Lidé s nádorovým onemocněním, kteří jsou zároveň spirituálně založení, mají méně příznaků nemoci a objevuje se u nich méně vedlejších účinků léčby než u pacientů, kteří ve vyšší sílu tak hluboce nevěří.

Nové analýzy zhodnocují předešlé studie, během nichž bylo ve věci vztahu duchovního založení a zdraví zkoumáno více než dvaatřicet tisíc nemocných v různých stadiích rozličných typů rakoviny. Jednu z těchto studií vedla ve floridském centru Moffit Cancer Center Heather Jimová. Podle ní se studie v mnohém lišily, ale náboženství a spiritualita byly spojeny s lepším fungováním organismu i lepším sociálním životem nemocných. Nebylo přitom důležité, které náboženství pacienti vyznávali nebo jaké představy o duchovnu měli. Některé dřívější výzkumy k tomuto závěru došly také, zatímco jiné ho neprokázaly.

Jimová si myslí, že pacienti by samozřejmě neměli být nuceni přijímat nějaké náboženství nebo spiritualitu, protože i když sesbíraná data naznačují, že pacienti se silnější náboženskou vírou a více spirituálně založené osoby mají lepší zdraví, jde „jen o data na agregátní úrovni“ a „i pacienti, kteří nejsou nábožensky založení, mohou mít dobré zdravotní výsledky.“

Nesmíme rovněž zapomínat, že studie brala v potaz subjektivní pocity pacientů, nikoliv lékařsky měřitelné výsledky léčby nádorů.

Jimová věří, že nábožensky založení lidé mají zdravější životní styl – bez alkoholu a bez drog, se společenskou podporou náboženské komunity, která jim pomáhá i v tak těžkých chvílích. Spiritualita může posilovat kladné pocity jako je láska a odpuštění a tlumit stres.

Vědkyně však připouští, že je možné, že výsledky výzkumu zaměnily příčinu a důsledek, protože nelze vyloučit, že lidé s horším zdravím začínají pochybovat o svých náboženských přesvědčeních.

Zajímavé je rovněž zjištění, že vnějškové projevy víry a dodržování rituálů (návštěvy modliteben, modlitby, meditace) na zdraví vliv neměly.

John M. Salsman, autor analýz fyzického a společenského zdraví upozorňuje, že zbožnost a spiritualita jsou mnohovrstevnými záležitostmi. Náboženská víra podle něj sice má souvislost se zdravotními výsledky, ale často na ně má menší vliv než například denní spirituální zkušenost a spokojenost v duchovních otázkách. Vyznavači většiny náboženství organizují skupinová setkání a umožňují život v komunitě, což má příznivý vliv na společenské vztahy nemocných. Jakou roli spiritualita hraje v potlačování symptomů rakoviny, však stále nebylo objasněno.

„Nabízí se vysvětlení,“ myslí si Salsman, „že pacient, který v Bohu vidí milující laskavou bytost, z této víry může čerpat útěchu a sílu, která mu pomůže zvládat stres plynoucí z příznaků choroby.“ Jako další možnost nabízí vysvětlení, že lidé, kteří jsou více duchovně založeni, jsou přirozeně poddajnější a méně si stěžují, což může platit dokonce i uprostřed léčby rakoviny.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak naše společnost vnímá věřící?

Další článek

Jak nemilovat vlastní rodinu