Zdroj: Shekel

V Mikulově dnes začaly čtyřdenní Dny židovské kultury, které návštěvníky zasvětí do židovských kulturních tradic.

Lidé budou mít například možnost naučit se kroky tradičních židovských tanců, ochutnat tradiční jídla jako šoulet nebo košer vína a slivovici.

Festival zahájil v mikulovském kinoklubu vrchní zemský rabín Karol Sidon. Podle Sylvy Chludilové ze společnosti Mikulovská rozvojová, která akci produkuje, bude možné bude možné ochutnat i další židovské speciality – gefilte fish (rybí kuličky) nebo bramborové placky latkes.

Z hudební nabídky festivalu si mohou zájemci vybrat třeba koncert hebrejských a židovských písní v podání Máši Kubátové nebo si vychutnat koncert houslového virtuóza Alexandera Shonerta. V pátek se bude promítat česko-slovenské dokumentární drama Nickyho rodina o stovkách českých a slovenských dětí, které zachránil před holokaustem Brit Nicholas Winton.

Husovu ulici v centru města roztančí o víkendu třebíčský taneční soubor Yocheved, kdy se podle Chludilové čeká nejvyšší návštěvnost z celého festivalu. “Lidé se mohou těšit na ukázky a výuku izraelských, chasidských i židovských tanců,” připomněla Chludilová. Pohybové kreace se podle ní budou hodit i při následném koncertu jidiš písní v podání ostravské formace Simcha.

Poslední ze Dnů židovské kultury představí výstavu v obřadní budově židovského hřbitova, zájemci mohou zajít i na výstavu Moravské synagogy do Galerie Efram. Její zdi zdobí obrazy Romana Šafránka.

Mikulov patřil k nejvýznamnějším židovským centrům na Moravě. Působil v něm i slavný rabín Löw. Současnou atrakcí města je kromě četných památek židovský hřbitov s malou expozicí o rituálech spojených s židovským pohřbíváním.

Mikulov 28. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Spravedlnost bude až v nebi – (Náhrdelník 18)

Další článek

Vodafone, tohle se ti moc nedaří