​Reprezentativní reklama “do schránky”  je pro firmy důležitá, o tom nemůže být sporu. V poslední době do ní kromě propracované estetické formy, kvalitního tisku​ a dalších nezbytností spadá i potřeba přesvědčit zákazníky o ekologičnosti výroby a prodeje, dobročinných účelech, na které firma přispívá, a dalších, do kategorie morálky a obecného blaha spadajících kvalitách výrobce či výrobků.
Společnost CandA si to uvědomuje.
Velký řetězec obchodů s oděvy nechal i do naší schránky doručit leták, vkusně vyvedený, lákající na novou jarní kolekci. Při výrobě jejich oděvů se prý hledí, ujišťuje nás leták, na enviromentální a společensky odpovědné aspekty.
A pak, na straně čtyři, kdesi mezi dupačkami a bryndáčky, skví se samostatný odstavec: “S lidmi, kteří vyrábějí oděvy, je zacházeno důstojně a s respektem během celého výrobního procesu.”
Ta věta popírá svůj smysl.
Pokud někoho respektuji a jednám s ním důstojně, nemohu s ním zároveň “zacházet”. “Zacházíme” se svými věcmi, se zvířaty… Slovo “zacházet” samo o sobě prozrazuje nerovné postavení, něčí kontrolu nad něčím (nebo, jak je vidět, někým.).
“Lidé, kteří vyrábějí oděvy,” to nemají lehké.  CandA produkuje oděvy mj. například v Bangladéši – v zemi, kde je minimální mzda 37 dolarů měsíčně. V roce 2013 tam v textilce Tazreen Fashions, kde společnost CandA také šila, došlo k velkému požáru. Zemřelo 112 lidí. Společnost CandA nabídla odškodnění ve formě úhrady lékařské péče pro zraněné a částky 1.200 amerických dolarů pro pozůstalé po uhořelých dělnících.
S “lidmi, kteří vyrábějí oděvy” by nemělo být “zacházeno”. “Firmy, které vyrábějí oděvy” by k nim měly přistupovat s úctou jako k partnerům, kterými si ve skutečnosti vzájemně jsou. Odstaveček o “zacházení” mě o takovém přístupu nepřesvědčil.

5 Komentářů

 1. 20.3.2015 – 29 Adar 5775 v 12:45 — Odpovědět

  Prostě kapitalismus je tam kde je (vyspělý), díky tomu že žije na úkor třetího světa..

  2
  0
 2. Tomáš Flaška
  20.3.2015 – 29 Adar 5775 v 13:16 — Odpovědět

  S tím Davide nesouhlasím. Ty země jsou moc rády že mají zakázky. Kdyby se vyspělý svět od nich odtrhl, tak nevyrábí ty oděvy za 37 dolarů měsíčně, ale ručně obdělávají pole na vlastní obživu a přebytky možná někde prodají přepočteno za pár dolarů. Vyspělý svět by si ty značkové výrobky mohl vyrobit sám. Pak by ty značkové výrobky podražily, ale naopak by si vyspělý svět pro sebe získal více pracovních příležitostí. Je dobře že se začíná dbát na to, aby nebyly otrocké podmínky. Ale nelze zase chtít, aby ti dělníci v tom třetím světě pracovali za stejných sociálních podmínek a při stejných mzdách jako v tom vyspělém světě. Tam prostě ještě nejsou, ale díky tomu vyspělému světu se k tomu pomaleji nebo rychleji přibližují. Zní to paradoxně, ale to přenesení výroby třetímu světu prospívá, byť na tom velké firmy vydělávají. Ale kdyby nevydělávaly, tak tam tu výrobu nepřenesou. To je prostě zákonitost kapitalismu kterým Davide tak opovrhuješ.

  4
  3
  • 20.3.2015 – 29 Adar 5775 v 13:54 — Odpovědět

   Tomáši,
   1) Nikde a nikdy jsem neopovrhoval kapitalismus, jsem za něj a rád a pomáhá mi realizovat moje sny
   2) To, že k němu mám výtky (které se dají najít všude) je prostě fakt
   3) Nikdy nebudu souhlasit s tím, že někdo na světě vydělává 36 USD za měsíc a někdo a někde jinde 36 USD na hodinu, protože žádný člověk nemá tak rozdílnou sílu a svět by měl být více socialistický a humánní ke třetím světům
   4) Oblečení nikdy nemělo a nemá takovou hodnotu, nekupuji oblečení které sebou nese značku luxusu % nárustu za značku v tisících %. Nevnímej že si rád nekoupím kvalitní oblečení. Nikdy by kapitalismus nepřežil a nemohl by tak vyspět za posledních 20 až 30 let, kdyby nebylo právě třetího světa na jehož úkor právě teď žijeme

   0
   0
   • 20.3.2015 – 29 Adar 5775 v 15:09 — Odpovědět

    No vidíme to každý trochu jinak. Ale je stará pravda že s bohatými bohatnou i ti chudí. Pokud se bohatým na bohatství sáhne, tak zchudnou všichni.

    1
    0
    • 20.3.2015 – 29 Adar 5775 v 15:22

     To je sice Tomáši pravda, ale taky je pravda, že čím jsou stále bohatí více bohatší, tím se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými ještě více, tak možná přepočten na USD dnes a před 100 lety úrovně života a technologickými vymoženostmi se chudí před 100 lety nedají srovnávat s těmi současnými, ale taky je pravda, že spousty lidí z toho průměru nebo podprůměru spadlo do chudoby a dnes jich je mnohem více..

     0
     0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Noční cesta zatvrzelosti ?

Další článek

Pesach trička od JEWISH E-SHOP!