„No bodejť by vaše dítko nebylo zakřiknuté (tiché, stydlivé, nekamarádské, před cizími lidmi nemluvící), když ho vychováváte muslimsky,“ ujal se řeči mladý psycholog, ke kterému jsme zašli řešit zakřiknutost (tichost, stydlivost,…) našeho synka.

„Ale my ho vychováváme úplně normálně. Česky!“ oponovala jsem.  Zřejmě marně.

„Ale to mi neříkejte, já jsem měl v péči muslimskou rodinu z Kazachstánu a viděl jsem, jak jsou tam kluci upřednostňováni.“

Jak moc marná byla moje slova, jsem poznala ve zprávě.

Závěr zněl, že odlišné chování je způsobené výchovou v muslimské rodině. Že jsme dotyčného už nikdy nenavštívili, je nasnadě.

Tak jsme tedy doma vzali závěr k srdci a přemýšleli, co je to vlastně ta muslimská výchova. Co děláme výchovně jinak, nečesky. Čím my se to na tom našem synkovi takhle  podepisujeme.

Ano, má bilingvní výchovu. Což může být výhoda (kdyby mluvil). Ale to přece není nic muslimského.

Ne, nejí vepřové. Ale vzhledem k tomu, že je syn (na rozdíl od zbytku rodiny) dobrovolný vegetarián, je to celkem jedno. A psychická újma snad v tomto směru také nehrozí.

Ne, nepijeme alkohol. A vzhledem k tomu, že hranice dospělosti je ještě daleko, tak snad synek není zatím nijak hendikepován. Od babičky ví, že Zlatopramen a Březňák je pivo. „Díky, babi!“ :))

Ano, na hřišti se potkává i s děvčaty. Dokonce i nemuslimskými. Ale nejeví o ně zájem (ani o ty muslimské). Zatím.

Nejoblíbenější hračka je, pravda, tank. Ale zakoupen v českém obchodě. A pak také tradiční česká stavebnice Seva. Ano, dá se z ní složit tank.

Ví, že lidé jsou hodní a zlí. Ne černí a bílí. Ne muslimští a nemuslimští.

Ví, že pán, který mi na hřišti spílá, že šplháním v synkovi probouzím budoucí teroristické chování, je ehm hloupý nebo opilý (spíš to druhé).

Zná české svátky. Zná i ty muslimské. Od včera ví, kdo byl sv. Václav. Nechala jsem ho zcela nemuslimsky (?) a zcela česky luštit dětskou křížovku na toto téma.

Tak schválně. Víte, jak se jmenovala maminka a babička sv. Václava? :))

29 Komentářů

 1. Dominik
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 09:26 — Odpovědět

  Může to být tím, že si Váš syn uvědomuje svoji odlišnost- ví, že ostatní nesdílí jeho víru a hodnoty, může se obávat jejich reakce, nechce se jim otevřít.

  Pro mě bylo v dětství taky zvláštní sekání s průměrnými českými ateistickými dětmi. Úplně na začátku jsem si ani neuvědomoval, že někteří lidé mohou v Boha nevěřit; první "básnička", kterou jsem se v dětství naučil, byla modlitba. Modlitba byla součástí mého života každý den v týdnu, každý týden v měsíci, každý měsíc v roce, moje nejstarší vzpomínky z dětství jsou právě na modlitby. Díky tomu jsem vlastně nikdy neřešil otázku, jestli Bůh je nebo ne, pro mě byl stejně nezpochybnitelně reálný jako náš soused.

  Teprve v základní škole jsem narazil na to, že někteří lidé výrazně nesdílejí můj pohled na svět. A že když na školním výjezdu budu stejně jako každý jiný večer vykonávat svoji večerní modlitbu- otočím se k východu, začnu recitovat a uklánět se- vyvolám tím mimořádně zajímavé reakce u svých spolužáků. Nicméně to mi ještě tolik nevadilo, na truc jsem se modlil ještě usilovněji.

