Zdroj: idnes.cz

Podle izraelského prezidenta Šimona Perese byl Václav Havel jedinečnou osobností, velkým filosofem, dobrým přítelem Izraele a také jeho osobní inspirací.

“Nikdo nebyl jako on. Byl osamělým hlasem svobody a hlasem podporujícím jednotu trpících lidí celého světa,” uvedl v tiskovém prohlášení izraelský prezident, který byl považován za Havlova dobrého přítele a v minulosti několikrát vystoupil na výroční konferenci Fórum 2000 pořádané Havlovou nadací.

“Měl hluboké přesvědčení a byl čestný. Naslouchali jsme mu. Nikdy nemluvil příliš hlasitě, ale jeho slova k nám pronikala a spojovala nás. Jako osobnost byl naprosto výjimečný, odhodlaný, ale milý a pevný ve svých zásadách, ale naslouchající hlasům jiných. Jeho hlas bude slyšet, i když už tu s námi není,” uvedl dále Peres, který dodal, že mu Havel bude scházet.

K nedělnímu úmrtí bývalého českého prezidenta se vyjádřil také Světový židovský kongres (WJC). Jeho prezident Ronald Lauder v tiskovém prohlášení uvedl, že Havel, který podle něj patřil k nejpodnětnějším politickým vůdcům současnosti, vyvedl Československo z šedých dnů komunismu a pomohl jej změnit ve svobodnou a uznávanou zemi. Ocenil také Havlovu angažovanost v židovskýchotázkách v Čechách i na mezinárodní úrovni.

Světový židovský kongres je mezinárodní organizací, která zastupuje židovské komunity v 92 zemích světa.

Jeruzalém/Washington 19. prosince (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Václav Havel: Nejdřív člověk, potom …

Další článek

„Chofec chajim“ Chanuka (Svítíme život)