Izraelské filmy na sebe poutají pozornost už poměrně dlouhou dobu. Na všech významných filmových festivalech má svoje zástupce i Izrael. Proč nevidět to nejlepší na jednom místě a během tří dnů? Blíží se festival Kolnoa.

V pražském Kině Pilotů budou mít milovníci filmu možnost vidět to nejlepší, co nabízí současná izraelská kinematografie. První ročník festivalu nabídne 12 snímků. Nejen pro dospělé, ale i pro děti. Které lákají nejvíc? Jedním z největších “taháků“ je snímek Cukrář. Režisér Ofir Raul Graizer za něj získal letos ve Varech hned dvě ceny. Citlivě popsaná láska mezi dvěma muži. Jeden z Izraele, druhý z Německa. Tragická událost je sice rozdělí, ale pouto, které přetrvává, dokáže překonat hranice a snad alespoň na chvíli i předsudky společnosti.

Problematiku izraelsko – palestinského soužití, rodinného odkazu a zároveň prohlédnutí krvavých praktik mapuje film Zelený princ. Byl natočen podle autobiografické knihy Syn Hamásu. Mosab je nejstarším potomkem zakladatele Hamásu, vyrůstá v Ramalláhu a jeho vztah k Izraeli je stejný, jaký mají tisíce Palestinců. Po souhře mnoha okolností se ale stane izraelským špionem.

Více než deset let byl v prachu uložen šestihodinový záznam rozhovoru s prvním izraelským premiérem Davidem Ben Gurionem. Jak po mnoha letech vidí významným sionistický projekt? A jak vidí Izraelskou budoucnost? Jak daleko jsou jeho vize od pravdy?

Pro děti od deseti let je film Abdule. Plný lásky, přátelství, naděje a odhodlání. Život malého chlapce se změní po tragické smrti bratra. Vyrovnat se s těžkou zkušeností ztráty blízkého, s běžným životem a jeho nástrahami mu pomáhá chlupatá a stará příšera Abdule.

Kdo ještě neviděl dokument Na sever, má možnost i během festivalu Kolnoa. Projekt české novinářky Judity Matyášové a režisérky Nataši Dudinski, vypráví o skupině českých židovských dětí, kteří najdou záchranu před holokaustem v Dánsku. Svůj příběh vyprávějí po dlouhých sedmdesáti letech.

festival Kolnoa probíhá v Kině Pilotů od 19. do 22. října. Filmy budou reprízovány a kompletní program je k nahlédnutí zde http://www.kolnoa.cz/ nebo na FB

Vůbec první přehlídka izraelských filmů u nás vznikla pod záštitou a za podpory Velvyslanectví státu Izrael a Ministerstva kultury.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Odvaha nepřehlédnout

Další článek

Bohabojnost