Zdroj: docstalk.blogspot.com

Zvláštní tribunál OSN pro Libanon (STL) dnes zveřejnil kompletní znění obžaloby vznesené proti čtyřem členům libanonského šíitského hnutí Hizballáh, kteří jsou podezřelí z účasti na vraždě libanonského expremiéra Rafíka Harírího z roku 2005.

Syn zavražděného Saad Harírí vyzval Hizballáh, aby čtveřici vydal ke stíhání. Hnutí však své zapojení do atentátu opět popřelo a prohlásilo, že čtveřici svých podezřelých členů nikdy k soudu do Haagu nevydá.

Zveřejnění 47stránkové obžaloby proti čtyřem členům Hizballáhu následuje poté, co STL minulý týden oznámil, že libanonské úřady nebyly schopné podezřelé zatknout nebo jim obžalobu předat.

Obžaloba viní tuto čtveřici z toho, že 14. února 2005 odpálila nálož v automobilu, která zabila Harírího a dalších 21 lidí. Libanonci útok připisovali Sýrii, která žádnou vinu nepřiznala.

Vyšetřování v Libanonu bylo bezvýsledné, proto byl ustaven STL. Když členové tribunálu sdělili, že hodlají mimo jiné obžalovat příslušníky Hizballáhu, vyvolalo to v Libanonu politickou krizi. Hizballáh je napojen na Sýrii a Írán, je to parlamentní a nyní také vládní strana. Odmítá jakýkoli podíl na útoku, který se marně snažil připsat svému zapřisáhlému nepříteli Izraeli.

Prokurátor STL Daniel Bellemare rozhodnutí tribunálu zveřejnit kompletní obžalobu členů Hizballáhu uvítal.

“Toto usnesení umožní konečně veřejnosti a obětem seznámit se s fakty obsaženými v obžalovacím spise a se zločiny, za něž jsou ti čtyři stíháni,” citovala agentura AFP z prohlášení Bellemareho úřadu.

Už koncem července nařídil soudce STL Daniel Fransen zveřejnit jména osob hledaných kvůli podezření z účasti na atentátu na Harírího. Na seznamu byli čtyři členové libanonského Hizballáhu – Mustafá Badraddín z velení vojenského křídla hnutí, Sálim Ajjáš, Asad Sabra a Hasan Anísí. Fransen nechal odtajnit nejen jejich jména, ale také jejich fotografie, životopisné údaje a činy, z nichž jsou viněni. Tribunál na ně vydal zatykač 1. července a Bejrút měl 30 dní na jejich vydání.

Harírího syn Saad vyzval šíitské hnutí, aby skupinu vydal ke stíhání. “Doufám, že vedení Hizballáhu a především (jeho šéf) Hasan Nasralláh přijmou historické rozhodnutí a oznámí úplnou spolupráci s mezinárodním soudem,” tedy že vydají “obviněné a bude zahájen nestranný proces”.

“Po Hizballáhu se jednoduše žádá, aby oznámil, že přerušil veškeré spojení s obžalovanými.” Takový postoj by podle Saada Harírího ocenila historie, Arabové a všichni Libanonci.

Minulý týden předseda STL Antonio Cassese vyzval čtveřici podezřelých Libanonců v otevřeném dopise, aby předstoupili před soud v Haagu. Podle něj “jejich aktivní účast (na jednání) bude nejlepší zárukou spravedlivého a nestranného procesu”.

Haag 17. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nepřipíjím na zdraví, připíjím na život!

Další článek

Díla Shaloma Tomase Neumana jsou poprvé vystavena v Praze