A stále víc a víc. A neviňme z toho tu naši Evropskou unii. Ta prapříčina je někde jinde. A už by si to měli všichni uvědomit, hlavně ti nahoře.

Dánský list Jyllands Posten uveřejnil před deseti lety karikaturu proroka Mohameda s bombou místo turbanu. Výsledkem byly masové demonstrace, při kterých zemřelo padesát lidí, ve světě se pálily dánské vlajky, byly zapáleno dánské velvyslanectví v Bejrútu a byly blokovány dánské výrobky.

Dnes při příležitosti desátého výročí? „Jylland Posten se rozhodl karikatury neotisknout z bezpečnostních důvodů, z obavy o bezpečí svých zaměstnanců. Ale nemyslím si, že je vůbec někdo otiskne. Je to moc nebezpečné.“ Řekla dánská novinářka, která si také nepřála zveřejnit své jméno.

Strach začíná prostě obcházet Evropu. Výsledky průzkumů ukazují, že 93% dánských muslimů si myslí, že se tenkrát redakce nezachovala správně, a jde o stejný výsledek jako před deseti lety. Naopak procento rodilých Dánů, kteří si myslí opak, stoupá. Ale bojí se to říci nahlas. Bojí. Bojí.

A davy vyznavačů této ideologie do Evropy proudí. A sluníčkáři i u nás, i na tomto webu, je vítají. Mohl bych sem dát tu karikaturu a mohli bychom ji uveřejnit aspoň tady. Ale mám strach. A Davide, nedělej to, máš malé děti. Jako obrázek dej prázdný list, stejně jako pouze bílá políčka dnes uveřejňují v Dánsku.

A bude-li někdo namítat, že se nemá urážet náboženské cítění jiných, tak odkážu na to slovo „karikatura“. Wikipedia: „Karikatura (popřípadě karikování) je zjednodušené, někdy humorné či komické, jindy satiricky kritické a úmyslně zesměšňující, výtvarné či literární dílo“. Je to prostě nadsázka. Ale je to především svoboda slova. A byla tu dlouhá desetiletí. Než nastoupili oni. Ti, z kterých jde strach.

13 Komentářů

 1. dada
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 11:18 — Odpovědět

  Já se obávám, že strach a ustupování je cesta do pekel, jen trochu delší, ale o to spolehlivější.
  Tady bych očekávala solidaritu: masové zveřejňování karikatur, ať se demonstranti proti nim klidně přetrhnou.
  Pokud to bude zůstávat jen na ojedinělém "rebelském" chudákovi, je veliká pravděpodobnost, že si to skutečně vyžere. Pokud se za něj nebudeme umět postavit teď, dá se očekávat, že to bude čím dál těžší.
  Strach je mrcha, není dobré se mu poddávat.

  6
  1
 2. 1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 11:18 — Odpovědět

  Myslím, že tu konkrétní karikaturu, o které je řeč, všichni známe i bez toho, že by ji tu "ohrožený majitel webu" musel přetiskovat. Přetiskly ji už tenkrát totiž snad všechny české noviny a časopisy. :-)

  2
  0
  • dada
   1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 11:30 — Odpovědět

   tak kéž to tak vydrží :-)!

   2
   1
 3. danny
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 12:14 — Odpovědět

  Ja si skôr myslím,že nejde ani o strach ale o ,,posránkovatelnost".Lebo aj ked je potkan,zahnaný do kúta,vtedy skočí na krk a hryzie.Utek nemožný,tak nastane útok.Dáni neutekajú,len sú pripo….!(Napr.)Samozrejme,nemusí sa súhlasit,ale je to tak.smile

  3
  1
 4. danny
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 12:57 — Odpovědět

  Nezáleží na kritikovi,ani na človeku,
  ktorý poukazuje na to,kde ten silný klopýtol,
  alebo,kde si ten,ktorý sa odvážil do niečoho pustit,mohol počínat lepšie.
  Uznanie patrí človeku,ktorý je v aréne,
  človeku,ktorého tvár je skutočne pokrytá prachom,potom a krvou,
  ktorý skutočne zápasí,ktorý chybuje a stále a znovu nedosahuje svojho ciela,
  ktorý pozná obrovské nadšenie a obrovské zanietenie
  a vyčerpáva sa vo veci,ktorá za to stojí,
  ktorý v najlepšiom prípade nakoniec ochutná triumf velkého úspechu,
  v a v najhoršiom ho stretne nezdar,
  ale aspon zlyhal,KED SA niečoho VELKEHO odvážil.
  Jeho misto nebude nikdy tam,
  kde dlia neslané,nemastné a ustrašené duše,
  ktoré nepoznajú vítazstvo ani prehru.
  -Theodore Roossevelt-jediný cowboy s okuliarmi a bojovník (americko-špan.vojna).Americký prezident.(nepliest s Theodorom)smile

  3
  1
 5. danny
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 12:59 — Odpovědět

  Sorry,samozrejme s Franklinom R.

  1
  0
 6. Erich
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 20:20 — Odpovědět

  Tomáši a proč se domnívte že sluníčkáři nemají vůbec žádný smysl pro humor a jsou pro cenzuru, tedy narozdíl od Vás?

