Zdroj: Shekel

Mnoho zemí dnes vyzvalo Egypt, aby po pátečním pádu prezidenta Husního Mubaraka nastoupil na cestu k demokracii a obnovil pořádek a stabilitu.

Mubarak svou demisi oznámil po více než dvou týdnech masových protivládních demonstrací. Jeho pravomoci převzala armáda. Podporu jí vyjádřily arabské země a dnes na situaci oficiálně zareagovalo i Rusko, které vyzvalo Káhiru k posílení demokracie “bez vnějšího vměšování”.

“Čekáme, že egypt najde z krize poklidné východisko, které vezme v úvahu zájmy všech Egypťanů a které posílí demokratické normy v této klíčové arabské zemi,” prohlásil podle agentury AFP mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva je důležité uspořádat legitimní volby a respektovat náboženskou svobodu v Egyptě. “Silný a demokratický Egypt představuje důležitý faktor v pokračování mírového procesu na Blízkém východě,” uvedl  Medveděv ve svém prohlášení.

Pořádek a stabilita v Egyptě je prioritou i podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Maa Čao-süa. “Čína doufá, že v Egyptě bude co nejrychleji obnovena stabilita a veřejný pořádek,” řekl.

Podle agentury AFP není demise prezidenta Mubaraka dobrou zprávou pro vládnoucí čínskou komunistickou stranu. V Číně pokračuje cenzura debatních a informačních serverů. Například po zadání pojmů „Egypt“ nebo „Mubarak“ se zobrazí oznámení, že “podle platných zákonů nelze výsledek vyhledávání zprostředkovat”.

Informaci o Mubarakově rezignaci přinesl podle agentury Reuters pouze úvodník v deníku China Daily. Byla zde zdůrazněna nutnost nastolik stabilitu a pořádek, ale o důvodech povstání nepadlo ani slovo. Stejně tak se v textu ani jednou neobjevilo slovo demokracie.

Egyptská armáda dnes obdržela i výzvu Turecka k uspořádání voleb. “Doufáme, že nejvyšší rada ozbrojených sil se bude řídit zdravým rozumem a předá své povinnosti nové vládě, která vznikne jako výsledek svobodného a spravedlivého volebního procesu, a že Egypt posléze přistoupí ke konstituční demokracii,” uvádí se v prohlášení úřadu tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

K samotnému předání pravomocí prezidenta egyptské nejvyšší vojenské radě došlo v pátek.

Podporu Egyptu vyjádřil i Jemen, ve kterém nedávno proběhly protesty proti prezidentu Alímu Abdalláhu Sálihovi. Stejně tak učinil Bahrajn, který dnes uvedl, že respektuje vůli Egypťanů a plně důvěřuje schopnostem egyptské armády řídit zemi.

Irácký premiér Núrí Málikí označil vzniklou situaci v Egyptě za krok dobrým směrem. “Jsme přesvědčeni, že Egypt a jeho velký lid… ustaví vedení, které dokáže uspokojit jeho ambice a zajistit bezpečnost, stabilitu a jeho mezinárodní postavení,” zdůraznila irácká vláda v dnešním prohlášení.

K situaci se vyjádřil i předseda íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džálílí. Ten uvedl, že konec Mubarakovy vlády svědčí o “neúspěchu Spojených států a sionismu v oblasti”. Podobně jako dříve prezident Mahmúd Ahmadínežád poukázal na fakt, že oznámení o Mubarakově odchodu a íránská islámská revoluce připadají shodně na 11. února. Při této íránské revoluci došlo ke svržení šáha a moc připadla šíitské duchovenstvo. “Mubarak a jeho američtí podporovatelé uslyšeli hlas egyptského lidu s třicetiletým zpožděním,” dodal podle AFP Saíd Džálílí.

Mubarakovu demisi oslavovala syrská státní média. V dnešním vydání listu Al-Baas, deníku vládní Socialistické strany Arabské obrody (Baas), stojí, že Mubarakův odchod “změní tvář Egypta, regionu a celého světa”. Baas se dostala k moci v roce 1963 po státním převratu.

V noci na dnešek egyptský lid podpořil i súdánský prezident Umar Bašír. Podle něj si egyptský lid “uskutečnil svá přání”.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Fotbal pro lidi, lidi pro fotbal!

Další článek

Rambamova karma