Zdůrazňuji, že fakta uvedená v tomto článku neplatí pro povinné ručení, ale pouze pro havarijní pojištění, které není povinné.

Pro nemotoristy krátké vysvětlení. Povinné ručení musí platit každý majitel motorového vozidla a pojišťovna z něj platí škody, které majitel svým vozidlem případně způsobí. Naproti tomu havarijní pojištění si majitel vozidla může pořídit dobrovolně a pojišťovna z něj hradí škody, které si majitel způsobí sám sobě, případně i krádež vozidla. Tolik zjednodušeně a stručně.

Havarijní pojištění je podstatně dražší než povinné ručení a pro pojišťovny je jistě dobrým vývarem. Kdo by si nepojistil úplně nové auto za půl milionu proti krádeži, že? Tak sepíšete pojistku a spokojeně odjedete a pojistné platíte a platíte. Pořád stejné, samozřejmě. A v tom je ten strašný háček. Když vám auto ukradnou za dva roky, tak vám pojišťovna vyplatí pouze časovou hodnotu auta, což bude zhruba polovina. Zatímco vy platíte pořád stejné původní pojistné vypočtené z hodnoty auta nového.

A tady platí staré české přísloví: Líná huba, holé neštěstí. Je potřeba zajít každý rok do své pojišťovny a nechat si pojistku přepočítat podle aktuální hodnoty vozidla. Budete se divit, kolik ušetříte. Byl jsem tam před týdnem, auto mám staré tři roky a hle: havarijní pojistné mi na rok náhle kleslo z 8500 na 5500. A to už nejsou malé peníze, aspoň pro mě ne.

Pojišťovny výši pojistného nikdy samy upravovat nebudou. Pro ně je výhodné, když se platí vyšší původní pojistné, furt pryč. A takových, co tam každý rok kvůli úpravě pojistky zajdou, bude tak 10%. Choďte a otravujte!

Minulé auto jsem prodával, když už mu chudáčkovi bylo asi deset let. Má pravidelná návštěva pojišťovny tak snižovala roční pojistné už vždy jen o pár stovek korun. Paní na přepážce tentokrát nijak milá nebyla, moc se jí do práce nechtělo. Když mi spočetla úsporu na 250 korun, tak se mě otráveně zeptala zda to tedy budeme přepisovat. Tónem, který říkal: Má to kvůli takové sumě cenu? Docela mě to vytočilo, tak jsem nemilé paní odvětil: „Strávím tady s vámi asi 20 minut, takže mě úspora vychází zhruba na 750 na hodinu. Nevím jaký máte vy plat, ale pro mě je to hodinově docela slušný výdělek“. A začali jsme zase přepisovat smlouvu.

Myslete na to, že ty pojišťovny jsou tu primárně pro to, aby si vydělaly, až na druhém místě je ochrana vašeho majetku. Proto neváhejte a s havarijním pojištěním je každý rok otravujte.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: S datovým roamingem se blýská na lepší časy

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ten starej židák

Další článek

Bdelosť