Zdroj: Shekel

Neustále čteme různé zprávy v médiích o muslimech nebo Židech. Neustále nás někdo krmí zprávami o nesnášenlivosti.

Já jsem se v osobním životě nikdy nesetkala s něčím negativním. Jako muslimka mám mezi Židy několik přátel a panuje mezi námi oboustranný respekt.

Vyprávíme si vtipy sami na sebe a inspirujeme jeden druhého. Pro obě strany je v náboženství něco nového a vlastně máme mnoho společného. Obě náboženství vzešly z judaismu.

Muslimové respektují judaismus a Židé zase islám. Myslíte, že je to vtip? Ne, realita.

Když jsem byla v Jordánsku, viděla jsem všude respekt a úctu. Kousek od hlavního města  Ammánu leží místo zvané Um Qais, které je poutním místem a místem křtu Ježíše Krista. Tady byl Ježíš Kristus  křtěn Janem Křtitelem, tady se psaly dějiny. Toto nádherné místo leží na východním břehu řeky Jordán, tady se vám musí zastavit dech. Tady zapomenete, jestli jste křesťan, Žid nebo muslim. Tady se setkáte s Bohem.

Proč si lidé chtějí vysvětlovat, v co věří? Všichni věříme v jedno, v jednoho Boha a je jedno, jak ho nazýváme. Alláh, Gott, God atd.

My všichni vycházíme z jednoho písma, z písma, které jako první sepsali Židé. Potom teprve přišlo křesťanství a islám.

Neustále hledáme víru, ale víru máme v sobě, v naší duši a v našem srdci. Co vlastně hledáme?

Chceme, aby se k nám lidé chovali hezky a slušně. Jak se ale chováme my? Co děláme proto, abychom se vzájemně pochopili?

Fascinujeme mě skutečnost, že v naší redakci jsme jedna muslimka (já), dva Židé, jeden evangelík a jeden ateista. Co myslíte, pereme se? Ne, vycházíme spolu jako přátelé a respektujeme se. Jeden pro druhého jsme inspirací.

Jde to  i v osobním životě. Povznesme se nad to, že jsme ateistická společnost, neboť Češi jsou zvláštní skupina. Většina lidí na světě věří v Boha a většina lidé na světě neřeší, jaký kdo je. Měli bychom v sobě v první řadě hledat člověka. Stejně na první pohled nikdy nepoznáte, jakou má člověk víru, neboť na čele jí nenosí.

Přála bych všem, aby našli rovnováhu a klid. Neboť pokud člověk v nic nevěří, provází ho životem strach.

Přála bych si, aby všichni lidé žili v symbióze a nevznikal antisemitismu, extremismus a xenofobie. Život je nádherný, ale jeho hodnotu poznáme jen tehdy, pokud něco ztratíme. Nedopusťte, abyste ztratili sami sebe, abyste ztratili víru, neboť v normálním životě žijí Židé a muslimové v přátelství.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Potřebujeme Boha?

4 Komentářů

 1. Týna
  6.6.2010 – 24 Sivan 5770 v 20:23 — Odpovědět

  Salam aleiki Soňo,
  tohle je moc hezký článek. Vzpomínám si, jak jsem se v Izraeli zúčastnila mírového setkání. Sešlo se tam hodně Židů i Palestinců a taky lidé z jiných zemí různých náboženství. Myslela jsem, že jsem ve snu. Ortodoxní žid s kipou a pejzy se vesele bavil s Arabským staříkem. Židé, muslimové i křesťané spoulu seděli v kruhu a povídali si. Nikde nebyly žádné zbraně. Jeden turista z Indie byl nějaký čas v izraelském kibutzu a nějaký čas také strávil s muslimy. Na setkání prohlásil, že nechápe, jak zrovna židé a muslimové spoulu mohou bojovat. Tady jsem poznala své židovské přátele, někteří jsou ortodoxní, někteří spíš sekulární.

  (Poznámka: Podle islámu islám nepřišel po judaismu a křesťanství. Islám znamená podřízení se vůli boží, tj. uctívání jednoho Boha bez přidružování. A toto podle islámu učili všichni proroci.)

  Týna

  1
  0
 2. Shalom Aleichem
  8.6.2010 – 26 Sivan 5770 v 01:00 — Odpovědět

  Hele, ví tahle ženská co vůbec znamená symbioza? Pochybuji. Stejně tak se musím smát tomu, jak tvrdí, že muslimové respektují judaismus. Z vlastních zkušeností vím, že je tomu dost jinak. Fascinuje vás, že vás v redakci trpí? To nás taky, Soničko. Jenom děláte ostudu tomuto portálu.

  1
  1
 3. ahmed
  17.12.2015 – 5 Tevet 5776 v 10:23 — Odpovědět

  Studoval jsem v křesťanským klášteře, pracoval jsem v židovský obci a našel jsem se v Islámu. Ano, v NORMÁLNÍM ŽIVOTĚ žijí Židé a muslimové i křesťané v přátelství. Není divu, že předseda Ústřední rady muslimů, sýrčan Mayzek vyučuje Židův judaismus, není divu že perští muslimští učenci přeložili katolický katechismus do perského jazyka etc .Ve všech společenstvích jsou lidé,který jsou dobrí i lidé, kteří tak hodní nejsou. Příčinou je fanatismus ( i mezi učenci), nebo nevzdělanost ( i v mravech). Není chybou těchto náboženství, že se k ním hlási lidé, kteří jím nerozuměj. Soničko, jen tak dál.

  0
  0
 4. danny
  18.12.2015 – 6 Tevet 5776 v 07:46 — Odpovědět

  ..a našiel som sa v isláme."Alebo vymenil som prs za prs.škoda,že seminári ste sa nedostali k v.Gn21,8:,,Ked dieta POVYRASTLO,prestalo sa kojit.V den,ked Izáka prestali kojit,vystrojil Abrahám velkú hostinu."Vela štastia .

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Hankou Weingartenovou

Další článek

Umění překladu