Dobrý den, pane Bartoši, umíte si sám sebe představit v premiérském křesle?

Jako leader Pirátů pro volby do poslanecké sněmovny 2017 samozřejmě jsem logickým kandidátem Pirátů na premiéra. Odpověď je tedy ano, ale je důležité nedívat se na politiky jako na nějaké solitéry. Piráti mají odborníky v resortech jednotlivých ministerstev i mezioborové specialisty. Premiér určitě není osamocená postava spoléhající se jen na sebe.

Souhlasím s heslem “pusťte na ně Piráty” a rád bych se zeptal, zda by se opravdu, jak líčí má fantazie, opakovala poprava českých pánů na Staroměstském náměstí, ala #Babiš #SorryJako?

Máte velmi bujnou fantazii, musím říct :)) Celá naše kampaň je vedena pozitivně, ostatně tak je i hodnocena specialisty, lingvisty i netendenčním novináři. „Pusťte nás na ně“ reprezentuje dvě zásadní věci. Po 8 letech budování Pirátů odspodu, naši účast v celostátní politice i mimo Sněmovnu a práce v Senátu, krajských zastupitelů Pirátů, opozici v Praze, rady v Brně či dokonce starostování pirátského starosty Petra Třešňáka v Mariánských Lázních, jsme připraveni. Zároveň, a to je důležité, nemáme žádné škraloupy a kauzy a denně dokazujem, že jsme jiní než stávající politici. Nedáme se koupit, jsme zcela transparentní a  demokratičtí. Nemáme strach. Pusťte nás na ně reprezentuje naši politickou odvahu řešit problémy i pevnost našich ideálů. Všichni totiž nekradou.

Věříte v B-ha? A jaké má náboženství?

Jsem křtěný v Československé církvi husitské a jsem věřící v mezích tohoto střízlivého výkladu evangelia. Odmítám institucionalizaci víry a stát chápu jako striktně sekulární zřízení. Poselství evangelia je pro mě tedy ona láska k bližnímu. Ta je dle mého názoru základ lidské společnosti, ať je pro kohokoliv realizovaná skrze Ježíše Krista či jakkoliv jinak.

Jste pro, aby ČR přijala EURO?

Nejsem si jist, zda je tato otázka položena úplně šťastně. Závazek vyplynul totiž historicky v rámci vstupu ČR do EU. Otázkou je tedy, co se musí stát, aby to dávalo smysl. Zde je třeba primárně řešit ony podmínky. Měla by existovat jasná evropská́ pravidla pro bankroty států̊ a bank, která́ budou ekonomicky i morálně̌ přijatelná́ pro české́ občany, stejně tak pravidla pro statní́ rozpočty států̊ eurozóny. Evropský stabilizační́ mechanismus by mel více zohlednit pozici ekonomicky slabších států. Řada změn pak musí nastat i v rámci ČR. Například bychom měli přijmout finanční́ ústavu. V pirátském programu navrhujeme zavedení sektorové́ daně na finanční́ instituce. Část těchto peněz lze použít jako zdroj financí pro euroval. Důležité je třeba i navázání platů ve statním sektoru na výkon ekonomiky. Někdo by to mohl označit za odsouvání rozhodnutí, ale ruku na srdce. Rodinný dům si taky nezačne nikdo stavět od střechy, i když má na začátku plán celé stavby. Sleduji jednání Macrona a kancléřky Merkelové. Situace v Evropě se stále vyvíjí a je třeba být u toho, jednat a pracovat hlavně na domácí půdě.
• Postupný přechod na pevný kurz k Euru

JEWISH E-SHOP
JEWISH E-SHOP

Dal byste si se mnou výjimečně jointa, i když nehulíte? Jako s Vaším potenciálním voličem #koblihu někdy?

Nedal, ale kafe, či nealkoholické pivo, neboť již 4. rokem nepiju ani alkohol, určitě. Vím, že by mi osobně onen joint neudělal dobře na mysli, a je hloupost, aby jeden dělal věci, po kterých mu prostě není dobře.

Jak víte, že jsem docela na sladké. Mám rád čokoládu a cokoliv s třešňovou či višňovou náplní. Koblihy, bohužel, mi přijdou poslední dobou dosti šizené. Hodně těsta, málo marmelády :))

Jak byste řešil dezinformační weby a jejich aktivity na sociálních sítích?

Jednoduše. Vzděláváním lidí v první rovině. Reálně je totiž největší investicí do obrany investice právě do vzdělání. Informační společnost, kterou vlastně i tyto weby zneužívají, by měla být, a někde se to děje, již nahrazena myšlenkovým posunem ke společnosti vzdělanostní. Informací a dat je totiž všude plno. Základní hodnotou je nyní již práce s nimi, jejich výklad a zpracování. Lidé, kteří umí pracovat s informacemi, nepodléhají propagandě. Druhým přístupem a ten s Piráty razíme, je maximální transparentnost a otevřenost politiky a hlavně pravdomluvnost a důvěryhodnost politických reprezentantů.

