Letošní ročník Arabfestu se doslova rozkročil republikou napříč. Už devátý ročník opět připravili studenti a absolventi Západočeské univerzity v Plzni. Letošní ročník sjednocuje téma “Město“. Filmy, besedy, přednášky, výstavy, kurzy, workshopy, dobré jídlo i orientální trhy. Z Plzně se událost přesune taky do Prahy a Olomouce. Přijede přes sto hostů, více než polovina z ciziny. Podle slov organizátorů se jedná o největší podobnu událost ve střední Evropě.

 

Program festivalu se letos zaměří hlavně na urbanismus, architekturu a veřejný prostor arabských měst.  Co je pro ně společné, a naopak i rozdílné, ve spojitosti s veřejným prostorem, jak jej známe z evropských metropolí? Na to odpoví celá řada přenášek a připravených besed. Jeden z plánovaných dnů se bude věnovat taky postavení ženy v městské společnosti na Blízkém východě i v Evropě.  Nejočekávanější z filmových projekcí je snímek Poslední v Aleppu, který se pyšní i oscarovou nominací.  Dalším velkým lákadlem je orientální street food market plný tradičních pochutin Blízkého východu. Falafel, velbloudí burger, košarí a taky speciality marocké, irácké a kuvajtské kuchyně, kvalitní kávu nebo ořechy z Libanonu. Zájemci o výuku arabštiny můžou navštívit některý z kurzů nebo workshopů.

Zdroj: facebook.com/arabfestCZ
Zdroj: facebook.com/arabfestCZ

Arabfest v Plzni potrvá až do neděle 8. dubna, konat se bude v DEPO2015. Podobný program je připraven taky do 5. dubna v Praze a do 15.dubna v Olomouci, kam zavít letos poprvé.

Kompletní program v jednotlivých městech najdete na webu festivalu http://www.arabfest.cz/

 

Festival arabské kultury podporují velvyslanectví 11 arabských zemí.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Výstava Můj šálek Kafky – ilustrátor o spisovateli

Další článek

Přiznání slabosti ducha #KOŠERonly57% - kdybych si občas nedal trávu, asi bych se stal antisemitou))