Zdroj: Archiv

Patrik Nacher (*17. října 1974 v Praze) majitel a provozovatel několika portálů, mezi nejznámější patří www.bankovnipoplatky.com a www.mojepoplatky.cz.

Dobrý den Patriku, neznám větší mediální hvězdu, která by se lépe specializovala na bankovní poplatky a poplatky obecně, než jste Vy. Když se řekne bankovnictví, jako synonymum mi vyvstává Patrik Nacher a jeho www.bankovnipoplatky.com. Má první otázka: Není teď správná doba vyměnit takzvané odborníky za opravdové odborníky? Kdy začnete vyučovat bankovní poplatky na vysokých školách a kdy se vrátíte do politického dění? Nebo očekáváte politickou nabídku od pravicového trojúhelníku?

To je ale pěkný začátek. Tolik pochvaly jsem neslyšel (v poslední době :-) ) ani od své manželky. Děkuji, je to od vás milé.

Rád bych pokračoval v doktoranském studiu a jeho součástí jistě bude i vedení seminářů a výuky. Otázkou je, jestli předmětem budou bankovní poplatky či spíše oblast marketingu. Nabídku žádnou neočekávám, protože se nikde aktivně nenabízím a nikam se nevnucuji. Bohužel v tomto pořadí to dnes funguje.

Co říkáte na to, že mBank deklarovala při vstupu na český trh, že zachová 0% poplatky i v budoucnu a že v nejbližší době přijde s pasivy (s aktivy klienta – podílové fondy, jejichž nákup, prodej či výměna bude realizovatelná přes internetové bankovnictví). A v dnešní době není jedno ani druhé pravda.

Je to nemilé. Jakkoliv v těch minimálně dvou změnách (výběr z bankomatu v ČR a v zahraničí) jde spíše z mého pohledu o technickou korekci, kdy banka říká – poplatky budou i nadále nula, když ale klient splní určité parametry, je to pro klienty větší šok, než když znatelně zvýší poplatky třeba ČS, kde si na to již víceméně zvykli. Například u toho výběru z bankomatu v cizině, jsem mBank na možné riziko vysokých nákladů a bezpoplatkové motivaci klientů vybírat i nesmyslně malé částky, upozorňoval. Pokud jde o to, že banka nespustila některé slibované služby (kontokorent, podnikatelské účty pro právnické osoby apod.), to je velká škoda a nevím, co si o tom mám myslet, když zároveň banka vzbudila tak velký zájem a očekávání. To je velká odpovědnost.

Pro budoucí článek jsem se informoval u bank, kolik stojí změna data splatnosti u spotřebitelského úvěru. Očekával jsem velkou palbu, třeba 500 CZK za změnu data, ale např. u LBBW jsem se dozvěděl, že to není možné. Máme nejdražší bankovnictví v Evropě a nejhorší služby. To co si nadnárodní banky dovolí u nás, si jinde nedovolí. ČR je podle statistiky ČSOB jež vlastní belgická KBC nejziskovější region pro ní samotnou (Zdroj: ČSOB v roce 2007). Co si o tom myslíte Vy?

Důkazem toho jsou i současné změny, kdy nejen, že se zvyšuje úroková marže (klesají úroky z vkladů a zároveň se neustále zvyšují úroky z úvěrů), ale zároveň se zvedají i poplatky. Banky sice ruší ty nejvíce kritizované, ale pak další tři služby zdraží. Fakt, že bankovní sektor, který stál u zrodu světové finanční krize, právě u nás zaznamenal rekordní zisky i v roce krize, hovoří sám za sebe. To u jiného odvětví nenajdete. Ale je to na nás, na klientech. Dokud budeme ochotni platit tyto poplatky a banky měnit nebudeme, nemůžeme počítat s tím, že by šly poplatky významně dolů. Jedna internetová iniciativa to sama o sobě nezachrání.

Jakou máte vlastně Patriku banku, či skupinu bank Vy? Vyjádřete se mi prosím.

Využívám více bank, zkouším to tak, aby mi to co nejvíce vyhovovalo. Takže aktuálně mám účet například v Komerčce, Rajfce, mBank, Fio, UniCredit….

Co si myslíte o statistice o nákupu akcií, že muži vždycky (v minulosti) více inklinovali k bankovním a energetickým titulům a ženy k farmacii (defensivní tituly) – myslíte, že finanční krize postihne i tuto statistiku?

Domnívám se, že celá řada drobných investorů do svých rozhodnutí promítá emoce a nějaký vztah či vazbu k různým oblastem a odvětvím. Pak se to může projevit ve statistice.

Jaký spořící účet dnes vychází nejlépe (první tři)?

Záleží na podmínkách. Kdybychom vzali v úvahu co nejvolnější podmínky pro klienty, tak jsou jistě zajímavé spořicí účty – Axa (2,0 případně 2,5%), Volksbank (2,03%), ING (2,0%) či LBBW (1,75%).

Vím, že www.bankovnipoplatky.com v minulosti podporovali charitu, či nějakou nadaci (myslím, že projekt Patrik), jak je tomu v současné době a jakou částkou jste již přispěli?

Nikoliv finančně, podporuji projekt SOS Patrik medializací a prostorem na stránkách. Pravidelně posílám skromné finanční dary Fondu ohrožených dětí či Českému výboru pro UNICEF.

Věříte v Boha?

Nevěřím v Boha, věřím v energii kolem nás. Jednou mi řekl Svatopluk Karásek, že našel u mě stopy víry. To mě, jako nábožensky netknutého člověka, potěšilo.

Autor: David Fábry

Přečtěte si také od autora: Interview s Radoslavem Bangou

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč ministři narychlo utrácejí stamiliony?

Další článek

Skandinávské peníze?