Itálie může vypovězení židů, říká výzkum