Zastupitelské úřady jsou uznávány jako “stát ve státě”. Ve výjimečných případech mohou poskytnout i politický azyl představitelům opozice. Světově nejznámější je případ maďarského kardinála Józsefa Mindszentyho, jehož boj za náboženské svobody vedl k takové perzekuci ze strany úřadů, že se kardinál uchýlil na americkou ambasádu v Budapešti. Tam v azylu setrval plných patnáct let, než se podařilo vyjednat jeho vycestování do exilu.

Dnes je to Assange

Statistiky nejdelších pobytů na cizích ambasádách může změnit Julian Assange.  Majitel serveru Wikileaks zveřejnil desítky diplomatických depeší a především ukázal, jak diplomaté smýšlejí a referují o zemích svých hostitelů.

Účet za desítky milionů liber

Metropolitní policie v Anglii zveřejnila účet za nepřetržité střežení ekvádorské ambasády. Strážci dávají pozor, aby Julian Assange nemohl budovu ambasády skrytě opustit. Přímé a nepřímé náklady dosáhly desítek milionů liber. Zatímco státníci ho proklínají, radikálové jej uznávají a anarchisté po celém světě napodobují. “Dostal jsem šanci přemýšlet a psát,” komentoval Assange.

Exkluzivní hosté u Assangeho

V exilu na ekvádorské ambasádě navštívili Assangeho i exkluzivní hosté. O návštěvě vedení společnosti Google Assange píše v knize ” When Google Met WikiLeaks”. When Google Met WikiLeaks vypráví příběh Assangeho “tajného” setkání s výkonným předsedou společnosti Google, Ericem Schmidtem v roce 2011. To je prezentováno jako summit sobě rovných proroků.

Videochat na MFDF

Se svými příznivci po celém světě je Assange ve styku prostřednictvím videochatu. Jeden z videochatů je plánován i s účastníky inspirativního fóra na Mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě.

Rekordy v délce pobytu na cizích ambasádách

Jozsef Mindszety – 15 let: maďarský katolický kardinál zůstal v americkém velvyslanectví v Budapešti v letech 1956-71

Raul Haya de la Torre – 5 let: peruánský politik hledal azyl v kolumbijské velvyslanectví v letech 1949-54

Julian Assange – 3 roky: na ekvádorské ambasádě od roku 2012

Manuel Noriega – 10 dní:  prezident Panamy našel útočiště na velvyslanectví Vatikánu v roce 1989 při americké invazi. USA bombardovaly ambasádu nepřetržitou hlasitou rockovou hudbou, dokud Norriega neodešel

Na festival pravidelně přispívají ministerstvo kultury, Fond kinematografie, Město Jihlava, Kraj Vysočina a sponzoři.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Polská církev prohlásila antisemitismus hříchem

Další článek

Velká vepřová válka aneb xenofobie ve věku globalizace