Bývalý německý bojovník Islámského státu promluvil. V hromadných sdělovacích prostředcích se šestadvacetiletý Ebrahim B., který v současnosti ve vazbě čeká na soud, nevyjadřuje o Islámském státu příliš lichotivě. A apeluje na rodiny, aby věnovaly více pozornosti svým členům.

V rozhovorech, které terapeutický masér poskytl televizním stanicím a novinám Süddeutsche Zeitung, vzpomíná na své potíže ve škole. Když se ještě k tomu rozpadl jeho vztah se snoubenkou, sedl na lep náborářům z mešity v severoněmeckém Wolfsburgu.

„Kdyby mě lanařil jamajský gang nebo američtí Pekelní andělé nebo tak něco, taky bych šel,“ říká. Padl prý do špatných rukou a v rozkolísaném stavu mysli podlehl argumentům náboráře, který se ho ptal: „Jak můžeš klidně spát, v míru, v teple, s topením, zatímco mladí muslimové hladoví a ženy jsou znásilňovány? Co se s tebou stane, když zemřeš v Evropě a ne v městě islamistů? Když zemřeš v Evropě, půjdeš do pekla.“

Rekrutéři prý vábí nové členy i poukazováním na to, že muslim smí mít až čtyři manželky. „Kdo by nechtěl mít čtyři ženy?“ říká Ebrahim.

S přítelem pak odcestoval koncem loňského března do Turecka, odkud překročil hranici do Sýrie. Byl uvězněn jako špión, ale pak se za něj zaručil jeho náborář. „Jako členovi ISILu vám dají na vybranou: buď budete bojovník, nebo sebevražedný atentátník. Krátce, když tam přijedete, jste mrtví nebo mrtví.“

V srpnu 2014, když Ebrahim doprovázel zraněné bojovníky ISILu do Turecka, využil příležitosti a dezertoval. V listopadu jej zadrželi a obvinili z členství v teroristické organizaci. U soudu, který se má konat příští měsíc, bude Ebrahim čelit obvinění, že se dobrovolně stal sebevražedným atentátníkem a útok v iráckém Bagdádu neuskutečnil jen proto, že irácké úřady komplot včas odhalily.

Dnes varuje: „Jestli vidíte, že váš syn nebo dcera se upadl do podobných tenat nebo se od vás pomalu odtahuje, pátrejte po motivech, proč se tak chovají. Věnujte jim spoustu času, ukažte, že jste jejich pravá rodina. Islámský stát nemá nic společného s islámem,“ vysvětluje Ebrahim a uzavírá: „vězení v Německu je lepší než svoboda v Sýrii.“

9 Komentářů

 1. Tomáš Flaška
  19.7.2015 – 3 Av 5775 v 03:41 — Odpovědět

  Ten titulek je strašně zavádějící. Napsal jsem tu sice o motorkářích nelichotivý článek, ale takto tedy prosím ne. Dál to snad netřeba rozebírat.

  2
  0
  • 19.7.2015 – 3 Av 5775 v 21:33 — Odpovědět

   Tomáši, s Tvým článkem to nemá vůbec žádnou spojitost, popravdě řečeno, když jsem to překládala, ani jsem si na něj nevzpomněla… Je to celé o tom, že ten dotyčný chtěl rebelovat a bylo mu fuk, jestli s ISILem nebo s Hell Angels.

   0
   0
   • Tomáš Flaška
    20.7.2015 – 4 Av 5775 v 03:14 — Odpovědět

    Karimo já vím. Já jen chtěl říci, že by se nemělo jenom slepě překládat (a pokud ano, tak třeba uvést zdroj), ale trochu u toho i myslet, nebo to komentovat.

    1
    0
 2. 19.7.2015 – 3 Av 5775 v 05:39 — Odpovědět

  Tomáši, to je od Karímy a jedná se o překlad zahraničního textu, opravdu ))

  0
  0
 3. Erich
  19.7.2015 – 3 Av 5775 v 11:47 — Odpovědět

  Tomáši neblbněte. Ten titulek má kontextuální význam, tady je jasné že to popisuje něco jako pravidla drsného gangu. Když jste se trefoval do motorkářů tak mi to přišlo trefné ALE ALE ALE přitom vlatně zavádějící, protože se to týkalo pouze malého výřezu motorkářů. Ten den jsem potkal kolonu krásně udržovaných bublajících starých JAW. Pár dní nato asi tři Pařezy v koloně a to byl větší rachot. Ale pořád to nebyli ti Vaši prudící motorkáři.

  A tady nevidím JAWisty ale opravdu pošuky, jako třeba zde, ze státu, kde se 95% hlasí ke křeťanství :

  http://www.lidovky.cz/iniciacni-ritual-mexickeho-narkogangu-novy-clen-musel-snist-detske-srdce-1lb-/zpravy-svet.aspx?c=A140323_175623_ln_zahranici_ele

  Ale přešel jste dost podstatné info, totiž že ISIL jezdí na rekonvalescenci na území NATO a Refael na Eretz ( mám pocit, že začíná být snad trochu rozčarovaný ) v podstatě komentoval nebo spíš upozornil na vztah, tedy dost přátelský vztah Izraele a An-Nusry co má dost blízko k Té-Kejdě.

  http://eretz.cz/2015/06/druzove-zatceni-kvuli-lynci-na-zranene-syrske-rebely-v-izraelske-vojenske-sanitce/

  0
  0
  • Tomáš Flaška
   20.7.2015 – 4 Av 5775 v 03:17 — Odpovědět

   Erichu cituji vás: "Ale přešel jste dost podstatné info, totiž že ISIL jezdí na rekonvalescenci na území NATO". Tady se shodneme, že je to špatně a jakékoliv svatyně, nebo náznaky toho, že se tu vymývají mozky tu nemají co dělat. Mělo by se razantně zakročit – trestní odpovědnost, vyhoštění a deportace.

   0
   0
 4. danny
  19.7.2015 – 3 Av 5775 v 14:49 — Odpovědět

  Erichu a spájanie aztéckeho rituálu s krestanstvom?????smile
  Inak súhlas s Tomášom.

  1
  0
  • Erich
   20.7.2015 – 4 Av 5775 v 09:23 — Odpovědět

   Danny tyhle šílenosti bych nechtěl ničemu přičítat , maximálně pokud by tam nějaká vazba opravdu byla, jak naznačujete a o těch různých průnicích ( starého a nového ) ve víře sice víme, jen je zevnitř nevnímáme, tak pak bych položil otázku – Jak silná je víra, která nevymýtí v lidech sklony k takovým ukrutnostem? Selhání víry?

   0
   0
 5. danny
  20.7.2015 – 4 Av 5775 v 11:55 — Odpovědět

  Viera v to,že spapané srdiečko nepriatela mi dá jeho silu?smile
  Skôr ide o to,čo si predstavujeme pod pojmom viera.Verím povralezcovi,ked pozerám jeho vystúpenie,že po lane prejde cez priepast,ale vyliest mu na chrbát a dat sa preniest cez priepast,to už vyžaduje niečo iné.
  A to môže byt,to,čo požadoval napr.Ježiš-dôvera(pistis,pisteuo-dôvera,zaujatie,oddanost).
  Ked dôverujem ako všelieku whisky,tak opomínam vodku,whiskey…aj spomínané sklony.smile

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Košer pečivo na Jiřího z Poděbrad

Další článek

Jaké pro mě bylo povídání s Karolem Sidonem