Zatím jsem neuposlechla výzvy některých našich spoluobčanů, abych se odstěhovala do Saúdské Arábie nebo tzv. Islámského státu, a tak stále straším tady, v krásné České republice. Jsem mladá maminka, dá-li Bůh, za pár měsíců dvojnásobná, a již několik let je součástí mého každodenního života islám. Islámské náboženství jsem si dobrovolně na základě četby a studia v roce 2009 zvolila za svou cestu i životní filozofii. Na ulici mě poznáte podle kočárku a šátku a často i mobilu v ruce. Ach, ten Facebook…

Od toho dne, kdy jsem se stala muslimkou, se můj život nijak zvlášť nezměnil. Co se však změnilo, bylo nahlížení známých i neznámých lidí nejen v našem malém městě na mě. Najednou jsem byla ta, co „se dala na víru“, „přidala se k sektě“, „zblbla“… Kolikrát jsem se ptala sama sebe, co jsem udělala špatně a čím jsem se provinila a jestli bych se třeba neměla omluvit J Nenašla jsem jinou odpověď, než že jsem prostě a jednoduše rozšířila řady těch, kteří věří v Boha. Na ty je často pohlíženo minimálně s nedůvěrou, v horších případech jako na blázny nebo rovnou fanatiky, ač se fanaticky rozhodně neprojevují.

Islám je často popisován jako nesnášenlivý a netolerantní k jiným náboženstvím. Tenkrát před lety, kdy jsem hltala romány o týraných ženách z islámských zemí, bych tomu snad i částečně věřila. Ale teď, když čtu pravidelně Korán v arabštině a učím se jeho súry a verše zpaměti, mě nikdo nepřesvědčí, že takový je islám. Právě verše Koránu, tak často vytrhávané z kontextu a odsuzované, mě naučily dívat se na všechny lidi stejně, nerozlišovat, kdo je věřící a kdo ne, kdo věří „správně“ a ve „správného“ boha, kdo nikoli.

I díky tomu jsem získala za těch několik let, co jsem muslimkou, spoustu přátel napříč náboženstvími, kulturami, barvou pleti i sexuální orientací. A díky Bohu za to. Člověku taková přátelství velmi rozšíří obzory, obohatí ho nebo alespoň přijde na to, že s hloupými poznámkami nebo nadávkami se nesetkávají pouze muslimové.

To magické slůvko, které má označit člověka, jenž přijal v průběhu svého života víru – „zblbnul“ – je všudypřítomné. Nejen, že jsem se s ním setkala mnohokrát i ve své rodině, ale když jsem loni v létě seděla v parku na lavičce a užívala si své hodinové volno, kdy syn spal v kočárku, prošly kolem mě dvě ženy, jedna velmi stará, druhá mladší, možná dcera s maminkou. Maminka se dcery ptala, co to je (to jako já). A dcera jí bez zaváhání odpověděla: „No to jsou takový holky, který se zamilujou a zblbnou.“ A máš to.

Po zbytek dne jsem přemýšlela, co jsem zase udělala, že jsem zblbla. A vzpomněla jsem si na tu spoustu věřících, ať už muslimů, křesťanů, jehovistů či jiných, kteří se s touto nálepkou setkávají dnes a denně. Znamená to, že člověk, který věří v Boha, je blbec? Znamená to, že IQ člověka, který v průběhu života došel k víře, si sbalilo baťůžek a odešlo? Je nezpochybnitelné, že mezi věřícími se najdou jedinci, díky kterým by ostatní nejraději lezli kanálem a kteří dělají zbytku své církve či obce ostudu, kdekoli se objeví a promluví. Ale díky zkušenostem s mnohými lidmi a jejich různými cestami k víře můžu říci, že člověk buď blbec je, nebo není, víra už v tom takový rozdíl neudělá J

Muslimky konvertitky to mají možná těžší v tom, že u nich se předpokládá vliv a (ná)tlak manžela. Ale ženy, ruku na srdce, dokážete si představit, že by snad nějaký chlap stál za to, abyste se kvůli němu modlily pětkrát denně, učily se zpaměti Korán v arabštině, vstávaly na ranní modlitbu někdy ve čtyři ráno, měly během ramadánu celý den hlad a žízeň a další super věci? :) Pokud by tohle nějaká žena dokázala jen z čisté lásky k muži, pak bych možná já byla tou, která by o ní prohlásila, že zblbla. Ale upřímně, žádnou takovou neznám, přenechám tedy tento kouzelný termín jiným.

Rozloučím se heslem, které často provolávají účastníci demonstrací za toleranci a mírumilovné soužití:
„Křesťan, muslim, ateista, pro všechny dost místa.“ A pro ty zblblé taky ;)

28 Komentářů

 1. 12.8.2015 – 27 Av 5775 v 23:05 — Odpovědět

  Příjemné čtení.

