Věděli jste, že slovo “mušelín“ je odvozeno právě od slova Mosul? Druhé největší Irácké město bylo proslulé ropným průmyslem, oděvnictvím a velkou řadou památek. Do roku 2014. V červnu do města vtrhla teroristická organizace Islámský stát. Přebrali vládu a ta znamenala nejen vraždění a mučení, ale ve velké míře taky ničení. Alespoň něco se snaží zachránit skupina českých odborníků. Vrací původní podobu rozbitým sochám i rozbořeným stavbám.

Orientální ústa AV ČR otevírá svoje pracoviště široké veřejnosti. A to prostřednictvím výstavy Ohrožená architektura města Mosulu. Díky špionážním satelitním systémům bylo v minulosti možné získat data z dálkového průzkumu Země. Na nich jsou ještě mosulské památky a významné stavby zachyceny před svým zničením. Díky archeologům a historikům z Česka i Iránu se jim vrací (i když pouze digitálně) jejich původní podoba. Modely jsou do detailu propracované a mají sloužit jako vodítko v povalečné obnově města. Cílem projektu orientálního ústavu AV ČR je shromáždit co největšího množství informací o záměrně zbořených islámských i křesťanských stavbách a zmapování památek dosud stojících.

Muzeum v Mosulu po nájezdu členů ISIS
Muzeum v Mosulu po nájezdu členů ISIS

 

Islámský stát obsadil Mosul 10. června 2014. Město mělo v té době přes 2 a půl milionu obyvatel. Za tři roky bylo zavražděno několikaset tisíc lidí a více než milion dalších z města uprchlo. Univerzity byly uzavřeny. Kulturní genocida dala zaniknout mnoha významným památkám. Zbořen byl i nejstarší křesťanský klášter v Iráku z roku 590. Ve městě, kde žila před válku nejpočetnější křesťanská komunita v Iráku, téměř 100 000 lidí, jich zůstalo pouze 200. Z východní části města se podařilo Islámský stát vyhnat. Západní strana je však stále pod nadvládou krutého teroru. Podle odborníků bude cesta ke konečnému osvobození Mosulu ještě nějakou dobu trvat. Na začátku měsíce se do školních lavic vrátilo prvních několik set dětí. Další školy by měly být zprovozněny v nejbližších týdnech. Alespoň část zdemolovaného města se vrací k životu. Válka v ulicích trvala téměř tři roky. Obnova zničeného města bude trvat několikanásobně déle. A velké množství významného kulturního dědictví je pro lidstvo ztraceno navždy.

 

Ohrožená architektura města Mosul – Galerie Věda a umění, Praha

Výstava je otevřena od 8. února do 31. března.

Komentované prohlídky s autory projektu jsou 27. února v 16.00 a 20. března v 16.00

Další informace na http://www.monumentsofmosul.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Z texaské synagogy se stala mešita

Další článek

Izrael a marihuana