Lesknoucí se kamenné kostky s vyrytým jménem. Kameny zmizelých se na chodnících objevují stále častěji. Připomínají ty, kteří nepřežili holokaust. Ty, kteří se stali oběťmi nacismu. Židé, svědci Jehovovi, Sinti, odbojáři, političtí nepřátelé, homosexuálové a Romové.  První dva kameny za romské oběti holokaustu v ČR budou umístěny v Brně. Ve čtvrti Černovičky. Ta byla založena Romy. Naprostá většina se z koncentračního tábora nevrátila.

Jména na kamenech byla vybrána na základě historického výzkumu. Jan a Amálie Danielovi. Ti byli převezeni do koncentračního tábora Auschwitz II – Birkenau 7. března. Jejich jména byla změněna na pouhá evidenční čísla. Z–1170 a Z-1337. Krátce po příjezdu oba v nelidských podmínkách umírají.

“Položení prvních Stolpersteinů za romské oběti holocaustu v České republice považuji za nesmírně důležité. Připomínají, že Romové byli systematicky vyvražďováni stejně jako Židé nebo další oběti nacismu. Tato památka je mimořádnou událostí pro Romy i nás všechny, kteří oběti nacismu připomínáme.”

Gunter Demnig – vztvarník, autor projektu Kameny zmizelých

Historie městské části Černovičky začíná v 80.letech 19.stoleí. Jako romskou osadu ji založil rod Danielů. Byly to hlavně kováři a kotláři. Původně kočovní Romové se v této osadě usadili a začali pracovat v blízké továrně na spodium. Dle zákonů nesměli vstoupit do města a Černovičky byly tehdy dostatečně vzdálené. Přílivem dalších kočovníků se z kolonie stala chudinská čtvrt a nežili tady jen Romové, ale i mnozí, kteří se z nějakého důvodu ocitli společností odsouzeni na samý okraj. Rok 1943 znamenal velký zlom. Prakticky všichni obyvatelé Černoviček nastoupili do transportu a z koncentračního tábora se vrátila jen hrstka jednotlivců.

Na položení prvních Stolpersteinů za romské oběti holokaustu se zasloužil Leoš Fučík ze sdružení Opus Iacrimosa, organizace DROM, romské středisko a Muzeum romské kultury. Záštitu nad akcí převzal 1. náměstek primátora města Brna Petr Hladík. Smírné svěcení kamenů přednese Stanislav Drobný, správce komárovské farnosti. Z romského překladu Bible budou číst děti ze střediska DROM.

Slavnostní položení kamenů proběhlo 24. září ve 12 hodin přímo v brněnských Černovičkách.

2 Komentářů

 1. Tony
  15.10.2017 – 25 Tishri 5778 v 17:32 — Odpovědět

  Zajímavé , je že tu čtvrť založily rodiny Cikánů – dnes Romů kteří pracovali a to jako kováři, kotláři a podobně. To se dnes ani omylem říci nedá .Dnes by žádný z Romů něco podobného nedokázal. A kdy začnou v dnešní době vznikat chodníkové dlaždice se jmény zavražděných komunistů. A jestlipak se také na místě bývalého pracovního tábora – který je vydáván dnes jako koncentrační v Letech na pamětní desce zveřejní informace, že tento pracovní tábor sloužil původně pro dělníky stavějící místní silnice a později ho Československá republika využila na svážení kočujících a nepracujících osob z celého Československa a , že ten tábor nestal na místě dnešního vepřína a také, že tam svážené občany využívaly rodiny předků pana knížete a pana Václava H.Také je využívali místní sedláci na práci na polní práce. \A, že tam s nimi byly také jejich rodiny a byl tam volný pohyb ne jako v koncentráku. Je toho hodně co by se mělo říkat a dělet podle skutečnosti, pravdy a ne účelově jak se to dnes dělá.

  1
  1
 2. Erich
  17.10.2017 – 27 Tishri 5778 v 12:39 — Odpovědět

  Tony napsal jste to převelice hezky. Zvlášť to, že kdo dnes nedokáže založit čtvrť je z logiky Vámi napsaného vlastně Cikán.

  Ale jinak přeloženo do češtiny tvrdíte, že kočovníci a nemakačenka byli svezeni na určité místo kam za nimi chodily jejich rodiny. A proto že tam, pokud tedy odmítáte to koncentrování, byl volný pohyb, tak zákonitě o víkendech chodili s rodinami na výlety a na nákupy a v pracovní dny tato nemakačenka a kočovníci navštěvovali mistní sedláky, pravděpodobně kvůli sousedské výpomoci na polích a to zcela jistě na dobrovolné bázi.

  Tak a tady já vidím malinkatou, ale opravdu jen malinkatou skulinečku v logice. Koncentrační tábor je totiž od slova koncentrovat. Nemakačenka a kočovníky nelze svésti do sebe-hezčejšího pracovního tábora bez kvalitně fungující koncentrační služby, anžto takovýmto ubytováním zajisté zhrdnou a hnedle se nám rozprchnou vůkol. Právě proto, že to jsou nemakačenka a kočovníci. Uvědomělého bílého muže, toho nemusíte, jak naznačujete, koncentrovat, ten se jistě sám a rád na dobrovolné bázi soustředí do pracovního tábora, ale u Cikánů Židů a komunistů o tomto převelice pochybuji. Ti se nedokáží dobrovolně zkoncentrovat na zážitkový pobyt v pracovním táboře, pokud tedy nejsou dobře koncentrovaní nějakou tou agenturou . No já to mám taky tak nějak podobně.

  2
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Paříž: rabín opravuje muslimům modlitebnu

Další článek

Odvaha nepřehlédnout