Zdroj: Archiv

Námořní blokádu palestinského pásma Gazy Izrael stále udržuje, tu pozemní už ale před rokem z valné části uvolnil. Prospěch z toho mají ovšem jen bohatí obyvatelé pásma, napsala agentura DPA.

“Tohle báječné místo je jako terapie. Je možné lidi léčit zábavou. Trpěli jsme už dost,” říká Júsuf Abdalláh. Dvaatřicetiletý muž pracuje na momentálně zřejmě nejdekadentnějším místě uprostřed celé mizérie v pásmu Gazy – ve vodním zábavním parku Crazy Water Resort. Velké tobogány, bazén, voda zurčící v malých jezírcích kolem umělých ostrovů. Vstup přijde v přepočtu na čtyři eura. Tuto částku má většina z 1,6 milionu Palestinců v pásmu na týden.

Po krvavém zastavení první protestní flotily pro Gazu Izrael loni v červnu uvolnil svou blokádu pásma. Potraviny a předměty denní potřeby proudí teď přes jeho hranice bez omezení. V supermarketech v Gaze sahá nabídka od kukuřičných lupínků po zmrzliny, od kečupu po pěnu na holení.

“Jediní, kdo mají prospěch z uvolnění blokády, jsou bohatí. Ti si mohou dovolit koupit všechno. Většina lidí má ale jen málo peněz, protože jsou nezaměstnaní,” říká devětadvacetiletý Ijád Habíl.

Míra nezaměstnanosti v Gaze dosahuje 45 procent. Šest z deseti Palestinců spadají do kategorie chudých, 70 procent obyvatel pásma je podle OSN odkázáno na mezinárodní humanitární pomoc.

Kdo jsou ti bohatí? Jediné vzkvétající hospodářské odvětví v pásmu je pašování. Kolem 300 tunelů pod hranicí pásma s Egyptem je v provozu nonstop, říkají pašeráci. Proudí jimi všechno, co Izraelzakazuje legálně dovážet.

V pásmu Gazy žije i střední vrstva. Patří k ní 80.000 lidí, kterým palestinská samospráva z Ramalláhu na západním břehu Jordánu měsíc co měsíc posílá plat – aniž za to musejí hnout prstem. Poté, co se v červnu 2007 chopilo násilně vlády v pásmu radikální islamistické hnutí Hamas, dřívější zaměstnanci správy palestinské autonomie nové vládce bojkotují – za plný plat. Vzhledem k tomu pak Hamas nabral pro správní a bezpečnostní orgány 30.000 vlastních lidí, kteří vydělávají 400 až 600 dolarů měsíčně. Ke klientele, která má peníze, patří i pracovníci humanitárních organizací.

Kdo projíždí pásmem Gazy, žasne nad tamním stavebním boomem. Podél pobřeží vyrostly nové hotelové komplexy. Na otázku ohledně tohoto malého hospodářského zázraku přichází stále stejná odpověď: praní peněz. To prý Hamas investuje přes prostředníky peníze ze zdanění pašovaného zboží.

“Opravdové obchodníky blokáda těžce zasáhla,” říká předseda sdružení podnikatelů v Gaze Alí Hajk. Musel prý zavřít dvě firmy, protože nemůže dovážet náhradní díly ani suroviny. K tomu se přidáváIzraelem vyhlášený zákaz vývozu, stejně jako neustálé výpadky proudu. V Gaze má každá městská čtvrť elektřinu jen osm hodin denně.

Před blokádou, která začala v červnu 2006 únosem izraelského vojáka Gilada Šalita do pásma Gazy, vydělávaly desetitisíce Palestinců pěkné peníze v Izraeli. Dnes je většina z nich bez práce. Zhroutila se celá odvětví, například textilní průmysl.

“Poté, co Izrael blokádu uvolnil, nastaly změny,” říká Adnan Hasna, mluvčí Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA). “Tyto změny se ale nevztahují na základní suroviny a materiály potřebné pro bytovou obnovu i pro průmysl.”

UNRWA má podle Hasny rozpočet postačující na výstavbu například 10.000 bytových jednotek a stovky škol. Co jsou ale platné peníze, když nepřichází nezbytný materiál?

“Hraniční přechody jsou jako hrdlo láhve. Je zbytečné říkat, že blokáda byla uvolněna z 20, 30 nebo 40 procent. Musí být zrušena úplně – v zájmu míru a stability,” říká Hasna.

Bohatým se v pásmu Gazy daří dobře. A chudí si nedělají o své budoucnosti žádné iluze. “Gaza je jako časovaná bomba, která může kdykoliv vybuchnout. Vysoká nezaměstnanost a pacienti, kteří čekají jen na smrt. Představ si, že je tvé dítě nemocné a ty ho nemůžeš odvézt k akutně potřebnému léčení do ciziny,” stěžuje si otec sedmi dětí Mutasír Mbghat. “Jediná budoucnost je válka.”

Dokonce i ve vodním ráji je důvod ke stížnostem. “Izraelci nemohou nikdy vyhrát. My nemůžeme nikdy vyhrát. Budeme dál bojovat až do dne posledního soudu,” říká Júsuf Abdalláh.

Gaza 19. července (ČTK/DPA)

2 Komentářů

 1. Petr Adamira
  20.7.2011 – 18 Tammuz 5771 v 11:46 — Odpovědět

  Na to existuje skvele reseni. Palestinci, prestante dovazet zbrane, utocit na Izrael a zadna blokada nebude. Palestinci, svrhnete vasi zkorumpovanou teroristickou vladu hamasu a i chudi u vas budou zit lepe. Vase chudoba je umele vytvarena teroristy, aby ve vas zivila nenavist proti Izraeli. Vase postaveni zavisi na vasi vlade. Zbavte se korupce a teroru a bude zit v pohode.

  0
  0
 2. Karel79
  2.8.2011 – 2 Av 5771 v 19:20 — Odpovědět

  Pane Adamíro, Váš článek je veskrze pravdivý. Ale Lence a Soně Diartové se asi nebude líbit. Chybí v něm ten podstatný proislámský podtext, jako že je to náboženství míru a tudíž si nezaslouží takové zacházení. Jak by k tomu měli paletinci přijít, aby snad museli pracovat ?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tajemství pana továrníka

Další článek

Dignité je důstojnost