Zdroj: novinky.cz

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová dnes při návštěvě prahy obdržela darem kopie historických dokumentů spojených s jejím otcem, československým diplomatem Josefem Korbelem.

Albrighotvá dostala například jeho korespondenci. Dary pro ni připravilo české ministerstvo zahraničí, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vít Kolář.

Albrightová je v České republice na soukromé návštěvě. Dnes zavítala do archivu ministerstva zahraničí, aby si prohlédla diplomatické depeše svého otce. Seznámila se také s reprezentačními prostorami ministerstva, včetně bytu Jana Masaryka. Již v pondělí se Albrightová setkala s bývalou českou první dámou Dagmar Havlovou.

Někdejší americká ministryně zahraničí dnes ještě zavítá na americké velvyslanectví. Večer pak povečeří s velvyslancem USA Normanem Eisenem. Na večeři budou i čeští hosté, mezi nimi ministr obrany a někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra.

Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Německou přehlásku z příjmení rodina vypustila po válce.

Po vyhlášení protektorátu emigrovali do Británie, kde přestoupili ke katolicismu. Madlenka, jak jí doma říkali, byla vychována jako katolička a o svém židovském původu neměla tušení až do roku 1996. Až novináři jí odhalili, že její židovští prarodiče a desítky dalších příbuzných se stali oběťmi holocaustu.

Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Korbel jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Korbel měl vliv nejen na svou dceru Albrighotvou, ale také na jednu z jejích nástupkyň v úřadu Condoleezzu Riceovou. Ministryně zahraniční USA z éry prezidenta George Bushe mladšího přiznává, že vliv profesora Korbela ji zachránil od kariéry průměrné pianistky. “Jednoho dne jsem zašla na hodinu mezinárodní politiky… a po jedné jediné hodině bylo rozhodnuto. Najednou jsem věděla, co chci dělat. Takže Madeleininu otci, doktoru Josefu Korbelovi, za mnohé dlužím,” svěřila se před časem médiím.

Praha 5. dubna (ČTK)


Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Co se vlastně ve Fukušimě stalo?

Další článek

Netanjahu po schůzce s Klausem odletěl z Česka