Izraelský vládní výbor schválil o uplynulém víkendu plán , který umožní společnostem zpracovávajícím konopí k lékařským účelům, aby své produkty vyvážely do zahraničí. Může to trvat ještě celé měsíce, než nový zákon projde Knessetem, ale již nyní budí zájem investorů.

Pouhých devět dodavatelů nyní zajišťuje přísun lékařského konopí přibližně šestadvaceti tisícům izraelských pacientů. Přestože velikost trhu je zatím skromná, do Izraele se již přesunuly desítky společností specializovaných na všechno od pěstování konopí po výrobu konopných inhalátorů.

Izraelci se konopím intenzivně zabývají už od roku 1964, kdy organický chemik Dr. Raphael Mechoulam objevil nejvýznamnější složky rostliny – THC a CBD. Osmaosmdesátiletý vědec, dnes pracující na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, vzpomíná na to, že v šedesátých letech takřka neexistovaly byrokratické překážky výzkumu: „Hašiš, který jsem potřeboval, jsem dostal od policie a Ministerstvo zdravotnictví mi všechno schválilo bez papírování.“

Proti USA má Izrael v tomto bodě velký náskok – v roce 1970 totiž americký kongres a prezident Richard Nixon mylně zařadili konopí mezi opiáty první třídy, do kategorie vyhrazené vysoce návykovým chemikáliím bez zdravotního užitku. Zkoumání této rostliny se tak stala nemožné bez zvláštního povolení.Téměř všechny americké výzkumy o konopí pocházejí z Národního ústavu zneužívání narkotik, který je oprávněn zkoumat pouze škodlivé účinky drogy. Jelikož vědci ve Státech jsou téměř zbaveni možnosti testovat léčivé účinky konopí, získávají nad nimi v této oblasti vrch znalci z jiných zemí.

Profesor Mechoulam se léčivým účinkům konopí věnuje více než padesát let a jeho práce podnítila výzkum i v dalších zemích. Vědci zkoumají potenciál marihuany v léčení sto pěti chorob, z nichž mnohé vzdorují jiným způsobům léčby. Mluví se o cukrovce II. Typu, migrénách, post-traumatické stresové poruše, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, poraněních mozku a dokonce i o některých druzích nádorů.

Mezi květinami a stromy má v izraelském zemědělství místo i konopí – často velmi účinné druhy. Ministr zemědělství Uri Ariel zvýšil počet licencí pro pěstitele a řekl, že export marihuany podpoří. V odvětví pěstování a zpracování konopí dnes působí asi sedmdesát izraelských firem. Farmaceutický gigant Teva přišel se Syqe, medicínským inhalátorem konopí. Dvě další izraelské firmy vyvinuly konopné tablety, které se nechávají rozpustit pod jazykem a v současné době jsou testovány na účinky zlepšování kognitivních funkcí a léčbu Alzeimerovy nemoci.

Nejedná se jen o peníze – využívání konopí má i hlubší duchovní rozměr. „Tikkun olam“ je rabínský koncept „uzdravování světa.“ Dr. Bereket Schiff-Keren, jeden z největších izraelských odborníků na léčbu bolesti říká, že předepsal MMJ více než jeden a půl tisíci pacientů s chronickou, neuropatickou nebo fantomovou bolestí. „Moje práce je léčit,“ popisuje. „Lidé mají předsudky a strach, ale já už dávno ne, protože mi pacienti řekli, že to funguje.“

MMJ má navíc další výhody – v porovnání s jinými léčivy je levná a pro rozvojové země je cena léků důležitá. V Izraeli pokrývá národní zdravotní pojištění dávku 30 gramů medicínské marihuany měsíčně. V programu je zapsáno 26.000 pacientů a očekává se, že letos se jejich počet zdvojnásobí. Přes očekávání škarohlídů se z pacientů nestávají psychotici a mrtvých při dopravních nehodách nepřibylo.

Řada lidí věří, že „kene busim,“ „léčivá rostlina“ ze Starého zákona je marihuana. Existují košer tablety a dokonce i ultraortodoxní židé žádají navýšení pěstování konopí, aby se zkrátila doba, kterou pacienti musejí čekat na léky.

Vypadá to, že Izraelci jsou v otázce konopí mnohem méně prudérní než Američané. V Izraeli je konopí rostlina, ne politická záležitost.

 

Kam dále: Triko KOŠER Tráva

Snímek obrazovky 2017-02-10 v 17.59.23

1 Komentář

  1. 17.2.2017 – 21 Shevat 5777 v 23:21 — Odpovědět

    Chápu, že Richard Nixon, pak zemřel na mozkovou mrtvici, protože právě že nehulil))

    4
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ohrožená architektura města Mosulu. Zachraňovat bude i nová výstava.

Další článek

Arlozorov: muž, jehož smrt zůstává záhadou