Zdroj: spravy.pravda.sk

Egypt kvůli podezření ze špionáže ve prospěch Izraele drží ve vazbě sedmadvacetiletého Izraelce Ilana Grapela.

Muž, který má také americké občanství, i izraelští ministři obvinění popírají. Podle agentury AP případ svědčí o napětí mezi Izraelem a Egyptem, které se umocnilo po únorové rezignaci egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Grapel byl zadržen v neděli v jednom káhirském hotelu a do vazby byl umístěn byl na 15 dní. Egyptské úřady tvrdí, že jde o agenta izraelské rozvědky Mossad. Cestoval prý po celém Egyptě a jeho úkolem bylo zjistit názor Egypťanů na vojenskou radu, která do voleb převzala vedení země. Podle listu Al-Ahrám se chtěl dostat do východní Libye, kterou ovládá tamní opozice.

Grapel při výslechu popřel jakékoli špionážní aktivity. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v úterý podle agentury AFP prohlásil, že Grapel “není nijak spojen s tajnou službou vIzraeli, v USA ani na Marsu”. “Jde o omyl nebo o podivné jednání egyptských úřadů, protože z naší strany dostaly potřebné informace,” řekl Lieberman armádnímu rozhlasu.

AP napsala, že případ Grapel je pro egyptské úřady vítanou záminkou jak odvést pozornost od ekonomických problémů, nestability, rozmáhající se kriminality a od kritiky současného vedení v Káhiře.

Grapel v Atlantě studoval práva. Je z rodiny s izraelskými kořeny a do Izraele přijel roku 2005. Nastoupil tam do armády a zúčastnil se války proti libanonskému Hizballáhu v roce 2006. Jeden z jeho egyptských přátel AP sdělil, že podle něj se Grapel choval naivně. “V kavárnách bez ostychu používal svůj hebrejsko-arabský slovník, vyučoval hebrejštinu a před lidmi si četl na laptopu izraelské noviny,” řekl tento zdroj.

AP soudí, že Grapelův případ odráží nové napětí, které mezi Izraelem a Egyptem vyvstalo po Mubarakově svržení. Egypt sice jako první arabská země s Izraelem roku 1979 uzavřel mírovou smlouvu, ale pro mnoho Egypťanů zůstal Izrael znepřátelenou zemí. Naopak v Izraeli je s nedůvěrou vnímáno navazování vztahů mezi Káhirou a Teheránem, egyptská vstřícnost k palestinskému radikálnímu Hamasu i otevření egyptské hranice s pásmem Gazy.

Káhira/Jeruzalém 15. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Nový“ antisemitismus a (ne)vinné mírové poblouznění Rogera Waterse

Další článek

V Olomouci připomene 31 kamenů Židy zavražděné za 2. sv. války