Zdroj: Shekel

Hrubý střední měsíční plat za poslední čtvrtletí minulého roku byl nižší než v roce přecházejícím. Prakticky to znamená, že životní úroveň většiny lidí klesá.

Jestliže ceny zboží a spotřeba domácností neustále roste, nemůže být negativní srovnání průměrných příjmů, které u mnohých lidí v loňském roce ve srovnání s rokem 2008 klesly v řádech stovek korun, rozhodně dobrou zprávou pro naši ekonomiku. Dalším negativním faktorem vývoje české ekonomiky je zadluženost domácností, která se podle údajů Českého statistického úřadu neustále zvyšuje a na konci minulého roku dosáhla výše 973,5 miliardy korun. Nesmíme zapomenout ani na státní dluh České republiky, který se loni zvýšil o 178 miliard korun na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 Kč.

Obyčejným pracujícím lidem se prostě v současné době nedaří příliš dobře, někteří z nich dokonce přišli o práci a jiní mají problém s tím, aby každý měsíc zaplatili vše potřebné včetně splátek různých hypoték a spotřebitelských úvěrů. Představa jakéhokoliv přilepšení je tak pro lidi více než lákavá. Právě proto mnoho lidí slyší na předvolební nereálné sliby ČSSD.

Proto se tolika lidem líbí, že v případě vítězství sociální demokracie nebudou muset zase jako za starých dobrých časů platit u lékaře za ošetření a za recept. Faktem rovněž zůstává, že pro ČSSD je tento již vyzkoušený a osvědčený recept k vítězství ve volbách, tak proč měnit zaběhnuté a dobře fungující způsoby. Letos však neponechávají doslova nic náhodě a tak chystají sociální demokraté pastičku téměř pro každou skupinu voličů v podobě peněz navíc – opravdu to vypadá, že by si každý v případě jejich vítězství aspoň trošku polepšil. Většina ekonomů včetně ministerstva financí nepovažují sliby sociální demokracie za reálné a uskutečnitelné, ale nikdo jim nemůže zabránit v jejich šíření.

Ekonomické harakiri státní pokladny z pera ČSSD v podobě plánovaného navýšení důchodů, zrušení třicetikorunového poplatku za lékařskou péči a recept, zavedení třináctých důchodů, obnoveného společného zdanění manželů a výhodných půjček pro novomanžele může být pro mnoho lidí velice přijatelné řešení jejich současných finančních problémů. Dluh státu a stav státního rozpočtu lidé netrápí tolik jako jejich vlastní rozpočet. Možná neutěšený stav veřejných financí vnímají jako bublinu, která splaskne ve chvíli, kdy se vlády ujme někdo schopnější než současná úřednická vláda a předchozí křehká koaliční vláda. Právě o tom se snaží veřejnost přesvědčit v tomto ohledu velice nezodpovědní sociální demokraté ve své předvolební kampani. Z jejich slov může mnohým lidem připadat, že snížit státní dluh je možné o polovinu pouhým mávnutím kouzelného proutku, který v rukou třímá právě ČSSD.

Pravda je však přesně opačná. Žádná jiná než rozvážná, promyšlená a zodpovědná ekonomická rozhodnutí nám nepomohou. Snížit dluhy a přiblížit se k vyrovnanému rozpočtu je možné pouze za cenu úspor, omezení výdajů a zvýšení příjmů. Zvláště ve chvíli, kdy prognóza ohledně dalšího vývoje ekonomik zemí Evropské unie včetně té naší je velice nejistá. Na cestě k moci pro ČSSD zjevně účel měrou vrchovatou světí prostředky, a to zcela bez ohledu na pravděpodobné fatální důsledky svých plánovaných rozhodnutí.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také do autora: Jak na daňové přiznání bez zbytečných výdajů?

2 Komentářů

 1. boban
  17.3.2010 – 2 Nisan 5770 v 15:10 — Odpovědět

  No jo, ale jak je vidět, tak přes polovinu lidí (voliči KSČ(M) a ČSSD) tohle nechápe. Ti vidí jen jedno – když to tam nahoře rozkradli, tak si já taky líznu. A nevysvětlíte jim nic. Na dotaz: můžeš mi říci co kde kdo rozkradl? Odpoví: no přeci všechno, ty to nevidíš? Obávám se, že již nezbude nic jiného, než si všechny uspořené peníze začít střádat ve Švýcarsku a když toho náhodou bude víc, tak koupit nemovitosti, to klidně i tady. Půdu nikdo neukradne.

  0
  0
 2. tomas
  28.3.2010 – 13 Nisan 5770 v 22:21 — Odpovědět

  Je to blbý, ale je to tak. Komunisti a socani / lightkomunisti/ se otřepali a chtějí moc zase zpět před listopad 89. Hrozně mě to mrzí, ale asi to nezvrátíme. Paměť národa je velmi krátká. Jenom malá oprava Vašeho článku, Paroubek neříká, že do tří let sníží státní dluh o polovinu, ale že do tří let sníží zadlužování státu o polovinu. Asi jsem blbej, ale zadlužování poroste dál i s růstem úroků.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vzpomínky Chanana Bachricha – kapitola II.

Další článek

Padesátka na magistrále, to je řevu