Zdroj: Shekel

Z originálního barokního sousoší na Karlově mostě v neděli odpoledne odpadl kus podobizny ďábla.

Poničen je ozdobný podstavec sousoší sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa od Ferdinadna Maxmiliána Brokofa. Pískovcová socha se pravděpodobně rozpadla kvůli svému špatnému stavu. ČTK o tom dnes informovala Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy. Plastika je umístěna na jižní straně mostu, blízko ní je socha Bruncvíka.

“Tento sokl a vůbec celé sousoší již delší dobu vedeme jako havarijní a doporučujeme ve shodě s památkovými orgány k restaurování,” poznamenala Hoftichová. Ze tří nejvíce ohrožených plastik na Karlově mostě již památkáři restaurují sousoší sv. Kosmy a Damiána a sousoší sv. Františka Borgiáše je před zahájením opravy. Poškozená plastika je plánována na další etapu.

Podle Hoftichové se kámen ulomil asi kvůli špatnému stavu. “Odpadlé partie byly sesbírány a převzaty restaurátorem galerie a stav byl zdokumentován,” uvedla. Domnívá se, že kvalita kamene se prudce zhoršila výkyvem teplot, kdy se nejprve ochladilo a pršelo, posléze svítilo sluníčko. Kvůli špatnému stavu podstavce nelze vyloučit, že budou odpadávat další části, dodala Hoftichová. Památkáři proto budou zvažovat, jakým způsobem sousoší zajistit. V úvahu například připadá obalení ochrannou sítí.

Plastika se bude podle Hoftichové asi restaurovat přímo na místě. Památkáři nyní zvažují, zda i po opravě zůstane na mostě originál, nebo bude vyměněn za kopii, tak jak již bylo učiněno u některých jiných soch z Karlova mostu. Pravděpodobné podle Hoftichové je, že na místě zůstane samotné sousoší a podstavec, který je v horším stavu, bude vyměněn. Originál by pak byl uchován v depozitářích galerie.

Sousoší sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa vytvořil Brokof v roce 1712. Vlevo stojí postava sv. Vincence Ferrerského v oděvu dominikánského mnicha. U nohou má rakev s mrtvým, kterého vzkřísil. Před sv. Vincencem klečí kající se hříšník a nalevo člověk posedlý ďáblem prosí o pomoc, dodala Hoftichová. Vpravo od sv. Vincence je postava sv. Prokopa v opatském rouše, držící berlu na zkroceném okřídleném ďáblovi, s nímž podle legendy Prokop oral.

Na podstavci jsou takzvané hermovky, vlevo znázorňuje poprsí Turka, na středu poprsí Žida a vpravo plačícího ďábla. Právě z poslední plastiky upadla část ďábla.

Praha 3. května (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zemřel Moše Landau – ten, který soudil Eichmanna

Další článek

Devítka