  Mnohem víc než nepochopení mi v pozdějším věku vadil soucit, kdy mě někteří spolužáci viděli jako oběť vymytí mozku v dětství. I proto jsem se potom rozhodl nastudovat si náboženství hlouběji; abych mohl říct, že vím proč věřím v to, v co věřím, nejsem pouze slepě následující oběť vypláchnutí.

  Nicméně, z Vašeho pohledu jsem se narodil jako muslim, a rodiče mi skutečně vypláchli mozek. Já sice vím naprosto jistě, že jsem se jako muslim narodit nemohl, protože některé prvky islámu jsou neslučitelné s mojí povahou, nicméně tím Vás asi nepřesvědčím :-)

  7
  5
 2. danny
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 16:24 — Odpovědět

  Kolkože má rokov,ked už je ,,dobrovolný" vegetarián?

  4
  1
 3. dada
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 17:15 — Odpovědět

  Mě spíš napadá, jakpak tatínek reaguje na takovou svatováclavskou osvětu, jestlipak už ho opustilo nutkání zamalovávat kříže na korunách (ta svatováclavská má docela pěkný)… Už trochu zklidnil :-)?

  4
  1
 4. danny
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 17:40 — Odpovědět

  K otázke babičky,pili sme kedysi víno Ludmila,lahko zapamänovatelné.smile

  2
  1
  • danny
   1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 05:57 — Odpovědět

   Babiičky Boleslava!Nie Lenky!

   0
   0
 5. danny
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 18:14 — Odpovědět

  Inak pozor na psychologov,a na mladých duplom.smile
  Bol som ,,predvolaný",mladou psychologičkou,že syn ked prichádzal domov,tak v oknách namaloval mamu,sestru,babku.A vítazoslávne sa spýtala:,,kde je otec?????!!!!!!Bol som slušný,tak som sa len spýtal,či zobrala v úvahu možnost,že ako najbližšia osoba som s ním a prichádzame domov?A bolo vymalované.smile
  Neriešte muslimskú a nemuslimskú výchovu,ale že Niečo chýba.

  1
  0
 6. lenka
  30.9.2015 – 17 Tishri 5776 v 20:27 — Odpovědět

  Synovi je pět. Maso není asi dva roky. Nechce, nechutná mu.
  Popisované problémy má dlouho, kdy si ještě nějakou odlišnost nemohl uvědomovat. Takže tím to nebude.
  Tatínek si zvyká . Adaptuje se celkem dobře. Do knih už nečmárá.

  2
  0
 7. danny
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 06:16 — Odpovědět

  Ked som bol dieta,tak ma volali sladká…,nemusel som mäso,radšej všetko od sladkého.Ale mama mi ho prepašovala(úpravou),že som ani nevedel.Ale nie to, som chcel povedat.Zaujalo ma to slovíčko,,dobrovolnost"u dietata.
  Správne píšete,že,,tým to nebude"(neriešte …) a to naznačuje,že niečo chýba!
  Pre pobavenie,susedia dospeli k rozhodnutiu,že treba deti už ukotvit.(Katolícko-luteránske manželstvo).Aby sa vyhli sporom,tak na štedrý večer uvarili dve večere.Kapor a šalát a vedla údené,klobásy.A z detí sú luteráni.smile

  0
  0
 8. Erich
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 08:24 — Odpovědět

  ????? Luterské církve praktikují křest malých dětí ?????, neodmítají však křest ani v pozdějším věku. Večeře Páně se slaví pravidelně. ????? Přítomnost Krista při Večeři Páně luteráni chápou jako přítomnost reálnou.???? V některých luterských církvích se Večeře Páně mohou účastnit i děti.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Luter%C3%A1nstv%C3%AD

  0
  0
  • Dominik
   1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 17:51 — Odpovědět

   U lutheránských církví je to poměrně zajímavé, protože existuje vícero proudů a pojetí lutherství (pokud to bereme celosvětově). Existují lutherské církve ovlivněné kalvínským protestantismem- tedy výrazně protestantské, existují církve s pojetím velmi blízkým římskému katolicismu- např. severské lutheránství, a existuje taky něco mezi tím.

