Čtyři z deseti britských židů se během své kariéry setkali na pracovišti s problémy kvůli svému náboženství. Odhalil to minulý týden zveřejněný průzkum iniciativy ShabatUK, vedené britským hlavním rabínem Ephraimem Mirvisem.

72% účastníků  průzkumu uvedlo, že na pracovišti hovoří o své víře často nebo velmi často. 17% respondentů by se cítilo nepříjemně, kdyby na pracovišti mělo víru demonstrovat náboženským oblečením nebo symboly.

Výsledky výzkumu byly publikovány týden před dnem ShabbatUK; britský hlavní rabín vyzval všechny anglické židy, aby tento šabat dodrželi. Šabat toho dne začne v pátek 11.11.2016 ve čtyři hodiny odpoledne, kdy je mnoho věřících židů ještě v práci. Anketa odhalila, že 32% zájemců by se cítilo velmi nepříjemně nebo nepříjemně, kdyby měli zaměstnavatele požádat o povolení časnějšího odchodu z práce kvůli šabatu.

28% těch, kdo odcházejí v pátek z práce dříve nebo o to někdy požádali, mělo pocit, že jejich kolegové byly chápaví a vstřícní; pouze 17% respondentů si postěžovalo na nepochopení.

56% odpovídajících zaměstnavatelů prohlásilo, že jim nevadí, pokud náboženské povinnosti přimějí jejich zaměstnance k časnějšímu odchodu z práce.

„Moderní Británie oceňuje různorodost a podporuje svobodu náboženského vyznání,“ konstatoval Mirvis, zároveň si však posteskl, že je „smutné vidět, že pro některé je náboženství stále něčím, co je třeba držet v tichosti nebo od čeho je třeba se úplně oprostit v práci.  Víra formuje způsob života a tak má důležitou roli i na pracovišti. Záležitosti jako důvěra, závazky a dobrá pracovní morálka jsou v každém pracovním prostředí klíčové a zároveň jsou to důležité aspekty náboženského života.“

Rabín vyjádřil také naději, že ShabbatUK pomůže některým jedincům, aby svou víru začali oceňovat i na pracovišti i v celé společnosti.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Love Is All You Need?

Další článek

Deník 2016 - SPOLU PRO WAKITAKU