Zdroj: wadsam.com

Zaujala mě zpráva o tom, že německá vláda přespříliš podporuje export a tím zasévá nerovnováhu do EU (hlavně eurozóny). A proto Evropská komise hrozí Německu sankcemi. Zvyšuješ vývoz, jsi konkurenceschopný, jsi úspěšný, nesmíš ovšem vybočovat z řady méně úspěšných, a proto tě musíme zabrzdit.

Dýchla z toho na mě soudružská logika. Doufám, že Německo je na tolik silné, že ze sankcí nakonec nic nebude. Mám pro to dvojí důvod. Jednak nemám rád házení klacků pod nohy úspěšným a jednak ČR se na exportním úspěchu Německa přiživuje subdodávkami (tj. práce pro naše lidi).

Dal jsem si tu práci a podíval se na přeshraniční zahraniční obchod Německa. Co Eurokomisi vadí je vzájemné saldo ZO. V grafu 1 je saldo zahraničního obchodu se zbožím Německa v letech 2003 až 2012. Nevím co Eurokomisi vadí. Z hlediska salda se státy EU byly možná problémové roky 2007 a 2008. V období 2009 až 2012 se kladné saldo Německa s EU snížilo. Co je velmi pozitivní je, že kladné saldo Německa v období 2009 až 2012 roste s ostatními státy, tj. státy mimo EU. To znamená, že tím roste také kladné saldo EU k ostatním státům.

V grafu 2 jsou největší záporná salda Německa se státy EU. Jde o státy, které profitují s exportní expanze Německa. Nejvíce Holandsko, ale také i ČR. V grafu 3 jsou největší kladná salda Německa se státy EU. Nejvíce ztrácí Francie a odtud asi pramení podnět pro Eurokomisi.

Jedním z důležitých ukazatelů pro zkoumání vývoje konkurenceschopnosti je ukazatel jednotkové náklady práce. Jde v zásadě o porovnání vývoje produktivity práce a vývoje mezd. V právě v tomto ukazateli je Německo jednička ve srovnání s ostatními státy EU a zejména s Francií. Německo výrazně „sáhlo“ na růst platů (i když celkově se příjmy na hlavu v posledních letech v Německu zvyšují, více než 2/3 Němců klesly) a nejvíce investuje do výzkumu a vývoje. Německo se snaží si zvyšovat svou konkurenceschopnost, zatímco Francie ji ztrácí.

Zdroj: Shekel.cz
Zdroj: Shekel.cz
Zdroj: Shekel.cz

Autor: Natan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nejsem makroekonom, ale …

Další článek

Argumenty v aféře ŠátekGate