Zdroj: Shekel

Plavidla izraelského námořnictva údajně obklíčila francouzskou loď s propalestinskými aktivisty na palubě, která chce prolomit izraelskou blokádu pásma Gazy.

Oznámili to podle agentury AFP organizátoři akce. Loď Dignité Al-Karamá se podle nich “pomalu” blíží kpalestinskému pásmu, kam by měla dorazit asi v polovině dne. Izraelská armáda předem varovala, že jakémukoliv pokusu o prolomení blokády Gazy zabrání.

“Loď obklíčila nejméně tři izraelská plavidla a od 09:06 SELČ jsou rušeny veškeré komunikační kanály, nemůžeme se s nimi (aktivisty na palubě) spojit telefonicky ani přes internet,” řekl AFP telefonicky z Paříže jeden z organizátorů Julien Rivoire.

Dignité podle něj pluje pomalu na klidném moři a měla by za pět až sedm hodin, tedy v polovině dne, dorazit na dohled pobřeží Gazy.

Mluvčí izraelské armády se na dotaz AFP omezil na konstatování: “Všechno, co mohu říci, je, že tu loď sledujeme.”

Jiný mluvčí předtím odmítl upřesnit, v jaké vzdálenosti od pásma Gazy by mohlo izraelské námořnictvo francouzskou loď zadržet.

Dignité Al-Karamá (francouzsky a arabsky důstojnost) se 17 propalestinskými aktivisty a novináři na palubě, je jedinou lodí z desetičlenné protestní flotily 300 aktivistů z 22 zemí, která míří k pobřeží Gazy. Zbývajících devět lodí zůstává zablokováno v řeckých přístavech, protože jim řecké úřady odmítli povolit vyplutí ke Gaze.

Dignité vyplula v neděli ráno z malého řeckého ostrůvku Kastellorizo, oficiálně do egyptského přístavu Alexandria. V mezinárodních vodách pak může plavidlo změnit svůj původně udaný cíl, uvedla jedna z aktivistek.

Hlavním cílem flotily je podle organizátorů dosáhnout okamžitého zrušení blokády pásma, kterouIzrael zdůvodňuje snahou zabránit pašování zbraní radikálnímu hnutí Hamas. To v Gaze vládne aIzrael neuznává.

Při loňském zásahu proti první takové flotile zabilo izraelské komando devět tureckých aktivistů. Incident vedl k prudkému ochlazení turecko-izraelských vztahů.

Gaza 19. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tři týdny respektu

Další článek

Tajemství pana továrníka