
V neděli 1. května zemřel v úctyhodném věku 99 let Moše Landau (משה לנדוי), někdejší předseda izraelského Nejvyššího soudu, nositel Izraelské ceny a předseda soudního procesu s architektem holocaustu a nacistickým válečným zločincem Adolfem Eichmannem.
Narodil se roku 1912 ve německém Gdaňsku a právnické vzdělání získal na prestižní Londýnské univerzitě. Pro vzestup nacismu v Německu se však domů již nikdy nevrátil a namísto toho podnikl aliju do mandátní Palestiny. Zkraje působil jako právník a od roku 1940 jako soudce.
Profese soudce jej pak již provázela celý život. Nejprve působil v haifském městském a posléze distriktním soudu. V roce 1953 se stal soudcem Nejvyššího soudu, kde působil až do svého odchodu do penze v roce 1982. Během svého takřka třicetiletého působení byl účasten řady přelomových procesů.
V roce 1961 předsedal soudnímu procesu s architektem holocaustu a nacistickým válečným zločincem Adolfem Eichmannem. Toho spravedlnosti přivedla izraelská zpravodajská služba Mosad, která Eichmanna unesla z Argentiny, kde se skrýval pod jménem Ricardo Klement. V soudním procesu byl Eichmann obviněn v patnácti bodech a odsouzen k trestu smrti. Dodnes se jedná o jediný trest smrti, který byl v Izraeli vykonán.
Landau byl též členem Agranatovy komise, která vyšetřovala izraelskou nepřipravenost a průběh jomkipurské války. Předběžná zpráva komise způsobila zemětřesení na izraelské vojenské a politické scéně a v reakci na průběh války rezignovala ministerská předsedkyně Meirová, ministr obrany Dajan a byl odvolán náčelník Generálního štábu Elazar a náčelník vojenské rozvědky Ze’ira.
V letech 1980 až 1982 stál v čele Nejvyššího soudu. O pět let později vedl tzv. Landauovu komisi, která vyšetřovala postupy izraelské zpravodajské služby Šabak (Šin Bet). Jednalo se především o křivá svědectví u soudu a výslechové metody, na jejichž konto zpráva Landauovy komise uvedla, že „mírný fyzický nátlak“ může být někdy při výslechu nutný.
Během svého života Landau též působil jako člen Mezinárodního soudního dvora a obdržel několik čestných doktorátů. V roce 1991 mu byla udělena Izraelská cena, která patří mezi nejvyšší státní vyznamenání.
Zemřel ve věku 99 let, v předvečer dne Jom ha-šo’a, ve svém domě v Jeruzalémě na infarkt myokardu.
Autor: Ladislav Faigl
Žádný komentář