  19
  3
  • Milan
   18.8.2015 – 3 Elul 5775 v 14:11 — Odpovědět

   Tak větší hovno jsem snad v životě nečetl !!!!!

   3
   3
   • Erich
    18.8.2015 – 3 Elul 5775 v 18:46 — Odpovědět

    Milane tak to na sebe buďte patřičně hrdý, protože zde na vebu nikdo žádná hovna číst neumí.

    0
    0
 2. danny
  13.8.2015 – 28 Av 5775 v 06:36 — Odpovědět

  ,,…ma nikto nepresvedčí,že islám je takýto."Na to už pomýšlal Pascal:
  -obrazotvornost je v človekovi mocnou silou.
  -obrazotvornost môže premôct náš rozum.
  -môže viest ako ku pravde,tak ku klamu.
  -m§žeme vidiet krásu,spravedlnost alebo štastie tam,kde v skutočnosti nie je.
  -obrazotvornost nás zavádza na scestie.
  Nemusí to byt žiadne ,,zblbnutie".

  3
  2
 3. 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 07:00 — Odpovědět

  Já furt nechápu tu tolerantnost islámu a zákaz např. i dovozu bible např. do Saudské Arábie. Takže pak by se řeklo, že to není náboženství, ale špatná státní politika. Pak se prezident Zeman do Islámu obuje a první, kdo s tím má problém je právě Saudská arábie. Takže má ta zem něco společného s islámem nebo ne? Bohužel odpověď ano i ne je správně a to právě v tom okamžiku, kdy se to těm správným vykladačům víry hodí. Každý ať si věří v co chce, do té míry, pokud neomezuje ostatní. A to právě u mnohých pravověrných islamistů nevidím. Vy jste, Lenko, nezblbla, jak sama píšete. Doufám, že vám to i vydrží. Mnoha vašim předchůdcům se to bohužel nepovedlo.

  10
  2
  • 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 10:45 — Odpovědět

   muslimu nebo islamistu?

   2
   0
  • 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 11:46 — Odpovědět

   Mícháte dohromady islám jako náboženství a politiku Saúdské Arábie. Zatím jsem nepotkala nikoho z muslimů, kdo by byl s poměry v Saúdské Arábii bez výhrad spokojen. Na jednu stranu také nechápu, proč se neustále argumentuje Saúdskou Arábií, jako kdyby to byl snad jediný správný reprezentant islámu. V žádném případě ne.
   A jmenuji se Katka.

   11
   2
  • Dagmar
   13.8.2015 – 28 Av 5775 v 12:36 — Odpovědět

   Pane Tomáši, předně nepsala to Lenka ale Kateřina. A k Saudské Arábii nutno podotknout to, že tam
   přetrvává spousta tradic, které mají s Islámem málo společného. Odpovídáte přesně jako všichni neznalí v této věci…nám to nevadí, ALE. A přitom o tom nic nevíte…a ani vědět nechcete.

   5
   0
  • Erich
   13.8.2015 – 28 Av 5775 v 16:25 — Odpovědět

   Tomáši zapomeňte prosím na půtky. Mám dotaz umíte nebo znáte někoho kdo vládně dobře Němčinou. Zajímalo by mne o čem nebo spíš k čemu slouží tento web:

   http://www.fluchthelfer.in/#

   0
   0
   • 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 16:49 — Odpovědět

    To je dobrý Erichu. Píšete, ať zapomenu na půtky a o komentář níže se do mě pouštíte :-).
    Ten web mi připadá že je to takový návod pro dobrovolníky, co mají dělat, pokud chtějí nějak pomáhat imigrantům.

    2
    0
    • Erich
     13.8.2015 – 28 Av 5775 v 18:18

     No a co si o tom osobně myslíte, jak se k takovýmto aktivitám osobně stavíte?

     Tady mám jiný odkaz, předpokládám že tam uváděné informace jste v nějakém kontextu potkal a že s nimi osobně souzníte. Je to tak?

     http://www.aynrand.cz/

     0
     0
 4. Erich
  13.8.2015 – 28 Av 5775 v 08:41 — Odpovědět

  Tomáši a co Vám brání posílat emigranty nebo agresívní imámy ze Saudské Arábie šupito presto dom? Vy moc dobře víte, že bych Vás za toto i pochválil. V čem je tedy problém?? Také víte, že si mnoho lidí myslí, že se Amerika tedy patron Saudské Arábie spolu se Saudy dopustila mnohých komplotů vůči šítům či sekulárnějším režimům. A že je potřeba na toto upozorňovat. Nevšiml jsem si, že by jste Vy ani další mediálně známí lidé, kteří jinak nemohou muslimy ani cítit, tak činili. V čem je tedy problém? Že by byl muslim jako muslim?