   Takže můžete narazit lutherány-evangelíky s prostými kazateli v taláru, můžete taky narazit na "luthero-katolicismus"- lutherské kněze, biskupy a arcibiskupy, s mitrou, berlou a zdobeným rouchem a mší, která je katoličtější než katolická Novus Ordo.

   Nicméně asi všechny lutherské církve uznávají křest dětí i reálnou přítomnost ve večeři/eucharistii.

   0
   0
 9. danny
  1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 12:02 — Odpovědět

  Erichu,ach jo.Ked je matka katolíčka,nemusí dat automaticky krstit novonarodenca.(svojím krstom,nou neprestane byt).Deti treba ukotvit,to značí zlegalizovat všetky vonkajšie atribúty,tej,ktorej cirkvi!!!!!!!štedrú večeru majú aj ateisti,skrátka vianoce.!!!!!(miesto otáznikov.smile).
  Erichu,možno by zaujal Jihn Rawls:Teoria spravedlnosti(Victoria Publishing 1995).
  Proti Platonovmu princípu,,každému,čo mu patrí,postavil požiadavku,,spravodlivosti,ako slušnosti".

  0
  0
  • Erich
   1.10.2015 – 18 Tishri 5776 v 21:35 — Odpovědět

   Danny já jsem z jedné strany alergický na náboženskou indoktrinaci a fanatismus ale z druhé strany zase to čemu se zde tolikrát tak divil Tomáš Flaška ( ve smyslu zvláštního konání a zvyklostí věřících ) prostě chápu. To proto, že jsem vyrůstal v dotyku, podle mne s dost netolerantním křesťanským prostředím. Ona kontrola rodin mezi sebou co kdo jí, zdali se nealkoholuje, jestli nenavštevujete satanovo kino, to muselo být pro generaci rodičů celkem traumatizující. Faktem je že dnes se většina asi posunula jinam. Ale bylo to takové vnitřní přesvaté gheto bez vepřového, alkoholu, světských radovánek a čekání na armagedon. Takže se pak dost divím tomu ostentatívnímu vyčítání Lence něčeho, co není až tak vzdálené praxi v některých našich křesťanských rodinách.

   0
   0
   • dada
    2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 10:18 — Odpovědět

    Erichu, a tím "ostentativním vyčítáním Lence" máte na mysli co, toho psychologa, nás tady, nebo snad dokonce Dannyho? To mi neříkejte ani ze srandy, já se radši často zdržím komentářů, abych děvčata příliš nevyplašila, moje poznámky by vyzněly příliš cynicky a holky by je ve své fázi asi stejně nepochopily, a Vy takhle :-)?

    0
    0
   • dada
    2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 10:20 — Odpovědět

    Jinak tedy, podle mého čuchu, kam se hrabe Whiteová na Mohameda, možná byste se nestačil divit (jestli jsem tedy dobře tipla to Vaše "zázemí").

    0
    0
    • Erich
     2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 11:25

     Dado samozřejmě, nelze srovnávat dopady ale mnozí ti lidé tím doslova žijí – někdo svým přístupem neublíží a dokáže komukoliv pomoci, jiní jsou ve své přesvatosti schopni rozvracet co kde potkají. O přetvářce některých i vůdčích osobností by se dalo hovořit asi dost dlouze. Já možná zjednodušeně předpokládám, že je to všude dosti podobné. Jsou to pro mne takové záblesky z vyprávění těch co tvrdě narazili. Naštěstí tu máme sekulární stát.

