Zdroj: Archiv

Poplašné sirény se dnes v 11:00 místního času rozezněly po celém Izraeli, ..

..aby v rámci probíhajícího cvičení civilní obrany poslaly obyvatelstvo do veřejných krytů nebo speciálně bezpečnostně vybavených místností na pracovištích, ve školách a školkách. Členové izraelského bezpečnostního kabinetu v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem poprvé otestovali nový tajný protiatomový bunkr, do krytu se museli odebrat i poslanci a zaměstnanci parlamentu.

Nový vládní protiatomový kryt byl podle izraelských médií vybudován v uplynulém desetiletí na utajovaném místě, v hloubce na úpatí pahorků u západního okraje Jeruzaléma. Je vybaven telekomunikačními a protiraketovými systémy.

Ministři se prý teprve v úterý dozvěděli, že se i oni musejí zúčastnit cvičení pasivní obrany organizovaným přemístěním do tohoto bunkru, a to bez svých mobilních telefonů.

Na 3100 varovných sirén se v Izraeli rozhouká dnes ještě jednou, v 19:00, až bude většina obyvatel doma.

Rozsáhlé pětidenní cvičení civilní obrany, které má obyvatelstvo i všechny složky záchranného systému připravit na případný raketový útok, začalo v Izraeli v neděli. Na cvičení pod názvem Obrat 5 se podle izraelských zdrojů podílí kolem 80 obecních úřadů, armáda, policie, hasiči a zdravotníci z pohotovostních oddělení nemocnic. Poprvé bude armádní složka pasivní obrany vysílat varování určené obyvatelstvu nejen prostřednictvím televize a rozhlasových stanic, nýbrž i přes různé sítě mobilních operátorů v podobě SMS zpráv.

Armáda se chystá také provést simulovanou evakuaci zhruba 300.000 obyvatel ze severní a centrální oblasti země na jih a jejich umístění v nouzových útočištích, stejně jako vyprošťování lidí ze sutin zřícených budov. Záchranné služby spolu s elektrárenskou společností budou zkoušet scénář, podle něhož kybernetický útok vyřadí z provozu elektrárnu Orot Rabin, která zajišťuje třetinu izraelské spotřeby elektřiny.

Cvičení civilní obrany se v Izraeli koná už popáté. Poprvé je židovský stát uspořádal rok po letní válce s libanonským šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006. Bojovníci Hizballáhu během měsíčního konfliktu tehdy vypálili na severní oblast Izraele asi 4000 raket typu Kaťuša a způsobili tam značnou paniku. Na 300.000 obyvatel severního Izraele tehdy před raketami Hizballáhu uteklo ze svých domovů.

“Naši nepřátelé moc dobře vědí, že pokud na nás zaútočí, odpovíme jim velmi tvrdými údery. Je ale potřeba se na takovou možnost připravit, protože jsou schopni ostřelovat raketami celé naše území,” řekl v neděli ve vojenském rozhlase ministr pasivní obrany Matan Vilnai. Plynové masky už podle něj byly vydány 60 procentům obyvatel, jejich distribuce má být dokončena do roka.

Podle dnešní informace listu Haarec bude ale hranice 60 procent dosaženo až v roce 2012 a ve skladech chybí masky pro 40 procent obyvatel. Ministerstva financí a obrany se prý dosud nedohodly na zajištění financí pro výrobu zbytku masek, která přijde odhadem na 1,4 miliardy šekelů (zhruba sedm miliard korun).

“Už je 65 let po holokaustu, a já musím mít připravené masky pro své děti,” posteskl si jeden z účastníků internetové diskuse na webu Haarece.

Jeruzalém 22. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Podle námětu Stanislava Motla vznikl dokument o Lidicích

Další článek

Jste-li svatí, kamenujte