Zdroj: themavenofmayhem.com

Pravidelně se přesvědčujeme o tom, jak pojišťovny pouze s někým vyběhnou namísto toho, aby splnily co mají. Postupně si chci brát na paškál některé jejich křiklavé, ale bohužel skryté, případy.   Četli jsme ty příběhy z velké vody v letech 1997 i 2002. Někdo desetiletí platil pojistné, aby mu pojišťovna sdělila, že mu škodu neuhradí, protože u něj to byla povodeň, ale on je pojištěn proti záplavě. U souseda tomu bylo naopak. On byl pojištěn proti záplavě, ale škodu u něj způsobila povodeň. Záleželo jenom na tom, jak si pojišťovna vyložila všeobecné pojistné podmínky. Takže se budeme zabývat těmi současnými.

Dnes si vezmu pod lupu Českou podnikatelskou pojišťovnu (ČPP). Chcete-li si u nich pojistit chatu, chalupu, domek jako stavbu, tak se, jako u každého ústavu, musíte prokousat Všeobecnými pojistnými podmínkami. Znáte to, mnoho stránek, drobným písmem. Kdo by to četl? A i kdyby to někdo přečetl, kdo by se v tom vyznal? A na to pojišťovny sázejí. Já to občas zkusím.

Dokument je nazván “Doplňkové pojistné podmínky pro pojištění rekreačních nemovitostí DPPRN1 MO 1/12″. Všimněte si. Ani to nejsou Všeobecné pojistné podmínky (které třeba někdo občas i přečte, ale jakési podmínky doplňkové). A v něm: Článek 9: “Speciální výluky z pojištění”, odstavec 1: Pojištění se nevztahuje na škody, písmeno a) “vzniklé tím, že pojištěné věci byly vystaveny užitkovému ohni nebo teplu při zpracování nebo pro jiné účely, vč. věcí, ve kterých nebo kterými se vyrábí či vede užitkový oheň (např. kouřovod, komín)”.

A teď si vezměme nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru v domě. Je to právě od rozžhaveného komína nebo kamen. Že by si někdo rozdělával oheň na podlaze, to asi těžko. Ještě tu máme možnost svíčky, či elektrického zkratu. Ale 75% všech požárů určitě vzniká právě tím, že něco suším u kamen, nebo u komína, nebo že kamna roztopím tak, že ten trám v komíně, co to desetiletí vydržel, najednou chytí, případně, že mi při přikládání vypadne na podlahu žhavý uhlík.

Jinými slovy u ČPP se ochraně proti požáru dočkáte skutečně v malém počtu případů. V těch nejpravděpodobnějších situacích nikoliv. Toto pojištění je, jako byste se proti požáru vlastně skoro nepojistili. Pak budete stát nad spáleništěm a likvidátor pojišťovny vás bude odkazovat na čl. 9, odst. 1, písmeno a) Všeobecných doplňkových podmínek. Spláčete nad výdělkem. Za účelem tohoto pojištění ČPP nebrat!

Autor: Tomáš Flaška

Kam dál:

Přečtěte si také: Gaunerství Kellnerovy pojišťovny

nebo také: Air Bank a těžké zklamání

 

1 Komentář

 1. Antonín Blažek
  14.1.2013 – 3 Shevat 5773 v 08:24 — Odpovědět

  Pojišťovny nejsou charity ale dobře fungující firmy založené na lidské naivitě. Prosperují na stejném principu jako církve. Naslibují hory doly. Vytáhnou z člověka peníze. Když nastane plnění pojistné události, skutek utekl. Lidská hloupost a naivita je bezbřehá. Dostatečně se proti ní pojistit nedá. Na hlouposti druhých lze jen vydělávat.
  PF 2013 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Samet, atlas a damašek - nezničené, jenom skryté (bomby)

Další článek

Prezident: „Přítel Ruska nebo přítel islámu?“