Zdroj: Shekel

Dnes večer začne Židům nejveselejší den v roce, svátek Purim.

Symbolizuje odchod zimy a odvozuje se od starověkého příběhu záchrany Židů v Perské říši díky odvaze královnyžidovského původu Ester. Svátek Purim se slaví hodováním, posíláním pokrmů jeden druhému a darů chudým.

Jako u všech židovských svátků začíná Purim se západem slunce předcházejícího dne. V židovskýchsynagogách se bude dnes večer a v neděli ráno předčítat z biblické knihy Ester. Nedělní poledne patří purimovému obědu. Při svátku Purim neplatí omezení týkající se práce, jako je tomu u jinýchžidovských svátků.

Před 2500 lety se perský král Achašveroš snažil ve městě Šošan zlikvidovat tehdejší židovskoukomunitu, která se tam dostala, když byla v babylonském zajetí. Krále poštval jeho zlý služebník Haman. Pro zjištění nejvhodnějšího data pro vyvraždění Židů si vykládal losy – odtud pochází název svátku. Slovo purim znamená losy (kostky či hazardní hru).

Královna Ester se odhodlala za svůj národ přimluvit. Požádala krále, aby jí a jejímu lidu věnoval život. Ten tak učinil a strůjce pogromu potrestal.

Praha 19. března (ČTK)

To je Purim podle ČTK a Purim podle Achaba zde :-)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Syřané truchlili za demonstranty, bezpečnostní síly znovu zasáhly

Další článek

Interview s Davidem Špinarem