Další rok za sebou pomalu zavírá dveře. A už tradiční shrnutí roku se vztahuje i na kulturní dění. Knihy, hudba, výstavy i film

 

Leden

Loni v lednu vyšla v češtině další kniha izraelského autora, který je na českém trhu už dobře znám. Amoz Oz se těší oblibě nejen u nás, ale v celém světě. Jeho poslední kniha se jmenuje Jidáš. Děj se odehrává v Izraeli 50. let minulého století. Mladý student je ve finanční tísni a rozhodne se starat o chromého pana Walda. Tomu sice neslouží tělo, ale hlava jede na plné obrátky. Společně tráví dlouhé hodiny diskuzemi o směřování Izraele, o historii a politice. Na pozadí neklidných dní v Izraeli se odehrává příběh plný lásky, něhy a pochopení. Kniha Jidáš byla do dnešních dnů přeložena do více než třiceti jazyků. Celý článek zde.

Amos Oz - JIDÁŠ JEWISH E-SHOP
Amos Oz – JIDÁŠ
JEWISH E-SHOP

Únor

Druhé největší město Iráku – Mosul – bylo proslulé ropným průmyslem, oděvnictvím a velkou řadou památek. V červnu roku 2014 do města vtrhla armáda samozvaného islámského státu. Další dlouhé měsíce se nesly ve znamení poprav, mučení a také ničení všech hodnotných památek. Islámský stát už je za hranicemi města a stahuje se i z dalších významných míst nejen v Iráku. Zachránit poničené historické dědictví už ale nelze. Zachovat ho pro příští generace se snaží, alespoň formou 3D modelů, projekt Ohrožená architektura města Mosulu. V únoru loňského roku byly tyto objekty vystaveny na půdě Galerie vědy a umění v Praze. Tím ale veškerá práce rozhodně nekončí. Více o projektu záchrany památek města Mosul najdete i pod tímto odkazem.

Celý článek zde.

Wiki
Wiki

Březen

Jak chutná Jeruzalém? Na tuto otázku se pokusil odpovědět oblíbený izraelský kuchař Yotam Ottolenghi. Společně se Sami Tamimim vydali už dvě kuchařky. Jak chutná Jeruzalém vyšla v češtině v březnu tohoto roku. Recepty v ní jsou izraelské, arabské i s příchutí dalších států, přesně tak, jak to voní na izraelských tržištích. Jídla lze uvařit v jakékoli zemi. Oba kuchaři vybírali ingredience dostupné vlastně kdekoliv. A pokud byste měli málo, můžete si od prosince tohoto roku zakoupit i jejich čerstvou novinku. Její název je stručný a výstižný – Kuchařka. Celý článek zde.

(www.kosmas.cz)
(www.kosmas.cz)

Duben

Spisovatelka a překladatelka Alena Mornštajnová pochází z Valašského Meziříčí. A v tomto kraji se odehrává taky děj několika jejich knih. Ta poslední, s jednoduchým názvem Hana, vyšla začátkem letošního roku. Pohledem malé naivní dívky popisuje dvě nejsložitější období československých dějin. Autorka se taky ponořila do archívů a našla tzv. Hellerův seznam.  Ten obsahuje jména asi dvou stovek tamějších židovských obyvatel, kteří byli Němci naloženi do vlaku a ze dne na den zmizeli. Jména, věk, povolání, rodinné vazby, fotografie. Příběh sestaven ze dvou dějových linií má vlastně jednotné téma. Jak žít a jak odpouštět. Celý článek zde.

(databazeknih.cz)
(databazeknih.cz)

 

Květen

Jaro v Brně je už tradičně propojeno s festivalem Divadelní svět. Přehlídka tuzemských i zahraničních inscenací, které právem zaujaly diváckou i odbornou veřejnost. Letošní rok se ve větší míře věnoval pohybovému divadlu. Špičkou ledovce bylo představení Kibbutz Contemporary Dance Company s názvem Horses in he sky. Izraelský soubor, který vznikl v roce 1973, se dnes řadí k nejoriginálnějším tanečním souborům na světě. Uměleckým ředitelem a hlavním choreografem je Rami Be´er. Jeho tvorba má několik složek, které se vzájemně doplňují. Světla, scéna, kostýmy.  Témata jeho choreografií odrážejí svět kolem nás, strachy, úzkosti, ale i radosti a veselí. Vystoupení tohoto souboru patří k nezapomenutelným zážitkům a podle všeho se na něj čeští diváci můžou těšit znovu v následující divadelní sezóně. Celý článek zde.

 

Červen

Zpěvačka a lektorka, která je často označována jako “rapující dcera rabína“. Victoria Hanna. V červnu byla hlavní hvězdou holešovického Respect festivalu. Tradiční přehlídky world music z celého světa. A tato hudebnice nebyla v Česku poprvé. Dokonce tady vedla i pěvecké kurzy. Raperka, která vyrůstala v ortodoxní rodině a od malička koktala, se se svou vadou řeči srovnala velmi rázně. Biblické texty zpívá, rapuje, míchá si sama hudbu a její fanoušci se dělí na dva tábory. Jedni ji milují, druzí nenávidí. K první skupině se řadí mnozí hudebníci, kteří si ji vybrali ke spolupráci. Bobby McFerrin nebo Marianna Sadovska. Na festivalu sakrální hudby v Dillí zpívala pro Dalajlamu. Maminka tří dětí se, kromě zpěvu, intenzivně věnuje pomoci všem, kteří mají problémy s vyjadřováním. Na svých hlasových kurzech pomáhá strachy, bloky a nedokonalosti v mluveném projevu odstraňovat pomocí zpěvu a hlubokých melodií. Celý článek zde.

