Zdroj: Shekel

O intervencích České národní banky a důvodech, které k nim vedly, bylo napsáno již mnoho. Na jedné straně existují argumenty pro intervence. Zejména deflační tlaky. Co jiného je snížení inflace z 3,3 % v roce 2012 na 1,4 % v roce 2013? Deflaci již mají v Řecku a Bulharsku. Při pohledu touto optikou jsou kroky provedené ČNB ospravedlnitelné. Jestli však v ČNB nezaměňují příčinu za následek, je věc druhá.

Z druhé strany existují argumenty, že intervence zdraží dovoz (což je pravdou) a znehodnocují úspory. Měnová intervence skutečně zdražila dovozy. U malé, velmi otevřené ekonomiky, v podstatě ani nebyla jiná možnost. Běžní lidé se proti zdražení dovozů mohou bránit nákupem domácích výrobků, jejichž producenti sice využili všeobecného zdražování ke zvýšení cen, ale to by nemělo být tak výrazné. Na druhou stranu na intervenci se svaluje i zdražování třeba brambor, které je ale způsobeno loňskou slabší úrodou.

Měnová intervence by měla pomoci vývozcům, zlevnit jejich výrobky. To se zatím podařilo jen částečně. Důvodem je skutečnost, že většina vývozců má měnový kurz zajištěný proti výkyvům měny. Takže snížení hodnoty koruny se mu do zisku příliš neprojeví. V podstatě každá firma plánuje v dlouhodobém horizontu, aby byl jakýkoli obchodní (investiční atd.) plán reálný a nemusel se po každé změně kurzu házet do koše, využívají firmy měnového zajištění proti kurzovým rizikům.

Ještě se vrátím ke znehodnocení úspor. Inflace znehodnocuje úspory. O tom není pochyb. Proto by měli investoři (střadatelé) vyhledávat produkty, které překonávají inflaci. Ty ovšem nenajdou mezi základními produkty jako je běžný účet či termínovaný vklad. Což podporuje ještě skutečnost, že cena peněz na trhu (úrokové sazby, sazby na mezibankovním trhu) je na historických minimech. Nicméně nyní inflace ve výši 1,4 % vyvolala velký ohlas. Naproti tomu inflace z roku 2012 (3,3 %) byla přejita takřka bez povšimnutí, přitom měla na investice výraznější negativní dopad. Co je medializována, tak je více vidět. Tím se řídí při svých reakcích řada lidí.

Autor: Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židé by v otázce Ukrajiny měli zůstat neutrální

Další článek

HANEBNÝ PANCHARTI TROCHU JINAK