Chcete si osobně promluvit s Julianem Assange nebo Mášou Pussy Riot? Pak rozhodně musíte navštívit Inovativní forum na Mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě.

Kontroverzní osobnosti jako Assange nebo Máša z Pussy Riot  se pro jedny staly symbolem boje za svobodu a spravedlnost, pro druhé nejsou ničím jiným než odsouzeníhodnými buřiči, kacíři či zrádci.Někteří je vnímají dokonce protichůdně: Assange jako proruského špióna a Pussy Riot jako zaryté Putinovy odpůrkyně. Sama Máša se ale po setkání s Julianem Assangem, které proběhlo v minulém roce na ekvádorské ambasádě, nechala slyšet, že mají v podstatě mnoho společného.

Místní politici v Jihlavě se proti myšlence účasti Juliana Assange jako hosta festivalu velmi ostře vymezili :

„Asange je obviněný ze znásilnění a zveřejněním ukradených tajných materiálů ohrozil životy stovek vojáků i civilistů. Jeho svoboda bez odpovědnosti je anarchií, která škodí. Pozvánkou na festival pořadatelé jeho jednání ospravedlňují,“ říká lidovecký náměstek Jaromír Kalina.

S náměstkem Kalinou nesouhlasí ředitel festivalu Marek Hovorka, který je zastupitelem za TOP09.

„Julian Assange je globální ikonou, digitálním Robinem Hoodem, který dokázal rozdělit společnost mezi vášnivé zastánce a ještě vášnivější odpůrce. Zatímco americký deník The New York Times jej v roce 2010 označil za nejvýznamnějšího světového novináře, americký republikánský prezidentský kandidát na jeho adresu pronesl, že „cokoli menšího než poprava by bylo příliš vlídným trestem“, popisuje prvního potvrzeného hosta jihlavského festivalu ředitel festivalu a jihlavský zastupitel Marek Hovorka.

Možnost osobně se potkat s Mášou Aljochinou z Pussy Riot mají dárci v crowfundingové kampani. Organizátoři mají v plánu vybrat od dárců dvě stě tisíc korun. Například za příspěvek 400kč budete mít nárok na rezervaci na jednom z otevřených diskusí Inspiračního fóra podle Vašeho výběru. „Je na vás, abyste si vybrali, zda zavítáte na debatu s Pussy Riot nebo s Julianem Assangem,“ lákají dárce organizátoři festivalu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Letos se uskuteční od 27. října do 1. listopadu.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Změklá, přizpůsobivá a elastická vůle možná v budoucnu zřejmě usnadní pozvolnou inkluzi muslimů do evropské společnosti

Další článek

Muslimská výchova