Zdroj: tyden.cz

Nejvyšší soud ve Španělsku zrušil zákaz nošení burky a nikábu ve městě Lerida v Katalánsku na základě svobody náboženského vyznání.

Soud zdůraznil, že obavy města o bezpečnosti jsou neopodstatněné. Soud také řekl, že rozhodnutí o zákazu může problém rasové diskriminace spíše zhoršit, protože by to mohlo vést k tomu, že některé muslimské ženy budou muset zůstat ve svých domovech, což povede k jejich nedostatečné integraci do španělské společnosti.

Město Lerida se v roce 2010 (ve stejné době, kdy byla vydána ustanovené o omezení nošení závoje ve Francii a Belgii) stalo prvním španělským městem, který takový zákaz schválilo a  své rozhodnutí odůvodnilo právě  obtížnou začleněností do společnosti v případě, že má muslimka přes obličej závoj, a také z důvodu rozporu s místní kulturou a vytvářením sociálních problémů. Po odvolání, které podalo muslimské sdružení, byl dočasně zákaz pozastaven. Později ale zase krajským soudem obnoven.

Nejvyšší španělský soud ale druhé odvolání přijal s tím, že městské rady nemají pravomoc takový zákaz nařídit. Ten by musel být založen na právě ústavním.

Město Lerida má 120 000 obyvatel, z nichž zhruba 3% jsou muslimové a pouze hrstka z nich, kolem 20 žen, nosí nikáb nebo burku.

Podle tohoto zákazu čelily muslimské ženy při porušení pokutě až 600 euro.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: france24.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Egyptští židé nesmějí do kina

Další článek

Kartel operátorů se jen potvrdil