Zdroj: Shekel

Během několika měsíců jsem dostala několik dotazů na téma „sexualita v islámu“.

Někteří lidé mají pocit, že muslimové požívají sexu pouze za účelem plození dětí.

Některé servery uvádí, že manželka nemá právo odmítnou sex. Říkají, že podle islámských učení nemůže žena odmítnou sex, pokud nemá dobrou omluvu, jako nemoc, únavu nebo depresi.

Jsou ale přece pádné důvody, nemyslíte?

“Je haram (zakázané), aby žena řekla ne, když se s ní její partner chce milovat?”

Islám byl založen a postaven na ochraně ženských práv. Původní odkaz Proroka Mohameda je  v první řadě o ženách. Žena má právo určovat, kdy se bude s muže milovat či nikoliv.

Islám říká, kde začínají práva jednoho, začínají povinnosti druhého. Je běžným jevem, že muž nesmí navštívit lože ženy. Někdy se stane, že chce otevřít dveře ložnice a jsou zavřené. Je to pro něho znamení, že s ním žena lože sdílet nechce.

Manželství v islámu je o vzájemném respektu, o dávání jeden druhému. Do této oblasti patří také sex. Sex není v islámu žádným tabu. Již před svatbou zasvěcují matky své dcery a syny, jak by měli sexuálně žít.

Neznamená, že pokud se o sexu v islámu veřejně nemluví, že není každodenní součástí života muslimů.

„V sexu jsou si muži i ženy rovni,“ říká Tarafa Baghajati imám z Vídně.

Mnozí mají v naší společnosti trochu jinou představu o sexu. Nejde jen o sexuální akt, jde o sdílení pocitů, respektu a úctě.

Často vnímáme muslimky jako něco bezvýznamného a máme pocit, že se k nimi jejich manželé nechovají hezky. Chodí za manželem, modlí se za muži v mešitě atd.

Toto vše má své opodstatnění. Žena se modlí v mešitě za muži nebo na balkóně, aby nevzbuzovala pokušení. Není třeba, aby muži okukovali pozadí svých žen.

Žena není jen sexuálním nástrojem, žena je matkou mužových dětí a manželkou.

Prorok Mohamed několikrát poukazoval na to, jak se chovat k ženám.

Příklady uvádějí, jak bral Prorok ohled na pocity své ženy, jak si vážil své ženy a jak jí ukazoval svou lásku.

Jednou se ho chtěla Aisha zeptat, zda ji miluje. Řekla: “Jak moc mne miluješ?”

Prorok odpověděl: “Jako uzel na laně.”

Poté se ho čas od času zeptala: ” Jak se má můj uzel?”

Pokaždé odpověděl, že je ve stejném stavu “jako uzel” beze změny.

Prorok ukazoval svou lásku Aishe jako uzel lanu, láska k ní byla svázaná v jeho srdci.

Láska tedy není o napětí. Nemá smysl naléhat na ženu, pokud si to nepřeje.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Koncept soužití selhává

4 Komentářů

 1. Karel79
  20.4.2011 – 16 Nisan 5771 v 09:36 — Odpovědět

  To je zase blábol ! Paní Diartová, v evropské kulturné tradici se za správnou považuje jednota slov a činů.
  Vaše slova jsou srozumitelná, avšak velmi podezřele nepravdivá.
  Jak se slučuje prorokův postoj k ženám s praxí ubičování mladé dívky jen proto, že byla znásilněna skupinou muslimů ? Také oni respektovali ženu ? A soud dle šaríi rozhodl správně ? Pokud tyto rozpory existují a hlasatel islámu je ignoruje, je pro mne nevěrohodný ( prolhaný).

  6
  2
 2. děda
  20.4.2011 – 16 Nisan 5771 v 14:46 — Odpovědět

  “Islám byl založen a postaven na ochraně ženských práv.” – tak tohle by snad bylo k smíchu, kdyby nevzbuzovalo hrůzu to, že se někdo vůbec opováží takto nehoráznou lež prezentovat na veřejnosti. Nebudu rozebírat, proč vznikl a na čem byl založen islám – k tomu jsou kompetentnější jiní. Jen si dovolím doporučit knihu “Proč nejsem muslim” od Ibn Warraqa. A na titulní téma jeden hadíth (tedy citát připisovaný Muhammadovi)za všechny:

  “Žena by se neměla nikdy manželovi odpírat – ani kdyby to bylo na velbloudím sedle.”

  3
  2
 3. azziza
  9.9.2012 – 22 Elul 5772 v 10:45 — Odpovědět

  Souhlasím s Pány. Já jsem z muslimské rodiny a mohla bych Vám hodiny vyprávět o tom, co je povinností ženy a co si může dovolit či ne. V muslimském světě je totiž velký rozdíl mezi mužem a ženou, to zřejmě Paní Diartová nepochopila. To co tady říkáte, je nesmysl. Studovala jsem Korán a žila v Egyptě. Žena nemá právo odmítnout sex, záleží čistě na jeho shovívavosti, zda ženě vyhoví či ne. Je to jedna z jejich povinností, ikdyž bude žena u sporáku, musí přijít manžela uspokojit. Samozřejmě, že žena neslouží jako nástroj pro plození dětí a význam sexu je zcela odlišný než ten evropský, ale pokud žena odmítne sex, manžel ji chápat nebude, pokud nebude mít vážný důvod.

  7
  3
 4. Mirka
  1.2.2014 – 1 Adar A 5774 v 16:44 — Odpovědět

  Dobrý den, co se sexu týče, paní doktorka má pravdu, to že někde ubičovali dívku za znásilnění je pravda také, ale musíte se podívat jaký druh islámu to je. Sunna, Šiitkský a Allaviitksý islám je o něčem jiném. Když už něco čtete o znásilnění, zjistěte si jaký islám tam má většinu a hlavně kdo ji ubičoval.

  7
  5

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

I takový je můj Bůh – (Náhrdelník 16)

Další článek

Obchod a výroba High Technologií v Izraeli a České republice