Zdroj: Shekel

…zdravý selský rozum mě, předpokládám, neopustil. Proč to píšu? Protože byly zveřejněny výsledky zahraničního obchodu za leden až září 2013 a uznávaní makroekonomové se nad nimi rozplývají blahem. Já jejich optimismus ne zcela sdílím.Problém je v tom, že opěvují přeshraniční saldo zahraničního obchodu. Bohužel pravděpodobně zatím nezaznamenali pohled na zahraniční obchod prostřednictvím národních účtů, který je z makroekonomického hlediska mnohem důležitější, protože zobrazuje skutečný dopad salda zahraničního obchodu do makroekonomických ukazatelů.

V čem je zakopán pes? Např. firma sídlící v ČR vyrobí výrobek za 100. Na území ČR ho od ní koupí francouzská firma za 100 a prodá ho do Španělska za 130. Přes hranice přejde 130. Ovšem do platební bilance ČR přijde pouze 100 a 30 jde do platební bilance Francie. Přeshraniční statistika má vývoz 130 a statistika národních účtů má vývoz 100. Může být také případ, kdy je do ČR dovezen výrobek, který ani zde není vyroben, a tento výrobek může být prodán (vyvezen) za vyšší cenu. Oba dva příklady nejsou z pohledu ČR zrovna příznivé.

V grafu je rozdíl sald zahraničního obchodu (Vývoz – dovoz) v mld. Kč v pohledu přeshraniční statistiky a statistiky národních účtů. Pozitivní je možná pouze zmenšující se rozdíl obou sald.

Zdroj: Shekel.cz

Autor: Natan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proměna po anglicku - z kritika islámu jeho obhájcem

Další článek

Úspěch je nutno potrestat