Zdroj: Shekel

Izraelské vodárenství přitahuje prostředky General Electric Company (NYSE: GE) a ConocoPhillips (NYSE: COP).

Erec Israel vyvíjí energeticky úsporné technologie filtrující odpadní vody v rámci programu čištění vodních zdrojů plánovaného až do roku 2016 s rozpočtem 5 miliard amerických dolarů.

V Emefcy Ltd. pěstující bakterie jenž rozkládají vodní odpad, zaznamenali od svých investorů téměř 10 miliónů, včetně těch od GE, NRG Energy Inc. (NYSE: NRG) a ConocoPhillips, generální ředitel Eytan Levy to v telefonickém rozhovoru potvrdil. Tento proces nejen snižuje množství energie potřebné k čištění odpadních vod, ale vyrábí i elektřinu.

“Zaznamenali jsme několikanásobně vyšší nárůst zájmu o využití zdrojů z odpadních vod než před několika málo lety.” řekl Levy volající z Caesare v Israeli a dodal, že se společnost nyní zaměřuje na prodeje v Evropě a USA v ohledu prognóz ročního příjmu převyšujícího 100 milionů dolarů do roku 2017.

Tento projekt je však stále malou částí úsilí Izraele o zmírnění nedostatku vody bez zatížení omezených energetických zdrojů. Země je pro suché podnebí s nedostatkem odsolovacích kapacit v popředí celosvětového nárůstu nedostatku vody, který – jak OSN uvádí – se rozšíří na 30 zemí v roce 2025, což činí nárůst o více než 50 procent oproti výsledkům z roku 1990.

Izrael dle New Energy Finance v Londýně zdvojnásobil svůj export technologie čističek vody na 1,5 miliard amerických dolarů na základě státem financovaného programu, který začal v roce 2006. Izrael dále přitahuje globální zájem vlád díky studiím, jenž se vyrovnání s vyčerpáním podzemních kolektorů fondů General Electric věnují.

V červnu Fairfieldská pobočka GE z Connecticutu v USA otevřela výzkumné s vývojovým centrem ve městě Haifa a investovala do Emefcy prostřednictvím technologie Ventures Energy, společného podniku mezi NRG Energy plus ConocoPhillips.

To Steve Kloos (jednatel GE Power & Water z Minnetoky v Minnesote) po třech dnech prozvánění potvrdil výrokem “je to pro nás důležité zejména proto, abychom se ujistili, že vyvíjíme správné technologie, jelikož ztráta energie je při úpravě vody velký problém, nicméně Emefcy se vybavením liší, jelikož poskytuje výkon šetrně důmyslným čištěním odpadních vod.” Jak později poznamenal “efektivnější můžeme být z energetického hlediska, neznamená to však že tím vyšší bude úměrně i naše cashflow.”

Výstavba palivových článků výrobního závodu Emefcy na předměstí Caesarea (při nákladu pouhého milionu dolarů) bude dokončena do konce tohoto roku a první komerční zakázky připravené k expedici do začátku roku 2012, potvrdil Levy.

Přičemž dle US Environmental Protection Agency spotřeba energie tvoří při přeměně odpadní na pitnou vodu až 40 procent provozních nákladů, zatímco  loňský rok čištění odpadních vod činilo asi 30 procent světových výdajů na vodu (což dokládají výsledky průzkumu New Energy Finance).

Global Water Inteligence též zveřejnilo, že na Středním východě přijdou výdaje na čištění k roku 2016 ku 17 miliardám (částka z roku 2009 činila 6,7 miliard dolarů). Proto je nedávné prohlášení vlády Izraele plánující 5 miliard dolarů na čištění pitných zdrojů v daném období překročit těžko něčím jiným, než zodpovědně vizionářškým krokem blažícím celou oblast.

“Jde o čirou příležitost k modernizaci celého průmyslu čistění odpadních vod” nechal se slyšet Richard Irving, zakládající společník Pond Venture Partners Ltd. z fondu sídlícím v San Jose, Kalifornii, který na investici do Emefcy také participuje. “Hnacím motorem je pro mne dvojí: nedostatek vody i ekonomické čištění odpadních vod a energie.”

Izraelské ministerstvo životního prostředí ve své zprávě uvádí produkci až  500 milionů kubických metrů nyní pitných, dříve odpadních vod za rok (tedy dost k vyplnění dvou set tisíc olympijských plaveckých bazénů), z čehož čítá kolem 75 procent opakovaně využívaných pro zavlažování.

Místní správa rozvoje infrastruktury konkrétně investuje kolem 450 milionů šekelů (odpovídajících zhruba 128 milionům dolarů) ročně na údržbu i s vývojem.

Mapal Green Energy Ltd. v Nesher, severním Izraeli, přišla se svou vlastní metodu čištění při současném snížení nákladů tak, že společnost vyvinula plovoucí provzdušňovací systém, který zpracovává odpad vpouštěním bublinek vzduchu (a pochopitelně bakterií) do vody.

Není pak divu, že se zde brzy poté ozval zájem ze strany distributorů ve Velké Británii, Jižní Africe a Peru, doslovně dle víceprezidenta pro obchod a rozvoj Zeev Fishera je však v jednání i fúze s čínskou společností. Konkrétně v e-mailu uvedl že má v plánu investovat 8 milionů dolarů “abychom dohnali trh” a připsal “protože na rozdíl od pevných aeračních zařízení náš plovoucí systém odpovídá vodní hladině. Tahle technologie může snížit provozní náklady až o 70 procent a zatím tak funguje na třiadvaceti čističkách v Izraeli a po jedné v Angole i Kongu.”

Spočtěte si data zpráv OSN, vyjde vám že v roce 2025 bude 1,8 miliardy lidí na celém světě v nedostatku vody čelit situaci kdy má každý člověk přístup k méně než 1000 kubických metrů vody za rok a v tom s letopočtem 2030 téměř celá polovina světové populace bude žít v oblastech tzv. vysokého vodního stresu. Nevím jak vy – ale nepřipíjím na zdraví – připíjím na život!

Autor: Aram Tor

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Palestinská vláda posílá peníze teroristům vězněným v Izraeli

Další článek

Soud pro Libanon zveřejnil obžalovací spis členů Hizballáhu