Zdroj: Shekel

Islám je někdy pro mladé Egypťany náhradou manželství. Vystrojit svatbu, uživit manželku a rodinu –  kdo by si to mohl dovolit ?

I když mnoho mladých muslimů sní  o těchto věcech, utíkají raději k náboženství. V Egyptě tím roste přísně náboženská generace.

Egypt je v současné době zemí bez perspektivy. Mnoho mladých lidí je bez práce a není snadné jí nalézt. Ti, kteří již nějakou práci mají, nemohou si dovolit uživit rodinu. Mnoho mladý Egypťanů hledá cestu ven ze země a pracuje například v zemích arabského poloostrova nebo v Evropě.

Ahmed měl dobrou práci a tak se zasnoubil. Po dvou letech ale rodina jeho snoubeny přerušila tento kontrat, neboť nebyl schopen vydělat na byt a nábytek. Zajištění před svatbou je pro rodinu nevěsty velice důležité. Pokud nastávající ženich není schopen krýt všechny náklady na budoucí život, rozhodne se rodina budoucí nevěsty zrušit zasnoubení a hledat dál perspektivního partnera pro svou dceru.

Ahmed upadl do deprese a ztratil 20kg tělesné hmotnosti. Celé dny seděl doma a trápil se. Dělal v podstatě jen jednu věc, četl Korán. Ve svých 28-ti letech s diplomem v cestovním ruchu se vrátil opět k matce s výdělkem jako řidič – 100 USD.

Jak v Egyptě, tak i jinde na Blízkém východě, potřebují mladí svatbu, aby získali sociální respekt, nezávislost a také mohli sexuálně žít. Všechny své naděje a sny vkládají do vzdělání  a snaží se najít odpovídající zaměstnání.

“Pokud nemám práci, nemám peníze, nemohu se ženit,” říká Ahmed.

Mládež se obrací ve své frustraci k náboženství. Zhruba u 60 procent populace mladší 25 let má tato horlivost enormní důsledky. Náboženství je základem identity a nahrazuje jiné ideologie jako jsou arabismus, socialismu a nacionalismus. Vlády jsou vnímány jako stále více zkorumpované a tak lidé hledají spásu v náboženství. V zemích jako Alžírsko, Jordánsko, Sýrie, Maroko a Egypt hraje náboženství obrovskou roli. Lidé hledají uznání a místo ve společnosti a prezentují se jako vůdci a strážci islámských hodnot. Stále více rodičů posílá své děti do náboženských škol, výuka na státních školách je orientovaná na náboženství. Chlapci jsou odděleny od dívek a tím se jen zvyšuje sexuální frustrace, tím se také mladí lidé odcizují Západu.

V mladých plane náboženský oheň, který také proniká do politiky. V Egyptě, který byl vždy nábožensky konzervativní, je mládež ostražitá a striktní v dodržování rituálů. Před dvaceti lety si sotva žena zakryla hlavu, mladý muž sotva chodil pravidelně do mešity.

Dnes vidíme mladé ženy výhradně v hijábu a mešity jsou plné mladých mužů. Většina mladých Egypťanů nejsou extrémisty, ale jsou ve víře velice konzervativní.

Ale vraťme se k Ahmedovi. Stejně jako v jeho případě, mnoho rodin mladých dívek zruší zasnoubení jen proto, že se mladý muž není schopen postarat o rodinu. Rozhodnutí rodiny je pro mladé lidi téměř svaté a nemohou s tím nic dělat. Nelze jít proti vlastní rodině, i když se mladí milují.

“Všechno je Boží vůle a Boží zkouška,” říkají mladí Egypťané.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Muslimové nepotřebují odbory

4 Komentářů

 1. vilem stejskal
  4.5.2010 – 20 Iyyar 5770 v 21:16 — Odpovědět

  mezi temi zidovskymi blaboly pekny podnetny a bohuzel asi i pravdivy clanek. dekuji

  0
  1
 2. shawgi
  11.5.2010 – 27 Iyyar 5770 v 16:04 — Odpovědět

  dobry clanek jsi chytra a dobra

  0
  1
 3. 18.5.2010 – 5 Sivan 5770 v 11:18 — Odpovědět

  Viléme, a to z vás ted mluví náboženský nasnášenlivec, neonacista anebo literát? Pokud za c) – můžeme to spravit, pokud budou vaše připomínky konstruktivní. Díky za spolupráci. -acb-

  0
  1
 4. vilem stejskal
  24.7.2010 – 13 Av 5770 v 04:18 — Odpovědět

  -acb-,ani a ani b ani c, a kdyz jsme u tech ani tak ani nemusite nic spravovat. zidovskymi blaboly oznacuji vse co se snazi zidy ukazat jako neco vic nez obycejne lidi, coz je naprosta vetsina toho o cem vy pisete.

  0
  1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dohoní šéfa NKÚ Dohnala alespoň exekutor?

Další článek

Škoda Fabia v exkluzivitě