     Ale jedna z point může být i v tom, že někteří lidé, kteří i v takovém prostředí mnohdy pro tu svou radikálnost a fanatismus nenachází zázemí, se dostávají do povědomí jinde a nabírají pozitivní body právě svým radikálním postojem vůči islámu. Ale jsou to ve skrytu duše úplně stejní AláhAgbarníci.

     Ale tím jsem odbočil od obsahu článku. Takže Lenčin stesk mne nechává chladným neb v mnohých rodinách následujících učení Elenky Bílé, ženy mající vidiny a slyšiny, v mládí praštěné kamem, ty problémy ve styku se světem ateistů zas nejsou až tak diametrálně odlišné.

     0
     0
 10. dada
  2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 13:52 — Odpovědět

  Erichu, myslím jste to popsal docela přesně, taky jsem narazila na takové, u kterých jediné štěstí, že White v jedné ze svých slabých chvilek nezaprorokovala něco ve smyslu: zabíjejte je všude, jinak už by se tu válelo mrtvol… nebo tedy štěstí, že se nedali na islám. Docela dobře chápu, že Vás takoví bojovníci proti islámu i vytáčí.
  Ale jednak mám dojem, že hádat se s takovými "pařezy" je házení hrachu o stěnu (nebo dokonce perel sviním), asi tady vždycky i takoví budou, a jednak v té současné konstelaci hvězd ta Mohamedova září přece jen výhružněji než Whiteové, je asi třeba se na to dívat s odstupem a zachovat pokud možno chladnou hlavu a nenechat se příliš vytočit takovými.
  Mě trochu děsí ta neschopnost všech těch "multi" vidět, co taková víra může obnášet. Podle mě netuší, s čím mají co do činění.

  2
  1
  • dada
   2.10.2015 – 19 Tishri 5776 v 13:56 — Odpovědět

   A to včetně toho, jak se takové navenek hodné a citlivé pipinky dokážou proměnit ve jménu víry v tvrdé a zlé ženské, když přijde na věc.

   2
   1
 11. dada
  4.10.2015 – 21 Tishri 5776 v 08:13 — Odpovědět

  Jinak jsem, Erichu, narazila na článek, nad kterým jsem se po ránu docela dobře pobavila a vzpomněla si na ten náš rozhovor na téma: šíření nenávisti. Tak už i náš oblíbenec Berrezouga je na černé listině, to je fakt sranda… fakt by mě zajímalo, jestli v konečném důsledku napáchají víc škody Konvičkové při svých záchvatech, nebo takoví růžoví panteři (a to nemluvím o jejich křížencích, což bude asi tak trochu případ našeho Davida, smile))))))
  http://berrezouga.blog.idnes.cz/c/479132/podle-hatefree-ja-a-konvicka-jsme-zajedno.html

  0
  0
  • dada
   4.10.2015 – 21 Tishri 5776 v 13:57 — Odpovědět

   a fascinující je, jak s takovým muslimem v podstatě nikdo nemá problém, místo aby se hatefree inspirovali, čím to asi bude, tak ho diskreditují na jakési černé listině šiřitelů nenávisti… co toto je zač…

   1
   0
 12. 9.10.2015 – 26 Tishri 5776 v 00:41 — Odpovědět

  tak koukam co takovy clanek kde je pointou stupidita psychologa, (je stupidny ten psycholog a nasla bych si jineho, na tohoto podala stiznost, teda az potom co bych si jineho nasla), ake koukam co takovy clanek kde se jenom vyskytne slovo muslim, rozpouta za diskusi, ani o nebudu cist. povazuji je za zhovadilosti.

  jinak, dvoleteho synka kamaradky me kamaradky, odmitli osetrit u lekare, ponevac je moznost, ze by mohl miti ebolu (nebo jinou zahadnou africkou nemoc – ditko je mulat) . Preji kuraz v CR, ja jsem zbabelec a vzdala jsem to. :( Jsem na to prilis cholericka.