Tam, kde lidé mohou věřit, že jim politici nelžou a mají přístup k oficiálním a pravdivým informacím, které je zajímají, na dvě kliknutí, nemají důvod hledat senzace a pracovat se zdroji, u nichž je informační hodnota pochybná nebo šíří s hoaxy, tendenčními informacemi či přímo naplňují definici propagandy a manipulace.

Zveřejněná, byť neoblíbená pravda je nejlepší boj proti propagandě. Lepší než cílená cenzura podivných webů, která naopak v očích lidí zvyšuje zájem o takovéto zdroje. Cenzura je nepřípustná. Pokud totiž texty obsahují například šíření nenávisti, vyhrožování, rasistické či násilné apely, nebo naplňují obsahem šíření poplašné zprávy, legislativa, která to řeší již existuje a institut předběžného opatření funguje. Lidé rádi věří pohádkám, senzacím a informační nejistota je vede do rukou manipulátorů.

Myslíte si, že jste sám s sebou v politice?

Ano. Jinak by to ani za mě nešlo dělat. Pokud něco fakt žere osobnost politika, tak je to život ve lži a přetvářce. Lidé, kteří takto žijí, si musí zcela přestavět žebříček hodnot. Svědomí si totiž nevybírá. Nemůžete se každé ráno probouzet s pocitem, že jste někdo jiný, nebo že jste dokonce hajzl. Není důležité, aby člověk vždy byl nějakým Mirkem Dušínem, ale musí za svými rozhodnutími stát, umět přiznat chybu, umět ji vysvětlit. Já jsem někdy velmi radikální, ale to si musím být stoprocentně jist proč a za co bojuji. Když to takto není, hledám v dialogu společnou pravdu. Člověk je měrou všech věcí. Jsem Ivan Bartoš. To je moje devíza společnosti, jak ji chápu já. Nejsem prodavač iluzí. Raději neuspět než zalhat.

Jak byste pro Evropsky řešil problematiku uprchlíků, tedy pokud byste byl jedním z těch co by sestavoval vládu 2017?

Ačkoliv různá kampaňová prohlášení politiků míří spíše na emoce, strach a nabízejí řešení, která vůbec nereflektují realitu problému, relevantní opatření naštěstí vláda, ale hlavně společná Evropa dělá.

Piráti se od začátku k věci staví pragmaticky. Již v roce 2105 jsme vydali komplexní stanovisko s návrhem řešení v té době kulminující migrační vlny.

Tam jsme definovali potřebu rozlišování skutečných uprchlíků z válečných zón, kde je potřeba pomoc poskytovat dle platných Ženevských konvencí a ekonomické migrace, kterou s tím nelze zaměňovat.

Řešením dlouhodobé i budoucí migrační problematiky v Evropě je posílení kontroly a identifikace lidí v místech, které jsou pod náporem na hranici Evropské unie, což se bohudík děje a ČR poskytuje pomoc jak finanční tak personální (armáda, policie).

Lidé, kteří nemohou prokázat zemi původu nebo svoji totožnost do Schengenského prostoru prostě přicházet nemohou a do momentu jejich identifikace a prověření musí být internováni Zní to možná nehumanisticky, ale taková je realita.

Zároveň je třeba zaměřit se na řešení společné azylové politiky v rámci EU a to v přísné rovině. Český azylový zákon je velmi dobrý a rozhodně bychom ho neměli rozvolňovat. Zda by tento mohl být vzorem pro azylovou standardizaci v EU si nedovolím nyní tvrdit, zde je třeba jednat.

Zda je Evropa skutečně schopná řešit geopolitickou situaci v místě konfliktů, či oblastí stojících na hraně potravinové nebo jiné katastrofy? V to stále pevně věřím. Ukončení válečných konfliktů i pomoc v rozvojových zemích je žádoucí a ve finále největší investice do bezpečné budoucnosti. Poslední, ale neméně důležitá je pak výměna informací mezi jednotlivými zpravodajskými službami zemí EU i mimo ní.

Děkuji za rozhovor.

22095836_10213000662227852_2484316114154112698_o

2 Komentářů

 1. Erich
  24.10.2017 – 4 Heshvan 5778 v 17:32 — Odpovědět

  Nezbývá mi než zcela upřímně a rád, ač jejich nevolič, poblahopřát Pirátům a jejich voličům k volebnímu úspěchu. Jenže jsem taky velký skeptik. Ale stejně budu doufat, že se nezmění a nezblbnou, jako před nimi, všechny začínající malé strany v parlamentu. I když těch nebyla žádná škoda.

  0
  1
  • 1.11.2017 – 12 Heshvan 5778 v 03:20 — Odpovědět

   Jé Erichu, Vy ještě žijete)) SUPER! Díky za jediný koment, za mě bych nesoudil Bartoše že šel na Hrad, ale spíš zato že STB a SNB, který v 89 mlátí lidi do hlavy, bude předseda snemovny, to je moralni upadek))

   2
   1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Protimuslimský útok na židovské ženy

Další článek

Paříž: rabín opravuje muslimům modlitebnu