Zdroj: ctusi.info

Národní galerie (NG) hostí výstavu pestrých interaktivních obrazů z tkanin, plastových hraček a dalších předmětů.

Pozoruhodné portréty navíc mluví, blikají či zpívají. Jejich autorem je newyorský umělec Shalom Tomas Neuman, který je původem z Čech. Expozice s příznačným názvem Talking at you – Promlouvání se v pátém patře Veletržního paláce zdrží do 25. září.

Výstava je ale určena nejen pro oči, ale zaměstnává i další smysly návštěvníků – hmat, sluch a dokonce i čich. V celém patře galerie se totiž line nasládlá vůně růží a hořících vonných svíček. Ze všech koutů na diváky navíc “promlouvají” Neumanovy obrazy, které sám autor trefně označuje jako “vícesmyslové”.

Na dřevěné překližky malíř nanáší nejen barvu, ale modeluje na nich také prapodivné obličeje, jež dokresluje běžně používanými předměty – hřebeny, plastovými hračkami, figurkami nebo dokonce i plastovými botami. “Neuman při výrobě těchto prefabrikovaných obrazů mění užitý design na umění. Poměrně trefně tak vystihuje současnou americkou kulturu,” uvedl autorovu sérii nazvanou Amerika kurátor Tomáš Vlček.

Promlouvajícím obrazům vložily slova do úst Neumanovi přátelé, umělci či hudebníci. Kromě namluvených vět některé z obrazů po stisknutí tlačítka přehrají i audio záznam z amerického animovaného seriálu Simpsonovi nebo známou píseň od Bobbyho McFerrina Don’t Worry Be Happy.

O něco méně pozitivním protipólem portrétů je několik děl, které reflektují autorův odmítavý postoj k náboženství. Malíř židovského původu se krvácejícími obrazy vypořádává nejen s křesťanstvím či islámem, ale i judaismem. “Ve své podstatě proti náboženstvím nic nemám. Nelíbí se mi ale, jak jejich představitelé manipulují lidmi. Já sám nejsem ani věřící, ale ani ateista. Prostě nevím,” okomentoval autor část výstavy, které vévodí ležící rudý kříž či autorova verze ikonického obrazu od Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Místo Ježíše a apoštolů malíř na plátně vyobrazil animovaného Mickey Mouse či Bugse Bunnyho.

Dílo autora, jež střídavě tvoří a žije v Praze i New Yorku, nicméně neokupuje jen prostory Veletržního paláce. V průběhu nadcházejících několika týdnů budou jeho díla vystavena například v Americkém centru v Praze, které v září uvede fotografie jeho větších děl, Galerie La Femme bude hostit vybrané mluvící portréty a 8. září se pak v NG bude konat společná performance literární skupiny spisovatelů, hudebníků a výtvarníků Unbearables z New Yorku, kterým budou sekundovat členové českého PEN klubu. “V Česku je to moje vůbec první výstava. Dlouho jsem to plánoval a jsem rád, že se nakonec vše uskutečnilo,” prozradil Neuman. Vstupné na akce je, kromě výstavy ve Veletržním paláci, zdarma.

Shalom Tomas Neuman, představitel takzvaného “fusion art”, se narodil v Praze na sklonku 2. světové války. V jeho 12 letech rodina emigrovala do Spojených států, Neuman se pak natrvalo usídlil v New Yorku. Vystudoval malířství a sochařství. Jeho díla byla vystavena v USA, Jižní Americe, Asii, na Středním východě i v Evropě.

Praha 18. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Soud pro Libanon zveřejnil obžalovací spis členů Hizballáhu

Další článek

Odpuštění – (Náhrdelník 34)