  Pokud přistoupím na tuto logiku, pak začnu uvažovat, že mezi severokorejcem a naším komančem není rozdílu a to se tu již děje. V tisících debatách se posílají levicové socky do Koreje. A o komanči ověšených lucernách, o jejich vylikvidaci hovoří nejeden volič pravicových stran. Kolektivní tresty bez určení konkrétní viny pro konkrétní osoby na základě vytvořené mediální vazby s něčím všeobecně odsuzovaným o to jde?

  0
  1
 5. 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 16:55 — Odpovědět

  Tak pokusím se to vše shrnout.
  1. Omlouvám se za popletení jména Katka a Lenka.
  2. Muslim nebo islamista? Pro mě je to v podstatě totéž. Vím, že islámista je zlý a muslim je hodný. Ale islámista také vyznává muslimskou víru. Takže islámisté jsou vlastně podmnožinou muslimů.
  3. Proč právě Saudská Arábie? Je tam Mekka, kam každý muslim musí jednou za život zajít. Mají tam dost významných imánů. Hlásí se k islámu a právu šaríja. Proč bych je měl vynechat?
  4. Že o Saudské Arábii nic nevím a vědět nechci? Dobře, moji diagnozu jste stanovila. A co něco k věci? Proč se tam nesmí vozit bible? Je to tolerantní k jiným náboženstvím? Usekávání rukou je tedy vládnoucí výmysl a s koránem a islámem to nemá nic společného? Třeba nám to vysvětlíte.
  5. Erichu – vykašlat se na půtky? Ale to přeci nejde, to zvyšuje návštěvnost a čtenost serveru. A o tom to je, o ničem jiném :-)

  5
  2
  • 13.8.2015 – 28 Av 5775 v 18:08 — Odpovědět

   1. V pořádku
   2. Ne každý islamista je zlý, islamista nerovná se fanatik nebo terorista. A ne každý muslim je hodný. Jak muslimové, tak islamisté jsou lidé, takže je přirozené, že i mezi nimi budou lidé dobří i zlí.
   3. Také jsem byla v Mekce. Rozhodně to ale neznamená, že se ztotožňuji s tím, jak to v Saúdské Arábii chodí. Daleko sympatičtější jsou mi země, kde sice převažují muslimové, ale kde jsou zároveň velké menšiny křesťanů i jiných náboženství, svobodně praktikují a mají své fungující svatyně. Ty jsou mimochodem všude, v každé země, kde islám dominuje, kromě Saúdské Arábie. A to je znovu důvod, proč Saúdská Arábie není měřítkem, není vzorem ani příkladem, ale krajním (extrémním) režimem.
   4. viz předchozí odstavec

   6
   2
   • Dominik
    13.8.2015 – 28 Av 5775 v 20:35 — Odpovědět

    ad 3) Když říkáte, že křesťanské komunity mohou svobodně praktikovat svou víru bez perzekuce ve všech islámských zemích s výjimkou Saúdské Arábie, velice by mě zajímalo. jaké islámské země máte na mysli, protože já neznám ani jednu.

    Znám muslimské země, kde je pár pravoslavných kostelů, jako třeba Turecko nebo Egypt, v žádném případě se však nedá říct, že by v těchto zemích křesťané nebyly perzekvováni .

    4
    2
    • anelie
     17.8.2015 – 2 Elul 5775 v 14:00

     Dominiku, z muslimských zemích znám trochu Maroko.
     Na této stránce najdete seznam kostelů v Maroku. A zrovna tam o nějakých konfliktech křesťanů s muslimy nevím. Asi proto, že křesťanů je dost málo, početná je ale židovská komunita, a problémy taky žádné, za ty století si na sebe zvykli:)

     Tady je ten link:
     http://rol-benzaken.centerblog.net/654-les-eglises-au-maroc-noms-adresses-et-photos

     1
     0
    • Maryam
     18.8.2015 – 3 Elul 5775 v 11:02

     Dobry den, kostely postavené vedle mešit najdete například ve Spojených Arabských Emirátech, Libanonu, Kuwajtu, Sýrii, Indii a dalších.

     1
     0
  • Erich
   13.8.2015 – 28 Av 5775 v 18:09 — Odpovědět

   Jasně, já myslel nemlátit se po hlavě alespoň následujících pět minut a zkusit mi pomoct něco ověřit, třeba jak to v tom světě vlastně chodí.