  To se takhle v roce 2006 konala v Tel Avivu Íráncům natruc, soutěž židovských karikaturistů na téma holokaust a zde jsou první tři vítězné karikatury:

  http://religiousfreaks.com/israeli-anti-semitic-cartoon-contest/

  Víte Tomáši to jsou skutečně skutečné košer karikatury ( tedy co do původu )

  https://en.wikipedia.org/wiki/Israeli_antisemitic_cartoons_contest

  což lze zjistit z jmen autorů a místa vzniku a teď mně Vy bojovníku za svobodu slova řekněte, kterou by jste kvůli vyváženosti doporučil Davidovi ke zveřejnění spolu s hlavinkou Mohamedovic????

  http://web.archive.org/web/20060419015600/http://boomka.org/blog/wp-content/plugins/falbum/wp/album.php?album=72057594067999377&page=1

  0
  1
  • Tomáš Flaška
   1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 21:40 — Odpovědět

   Erichu já vůbec nechápu souvislost vašeho příspěvku s článkem. Ty židovské karikatury měly za následek nějaké masové nepokoje, mrtvé, výhrůžky smrtí a podobné muslimské speciality?

   1
   0
   • Erich
    1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 22:01 — Odpovědět

    Zkuste je zveřejnit bez jmen autorů a místa vzniku a pak uvidíte jak jsme tolerantní. O to přeci jde, že? My přeci nejsme jako oni. O tom je přeci ten Váš příspěvek.

    Jinak vznikly jako reakce na íránskou reakci na Vámi popisovanou karikaturu, takže s tématem přímo souvisí.

    Iranians are amateurs at Jewish jokes. We invented them. 'nuff said. Ami Isseroff

    0
    0
    • Tomáš Flaška
     2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 03:00

     Erichu mýlíte se. Když je někdo zveřejní jak říkáte, tak se zvedne vlna odporu v médiích, ten dotyčný bude pranýřován a bude mu spíláno. Ale nikdo mu nebude vyhrožovat smrtí, nikdo kvůli němu nebude umírat, nebude se pálit vlajka té země (to dělají z drtivé většiny jen protiameričtí fanatici, o tom určitě něco víte) a nebude se bojkotovat zboží země jeho původu. Opravdu nejsme jako oni. To jste nepochopil?

     0
     0
   • 2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 03:10 — Odpovědět

    Proč by náboženské násilí byla "muslimská specialita"? Letos byla v Izraeli zabita šestnáctiletá holka za to, že šla na Gay Pride. Vrah sice tvrdil, že byl nábožensky motivován, ale o muslima nešlo. Nepokoje, požáry a zraněné (i výhružky smrtí režisérovi) má na kontě film Poslední pokušení Krista; tehdy, v osmdesátých letech(!) stejně jako ty dnes francouzský politik hovořil o ohrožení svobody slova, křesťanští radikálové naopak mluvili o tom, že jsou ochotni podpálit ještě více kin a jít za to do vězení. Arcibiskup terorismus odsoudil, ale zároveň řekl, cituji: "Nikdo nemá právo dotýkat se citů milionů lidí, pro něž je Ježíš důležitější než vlastní rodiče."
    K nábožensky motivovaným nepokojům nejsou potřeba ani karikatury. Asi před čtyřmi nebo pěti lety zasáhly nepokoje muslimský Senegal, protože prezident v projevu neuváženě řekl, že Ježíš byl člověk. Uražená katolická mládež útočila kameny na policejní vozy, ulicemi táhly demonstrace, prezidentův mluvčí byl bit a situace se neuklidnila, dokud nedošlo k veřejné omluvě. (Přemýšlím, Tomáši, jak bys to komentoval, kdyby byla náboženská polarita tohoto incidentu opačná? :-) )
    A což teprv hinduisté, kteří masakrují křesťany po desítkách vždycky, když mají pocit, že je jimi ohrožena hinduistická koncepce kast…

    0
    0
    • Tomáš Flaška
     2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 03:23

     Myslím si, že těch fanatických projevů nějaké víry je po světě určitě nejvíce muslimských. Ale jsem rád, že jsi upozornila i na projevy fanatismu u jiných náboženstvích. A jsme zase u toho, každá víra a náboženství ( a je jedno jestli katolictví, komunismus, islám, fašismus, greenpeace apod.) se může zvrtnout do extremismu. Já to tvrdím furt, že náboženství je špatně. Je dobré vycházet z nějakého základu (já se hrdě hlásím třeba ke křesťanským hodnotám), ale s vírou opatrně. Koneckonců bezvěrci jsou asi všem ukradení pokud se nijak neprojevují, pouze fanatičtí muslimové bezvěrcům uřezávají hlavy.

     0
     0
 7. dada
  2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 10:30 — Odpovědět

  Erichu, jestli je mi na židovství něco obzvlášť sympatické, tak je to ta schopnost udělat si srandu i sami ze sebe, podívat se na sebe kritickým duchem, protože to svědčí i svobodě myšlení, nesvázanosti, kreativitě. Tady ta soutěž v antisemitských vtípcích je přece výborná reakce! A jsou tam i fakt povedené. A jistě mohli autoři tušit nepříjemné reakce úzkoprsých soukmenovců, ale stejně šli do toho.
  Škoda, že na té muslimské straně se něčeho takového asi jen těžko můžeme nadít. Že by místo rozhořčených protestů vyhlásili soutěž, kde si své náboženství vezmou na paškál sami: kam se bezvěrečtí karikaturisti hrabou, my si ze sebe umíme vystřelit mnohem líp.

  2
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslimská výchova

Další článek

Metr na kulturu