  0
  0
 13. danny
  9.10.2015 – 26 Tishri 5776 v 07:20 — Odpovědět

  A viete,že to vidno?(Jeden zo základných rysov cholerika,že musí vždy mat pravdu a nemôže si ani náhodou pripustit,že by sa mohol mýlit).
  Napr. Je napísané:Neriešte muslimskú a či nemuslimskú vychovu…
  smile

  0
  0
 14. dada
  9.10.2015 – 26 Tishri 5776 v 11:03 — Odpovědět

  Danny, já bych se zastala choleriků. Jsou i tací, kteří v první fázi vybuchnou, ale pak se jim to rozleží a jsou schopní sebereflexe, opravy názorů. Nezaměňovala bych choleričnost za blbost, s blbcem vycházet je mnohem těžší, i kdyby byl flegmatik. Nejhorší, když se to sejde (pssst, smile)!

  0
  0
 15. dada
  9.10.2015 – 26 Tishri 5776 v 15:21 — Odpovědět

  Ehm, pokud nějaký psycholog zabrousí tady na fatwabanku, nedivím se, že pojme k muslimské výchově krapet podezření: http://www.e-islam.cz/content/n%C4%9Bkolik-ot%C3%A1zek-ohledn%C4%9B-hra%C4%8Dek-kreslen%C3%AD-hudby-v%C3%BDchovy-d%C4%9Bt%C3%AD
  Ty stránky jsou hoax, recese nebo jsou míněné vážně?

  0
  0
 16. dada
  9.10.2015 – 26 Tishri 5776 v 19:25 — Odpovědět

  …no tak to tedy vypadá, že je to myšleno vážně, pokud je skutečně autor e-islámu Větrovec, jak uvádí tento článek (kromě dalších zajímavých souvislostí):
  http://www.ivcrn.cz/vladni-projekt-hatefree-culture-spolupracuje-s-islamisty/

  0
  0
 17. danny
  10.10.2015 – 27 Tishri 5776 v 07:30 — Odpovědět

  Dado,ešte existuje horšia možnost.Scestovalý blb,ked si blbiny cudzích donesie domov.smile

  0
  0
 18. danny
  10.10.2015 – 27 Tishri 5776 v 07:31 — Odpovědět

  napr.plné kondomy heroínu vo vnútornostiach.smile

  0
  0
 19. dada
  10.10.2015 – 27 Tishri 5776 v 10:13 — Odpovědět

  Danny, já docela dobře chápu, že různí takoví "exoti" jako třeba Větrovec se budou vyskytovat v každé společnosti a ani nemám chuť se jim nějak posmívat, je to jak hvězdná pěchota v Superstar, to by občas člověk spíš nakopal těm, co je tam pustí… ale že si je budou brát státní instituce jako poradce? To nás už vážně má v rukou hvězdná pěchota? Soudě podle projektu "Faktus" asi jo, z toho se mi dělá poněkud mdlo…

  http://www.ivcrn.cz/neslychane-nevidane-nikym-nezvoleny-reditel-neziskove-organizace-clovek-v-tisni-simon-panek-peskuje-senatora-ve-funkci-za-jeho-vyroky/

  Růžoví hatefree bretschneidři, to jsme to dopracovali… to u vás ještě nemáte, že?

  0
  0
 20. danny
  10.10.2015 – 27 Tishri 5776 v 11:02 — Odpovědět

  bretschneidrizmus nezná hranic.Bretschneideri celého sveta spojte sa!smile
  Ale sú,len majú tvrdšiu opozíciu.
  Hit-zkuený rybičkár.(Obdoba sluníčkara,podla ryby,znaku akože od prvých krestanov).

  1
  0
 21. danny
  10.10.2015 – 27 Tishri 5776 v 11:06 — Odpovědět

  p.s.Okrem bušnej dutina sa dá naplnit aj lebečná dutina.smile

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Filmový festival Jihlava nabídne jako hosty Assange nebo Mášu z Pussy Riot

Další článek

Svoboda slova dostává na frak