Zdroj: Shekel

Kdo byť jen z povzdálí pozoroval dění kolem aukce nových kmitočtů pro mobilní sítě nestačil se divit.

Nastupuje nová technologie, jmenuje se LTE. Do mobilních sítí má přinést ještě rychlejší internet. Neťukejte si na čelo, ono to smysl má. Za pár let to třeba nahradí i domácí televizní příjem. Ale technické přednosti nebo prognózy rozvoje trhu, to tu nechme teď být.

Vezměme si to ekonomicky. Před pár lety se dražily kmitočty pro sítě 3. generace. Vydražily se za hezkých pár miliard. Sát se napakoval, ale občan (to snad není stát?) zaplakal. Vzhledem k vysoké ceně se spuštění pěkně protahovalo, protože vítěz aukce jednoduše už neměl prostředky na investice. Teď už to chodí, ale pokrytí je ve srovnání s jinými zeměmi k pláči. A samozřejmě je to hrozně drahé.

Pokud chcete tuto technologii využívat na to, na co skutečně je (videohovory, televizní přenosy apod.) tak si musíte koupit tarif kolem 1000 Kč měsíčně. Když si koupíte pozlátko za 150, tak po prvním dnu používání pravděpodobně vyčerpáte datový limit a máte po využití nové technologie.

A tomuto zřejmě chtěl stát zabránit. Do aukce na sítě tzv. 4 generace se přihlásily v podstatě 4 operátoři, tři stávající a firmy kolem Petra Kellnera. A nabídky na aukci letěly pěkně nahoru. Když už byla nabídka na 20,5 miliardách, tak ČTÚ (Český Telekomunikační úřad) aukci zrušil. Dopadlo by to totiž stejně jako se sítěmi 3. generace. Vítěz by neměl na investice a služby by byly předražené.

ČTÚ chystá aukci novou, kde budou sankce za případné stažení nabídky, případně časové limity pokrytí apod. Nechci být přehnaný optimista, ale zdá se, že ČTÚ už přestává myslet jen na státní rozpočet a případně vlastní prebendy, ale i tak trochu pozvolna a zlehka na spotřebitele, kvůli kterému tu vlastně je.

Jenže zlí jazykové tvrdí, že ty nabídky šly nahoru jen proto, aby stávající operátoři vyšachovali potenciální konkurenci v podobě operátora čtvrtého – Petra Kellnera. Poté co by finančně odpadl, tak by jednoduše své vysoké nabídky stáhli a spotřebitel by zase ostrouhal. Proto ty chystané změny podmínek aukce ze strany ČTÚ.

Ale ukazuje se jen jedno, co vědí všichni asi s výjimkou ČTÚ. O2, T-Mobile a Vodafone je neuvěřitelně vydřidušský kartel, který se jakékoliv konkurence bojí jak čert kříže. O tom, že by se báli vzájemně sami sebe si bohužel můžeme nechat jen zdát.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Španělský soud povolil burky

Další článek

Interview s Lukášem Lhoťanem