Zdroj: typepad.com

English Defence League, jedna z frakcí odpůrců islámu v Anglii, utrpěla těžkou ránu. Její vůdce vystupující pod pseudonymem Tommy Robinson ji opustil a postavil se na stranu multikulturalistů a umírněných muslimů. Následoval tak příkladu Arnouda van Doorna, bývalého politika islamokritické strany Gerta Wilderse, který konvertoval k islámu. Vystoupením Robinsona z EDL utrpěli odpůrci islámu v Evropě další vážnou ránu.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, byl hlavním spoluzakladatelem a vůdcem EDL od roku 2009 do října tohoto roku. Byl také místopředsedou Britské strany Svobody a spoluzakladatelem European Defence League.

Na rozhodnutí Robinsona opustit EDL měl zásadní vliv bývalý muslimský extremista Maajid Nawaz, který dnes působí v Quilliam Foundation. Ten s Robinsonem vedl několik rozhovorů a vyprávěl mu o své cestě od radikálního islámu, což Robinsona inspirovalo k opuštění EDL.

Zdroj: bbcimg.co.uk

Autor: Lukáš Lhoťan

8 Komentářů

 1. Michal
  5.11.2013 – 2 Kislev 5774 v 21:00 — Odpovědět

  Nějak nechápu, v jakém ohledu Lennon následoval příkladu Arnouda van Doorna. Nevidíš rozdíl v tom, opustit extremistickou EDL (extremismus v organizaci je hlavním důvodem, proč ji Lennon podle vlastních slov opustil) + kritizovat extremismus obecně, neselektivně, a konvertovat k islámu? Chceš tím naznačit, že kdo nekritizuje selektivně islám, tak je to stejné, jako by k islámu konvertoval? Lennon dostal rozum, bylo na čase. Kdy ho dostaneš ty, Lukáši?

  0
  0
 2. J.Formánek
  6.11.2013 – 3 Kislev 5774 v 11:08 — Odpovědět

  EDL lze těžko označit za organizaci, neb nemá členství. Robinson byl vláčen policií a soudy pod nejrůznějšími záminkami ve stylu komunistické stb. Současně byl a je ohrožován muslimy v místě bydliště, na Russia Today TV se objevil s rozbitým nosem a útoky sám potvrdil.

  Je vcelku logické, že musel načas vypadnout ze hry. Média prezentují dokola pár jeho výroků při odchodu z “EDL”, kterých se jistě rád chytne nadržený multikulturalista s jeho obecným plácáním o extremistech,

  avšak ty výroky jsou podivně vratké. Obvinit extremistu “z EDL” či policejního infiltrátora, náhodného provokatéra v roli extremisty by totiž šlo pouze v případě, že dotyčný má právně dohledatelné členství v této konkrétní organizaci.

  Právní povědomí novinářů je tak mizivé, že je tato otázka ani nenapadne.
  Britská média s Robinsonem už rozhovory nedělají, takže o jeho dalším vývoji můžeme vesele fantazírovat. Ovšem ze záznamu na Russia TV vyplývá, že svůj postoj k islámu nijak nezměnil, o “muslimech a islámistech” mluvil totiž už dříve.

  Nadace pojmenovaná po britském konvertitovi toužícím po chalífátu je fraška sama o sobě. Nevěří jí nemuslimové ani muslimové v UK. Je to bohapustá komedie pro establišmenťáky napojená na daňového poplatníka, žebrající o další peníze.

  1
  0
 3. Elina
  6.11.2013 – 3 Kislev 5774 v 17:28 — Odpovědět

  (Ne)vážený Michale, víte, nač jsem si při přečtení vašeho příspěvku vzpomněla? Na slova písně: “Jen ten, kdo se pravdy bojí/, ten před Bohem neobstojí.” A islám se jí asi bojí velmi velice, když každé slovo kritiky okamžitě označí jako extremismus nebo urážku víry, a žádá tvrdé tresty. Pročpak se křesťané v muslimských zemích musí bát o život? Myslím, a je to jen můj osobní názor, že kdyby islám povolil náboženskou svobodu, konverze ke křesťanství, čtení Bible, dodržování křesťanských tradic a zvyků atd., už by neexistoval. Islám jako ideologie je založen na tom nejhorším, co v lidské duši dřímá. Myslím, že nejen v Evropě máme příkladů víc než dost. Že to s článkem nesouvisí? Ale souvisí! Jsem zcela bez výhrad na straně odpůrců islámu, protože tolerance k takové netoleranci, jakou je islám, je neodpustitelnou zradou na vlastním národě, jeho kultuře a tradicích. Přeji hezký den.

  2
  0
 4. 6.11.2013 – 3 Kislev 5774 v 20:33 — Odpovědět

  Trošku mi nesedí to, že Rusové vrdí, že Tommy je pořád stejnej a nemá rád jakýkoliv islám a on v Anglii tvrdí, že jsou dva islámy – radikalní a umírněný.

  0
  0
 5. J.Formánek
  6.11.2013 – 3 Kislev 5774 v 21:23 — Odpovědět

  Tady je krásně vidět, jak chabé info vede k přímé dezinformaci. TR byl i ve vězení/vyšetřovací vazbě, blokovali mu účty, poštu, právníky apod.

  Takže “inspirace” tlustým napraveným jakoby…. muslimem………..bylo asi to poslední.

  Odbornější literatura ráda používá terminologii “cukr a bič”.

  0
  0
 6. vaclav
  8.11.2013 – 5 Kislev 5774 v 20:17 — Odpovědět

  Najviac depresie na zemeguli je v islamských štátoch, to je dôkaz že islam vyvoláva v ľuďoch depresiu a teda je to psychicky choré náboženstvo:
  http://aktualne.atlas.sk/nebudte-smutni-pozrite-si-mapu-depresie-vo-svete/zahranicie/amerika/

  0
  0
 7. Erich
  9.11.2013 – 6 Kislev 5774 v 09:31 — Odpovědět

  Ad 6. Václave co Izrael, co Pakistán, co Sýrie, co Botswana vůbec bez islámu, Kuba, severské státy, pobaltské státy? Vlastně i Etiopie kde je 50/50 zastoupeno křesťanství a islaám. Jak do tohoto schématu zapadají?

  A navíc nejsou zrovna sebevraždy výsledkem depresí?

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/asie-a-australie/33799-mira-sebevrazd-v-cine-patri-mezi-nejvyssi-na-svete/

  http://www.kompas.estranky.cz/clanky/statistiky—obyvatelstvo/sebevrazdy-staty-suicide-litva-lithuania.html

  0
  0
 8. vaclav
  9.11.2013 – 6 Kislev 5774 v 13:16 — Odpovědět

  Milý erik,
  Rusko čína vůbec bez islámu, Kuba, severské státy, pobaltské státy?
  sú viac menej ateistické štáty a ateizmus tiež vyvoláva depresiu. Ja som kresťan a mám radosť zo života.
  Obávam sa že aj Izrael je viac menej sekulárno atistický skutočných judaistov isto nie je tam viac ako 10 percent ostatné je len pozlátko
  ako svadba v synagoge a potom nič viac.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Přetahovaná o ČSSD

Další článek

Nejsem makroekonom, ale …