 

Červenec

Hovory s Janem Masarykem u nás vyšly poprvé v roce 1991. Za pár let následoval dotisk a od té doby dlouhá léta nic. Kniha Viktora Fischla nebyla k sehnání ani v antikvariátech. V létě ale vyšla nově. V rozšířené verzi a s jiným přebalem. Útlý svazek je plný úvah o demokracii, síle komunistické strany i polemik o vzniku samostatného izraelského státu. Témata ale nejsou jen politická. Týkají se vědy i umění. Jan Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března roku 1948. Celá kniha rozhovorů je psána od jeho působení v exilové vládě v Londýně během světové války a končí jen pár týdnů před jeho tragickou smrtí.  Celý článek zde.

JEWISH E-SHOP
JEWISH E-SHOP

 

Srpen

Koncem léta upoutala pozornost izraelská umělkyně Orit Ishay. Její soubor fotografií a instalací se jmenoval Země jelena. Cílem bylo ukázat Izrael jako zemi, která je pro mnohé špatným spojencem, pro mnohé hodna obdivu, a hlavně v ní žijí lidé, kteří touží po jediném, být šťastní. A to i na pozadí komplikované politické situace, náboženských konfliktů a všudypřítomné války. Projekty šestapadesátileté umělkyně rozhodně stojí za vidění a můžeme jen doufat, že se její výstava bude v našich krajích ještě opakovat. Celý článek zde.

Shekel.cz
Shekel.cz

Září

Se začátkem podzimu se po podvědomí čtenářů začala stále více dostávat kniha, kterou by bylo možné označit jako “koncentráckou literaturu“. Miloš Bondy – Co odvál dým aneb jak jsem přežil Osvětim. Knih s touto tematikou je na trhu mnoho. Proč je právě tato jiná? Nepopisuje jen hrozné scény každodenního boje o přežití. Miloš Bondy své traumatické zážitky líčí neuvěřitelně lehce a snad i se špetkou humoru. I přes to, že už dávno nežije v České republice, jeho české vyjadřování je na skvělé úrovni. Svoje vzpomínky začal psát už během života v Německu. Nakonec ale kniha nevyšla. Až o mnoho let později ji upravil a rozhodl vydat ve své rodné zemi. Celý článek zde. Kniha byla uvedena taky v Knihovně Václava Havla a záznam tohoto večera je možné vidět na uvedeném odkazu.

(www.kosmas.cz)
(www.kosmas.cz)

Říjen

V říjnu se konal první ročník filmového festivalu Kolnoa. Jeho záměrem byla projekce 12 snímků izraelských tvůrců. A největším lákadlem byl oceňovaný film Cukrář. Ten byl s velkým úspěchem promítán i na festivalu v Karlových Varech. Můžeme si jen tiše přát, aby pořadatelům vydrželo nadšení a první ročník se brzy proměnil v mnohé další v pořadí. Izraelských filmů je dostatek a jistě budou příjemným osvěžením diváckého rozhledu. Zmiňovaný snímek Cukrář je v těchto dnech taky možné vidět na několika dalších místech. Seznam projekcí zde.

Celý článek zde.

Listopad

První kniha oblíbené autorky Orly Castel Bloom, která byla přeložena do češtiny, se jmenuje Textil. Satiricky, s humorem a nadhledem popisuje život a úskalí lidí v Izraeli. Konkrétně jedné, poměrně dost rozpolcené rodiny. Matka je majitelka továrny na košer pyžama a zároveň milovnicí plastických operací. Otec pracuje na vynálezu trička, které svého nositele ochrání před teroristickým útokem. Dcera žije na ekofarmě v judské poušti a syn je oddaný armádě, živí se jako sniper, ve volném čase šňupe kokain a čte klasické romány. Připadá vám to téměř až surrealistické? Je to teprve začátek. Autorka dokáže ve svých představách a popisech zajít ještě mnohem dál. Jí popsané sociální téma se netýká jen Izraele. Právě naopak, sahá až daleko za hranice. Celý článek zde.

(www.kosmas.cz)
(www.kosmas.cz)

Prosinec

Jeho jméno znají nejen všichni milovníci kvalitního jazzu. Avishai Cohen. Poprvé přijel do České republiky před 13 lety a od té doby sem jezdí téměř každý rok. Většinou s novou kapelou, novou deskou nebo minimálně s novinkami ve své tvorbě. Letošní prosincový koncert byl ve Fóru Karlín. Avishai Cohen opět dokázal, že není jen jazzovým hráčem na kontrabas. Obdivuhodný je jeho smysl pro harmonii, široká škála hudebních nápadů a nově taky pěvecké schopnosti. Jeho poslední deska se jmenuje 1970 a vyšla v říjnu tohoto roku. Milovníkům Cohenových melodií jistě pomůže zkrátit čekání na další návštěvu. Celý článek zde.

 

Převážná většina zmiňovaných kulturních událostí se konala za laskavé podpory velvyslanectví státu Izrael.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Osada na Pahorku. Oceňovaná i provokativní kniha Asafa Gavrona vychází v češtině.

Další článek

Pochopil jsem Ježíše