Zdroj: dl.dropbox.com

Dvě lodi s humanitárním nákladem a propalestinskými aktivisty dnes vypluly z Turecka do palestinské Gazy se záměrem prolomit izraelskou námořní blokádu pásma.

V prohlášení citovaném agenturou AFP to oznámila organizace Freedom Waves (Vlny svobody). Izraelská armáda už varovala, že je připravena zabránit této miniflotile, stejně jako těm předcházejícím, dosáhnout pobřeží Gazy.

Irská loď Saoirse (v galštině svoboda) a kanadská loď Tahrír (v arabštině osvobození) vypluly dnes odpoledne z přístavu Fethiye v severozápadním Turecku a podle předpokladů mají dorazit do Gazy v pátek.

Na palubě mají 27 osob, včetně posádky a pozvaných novinářů, a léky a zdravotnický materiál v hodnotě 30.000 dolarů (zhruba 550.000 korun), upřesnila Freedom Waves.

“Jsme nyní v mezinárodních vodách,” uvedl v prohlášení jeden z kanadských organizátorů Ehab Lotayef, který pluje na palubě Tahríru. “K významným překážkám, které máme před sebou, patří izraelská armáda a spoluúčast (kanadské) vlády (premiéra) Stephena Harpera. Plujeme ale s větrem veřejného mínění v plachtách, což posiluje naše odhodlání vzdorovat nezákonné blokádě 1,5 milionu obyvatel Gazy.”

První flotila tohoto druhu se dala dohromady v květnu 2010, byla ale zastavena izraelským námořnictvem. Při jeho zásahu přišlo o život devět tureckých aktivistů, což vyvolalo diplomatickou krizi mezi Tureckem a Izraelem.

Druhá protestní flotila pro Gazu se pokusila vyplout v červenci z Řecka, její plány byly ale narušeny nejprve technickými problémy – připisovanými izraelské sabotáži – a poté řeckými úřady. Devět plavidel z desetičlenné flotily zůstalo zablokováno v řeckých přístavech, protože jim řecké úřady odmítly povolit vyplutí ke Gaze. Podařilo se to jen francouzské lodi, kterou u pobřeží Gazy zastavilo izraelské námořnictvo a bez jakéhokoliv incidentu ji eskortovalo do přístavu Ašdod.

“Chápeme, že jde zase o novou provokaci z dlouhého seznamu provokací vůči státu Izrael,” řekla izraelská armádní mluvčí Avital Leibovitchová a zdůraznila, že mezinárodní vyšetřovací komise OSN uznala legálnost blokády pásma Gazy. Poukázala také na to, že Izrael přepravuje denně do pásma Gazy 300 kamionů se zbožím.

Izrael po incidentu s první humanitární flotilou, který vyvolal velké mezinárodní pobouření, výrazně uvolnil pozemní blokádu pásma Gazy. Zachovává ale tu námořní a své právo na takový postup vytrvale obhajuje snahou zabránit pašování zbraní do pásma Gazy, v němž vládne radikální islamistické hnutí Hamas.

Jeruzalém 2. listopadu (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Chešvan – měsíc trvající amida

Další článek

Pohřbily solidaritu