Zdroj: Shekel

Izraelští archeologové objevili ve východním Jeruzalémě znaky vytesané do kamenné podlahy.

Jsou to tři velká písmena V a zářezy, které pocházejí z doby před několika tisíci lety a jsou hluboké až pět centimetrů. Historici netuší, co znamenají, a nedokážou k nim vyslovit ani hypotézu, tvrdí jeden z šéfů vykopávek Eli Šukron.

“Ty znaky jsou velmi podivné a zajímavé. Nikdy jsem nic podobného neviděl,” citovala Šukrona agentura AP.

Vykopávky zadala vláda v citlivé části Jeruzaléma, v části zvané Silván, v níž žije hlavně arabské obyvatelstvo a také malá komunita Židů. Podlahy starobylých staveb byly nalezeny při vykopávkách zpevňujícího zdiva kolem pramene Gihon.

Znaky byly do kamene vytesány před asi 2800 lety a mohly prý sloužit jako základna pro nějaké dřevěné zařízení, které do nich bylo vsazeno. Mohly mít ale také naprosto jinou funkci, třeba rituální nebo také zcela triviální.

Jak píše AP, při neobvyklém nálezu většinou archeologové vyjádří domněnku o účelu nalezeného, avšak v tomto případě se nikdo ničeho podobného neodvážil. Přitom se izraelský tým obrátil i na zahraniční experty a na odborníky s dlouholetou zkušeností.

Na místě záhadného výkopu se našly keramické střepy, z nichž se usuzuje, že místnosti byly naposledy využívány kolem roku 800 před naším letopočtem, kdy Jeruzalému vládli judští králové. Zhruba v té době pak byly zasypány odpadem, který byl součástí základů obranné zdi.

Kdy přesně původní stavby vznikly, není úplně jisté. Údiv vzbuzuje také neobvyklý tvar zdí. Ty stejně jako výška podlah svědčí o přesném naplánování stavby, umístěné poblíž klíčového místa města, pramene. Z toho se dá soudit, že stavba měla velký význam.

Klíčem k záhadě bude možná kámen nalezený v místnosti vedle té s vrypy ve tvaru V. Podobá se náhrobku a v době, kdy byl prostor zasypáván, zůstal ve vertikální poloze. Podobné kameny byly používány k označení místa rituálů nebo jako památník zesnulých. Může být památkou na pohanská náboženství, jež se izraelští proroci snažili vymýtit.

Pouhá přítomnost tohoto rituálního kamene ale prý neznamená, že komplex byl chrámem. Kámen mohl prý označovat místo pro určitý náboženský rituál, ale samotná budova mohla sloužit běžným účelům.

Jeruzalém 7. prosince (ČTK)

4 Komentářů

 1. králík
  8.12.2011 – 12 Kislev 5772 v 12:46 — Odpovědět

  666 :)

  0
  0
 2. Darask
  8.12.2011 – 12 Kislev 5772 v 16:31 — Odpovědět

  že by tedy prainternet?

  0
  0
 3. Darask
  8.12.2011 – 12 Kislev 5772 v 17:49 — Odpovědět

  Mám dvě teorie:
  1. Jedná se o jakési hodiny, či kalendář. Véčko s prohlubněmi sloužilo k naplnění kapalinou a pak vypadalo jako A. Pokud byl otvor ve střeše, či ve zdi, mohlo se v ploše při určitém úhlu odrážet Slunce (rovnodennost?) a trojúhelník se lesknul. Véčka jsou-li orientována podle svět. stran mohla pomocí kolíku určovat čas.
  2. další teorie je, že to mohlo sloužit k úplně jinému účelu

  :o)

  0
  0
 4. králík
  8.12.2011 – 12 Kislev 5772 v 18:50 — Odpovědět

  a pokud jsou to hebrejska waw, tak jde mozna o hystoricky sčot vandalem, proste si někdo rypal a pocital prvni, druhy, treti…..a o dva tisice let uz je to zahada trech w :)

  nebo veni, vidi, vici a Ceasar nebyl prvni :)

  nebo tri runy isa (fuj germani :), ti meli ve zvyku cmarat)

  pravda je ze me u te cetekacke zpravy napadlo jako prvni, zda jde o prepis B (bet), prepis waw (w) a nebo latinku V

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelský památník holokaustu Jad vašem získal mimořádný dar

Další článek

Závislost – (Náhrdelník 50)