   0
   0
 6. Helena
  13.8.2015 – 28 Av 5775 v 21:41 — Odpovědět

  odhlédnu od diskuze na téma islám, ale musím ocenit poslední dva odstavce – to je naprosto přesné. Sama za sebe: jsem tak trochu oběť rodinného uvažování "sama si vybere, až bude mít rozum"; hledat jsem začala pořádně teprve před pár lety (islám to nebude, sice mám nastudováno docela dost, ale…) a kolem čehokoli se mihnu, už jsou komentáře typu "zbláznila se". A to prakticky žádný viditelný symbol nenosím, byť chápu ty, co to dělají.
  Jo a na blbce jsem taky narazila leckde, stejně jako na fantastické lidi…

  3
  0
  • 16.8.2015 – 1 Elul 5775 v 21:27 — Odpovědět

   Děkuji za komentář, Heleno, přeji Vám jen to nejlepší :) Stůjte si za svým a hloupými řečmi se nenechte zvyklat :)

   2
   0
 7. Ondřej
  15.8.2015 – 30 Av 5775 v 14:22 — Odpovědět

  Ja jsem čech, ale nevážím si západní společnosti. Tato společnost považuje nevěru za cnost. Vyzdvyhuje rozvody a vysmívá se lidem, kteří spolu žijí celí život. A ti sodomisti mi taky lezou na nervy. Navíc svou dekadenci vnucujou i těm nezkaženým…

  2
  3
  • Milan
   15.8.2015 – 30 Av 5775 v 14:49 — Odpovědět

   Už podle vašeho pravopisu usuzuji, že více než Čech budete obyčejný kretén, Ondřeji. Protože, ten kdo se o lidech s jinou sexuální orientací, vyjadřuje stejně jako vy, je u mne prostě vymaštený vidlák.

   4
   2
  • Erich
   15.8.2015 – 30 Av 5775 v 15:54 — Odpovědět

   No vidíte Ondřeji a třebas takový Eduard Cupák ži se svým partnerem věrně po celých 37 let, všechny volné chvíle trávili prací na chalupě mimo Prahu, žádných sexuálních spartakiád, na rozdíl od těch normálních se neůčastnili. A je docela možné, že z té současné Pražské duhy by se jim třeba stejně jako Vám, zdvihal žaludek. Zkuste více diferencovat.

   0
   1
  • 16.8.2015 – 1 Elul 5775 v 04:07 — Odpovědět

   To jste asi přestřelil. Tato společnost netrestá rozvody smrtí, ale určitě je proti trvalému svazku nevyzdvihuje. Naopak si myslím, že právě uctívá lidi, kteří to spolu vydrželi velmi dlouho, i když právě díky tolerantnosti společnosti nemuseli. Určitě je to od nich podstatně pozitivnější a upřímnější, než když je někdo v manželském svazku držen pod pohrůžkou smrti. A ani si nemyslím, že by nevěra byla považována za ctnost. Spíše je tolerována.

   0
   1
 8. elmish
  15.8.2015 – 30 Av 5775 v 17:58 — Odpovědět

  Nicméně manžela muslima máte a bez šátku Vám chodit nedovolí. Neznám konvertitku s nemuslimským manželem. To že jste hltala knihy ala bez dcerky nodejdu, leccos vysvětluje. Nicméně nic špatného neděláte.

  2
  3
  • 16.8.2015 – 1 Elul 5775 v 21:25 — Odpovědět

   Manžel je samozřejmě rád, že šátek nosím, ale za každou cenu by na něm netrval. Je proto trochu z cesty psát o tom, jestli mi dovolí nebo nedovolí chodit bez něj. Není to otázka jeho vůle, ale mého přesvědčení. Je to můj šátek :)

   2
   0
  • Maryam
   18.8.2015 – 3 Elul 5775 v 11:11 — Odpovědět

   Dobrý den, tak už znáte :-). Šátek nosím z vlastního přesvědčení a nemám žádného manžela, který by mě k tomu nutil. Těší mě. Ps.: menší průzkum na toto téma by jistě neuškodil. Koukněte například na dceru bývalého prezidenta Bushe ;-). http://youtu.be/BBLp2Y7vIvw
   Maryam

   3
   0
 9. danny
  17.8.2015 – 2 Elul 5775 v 09:19 — Odpovědět

  V Indii žil dlhé roky Andličan-hindolog,sanskrista,jogín a atd.Po rokoch života u zdroja bol na trhu.V domácom oblečení,s perfektnou jazykovou výbavou.Chlapec ho oslovil ako Angličana.Odkial to vieš?Chnedý si,oblečený,reč ovládaš,ale CHodíš ako Angličan.
  Tak isto tie česko-moravské líčka nevypadajú echtovne v tých šatôčkách.Dušu neprezlečieš.

  2
  2

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Francie - země azylu

Další článek

Náboženství – půl zdraví