Zdroj: Archiv

Po úterní schůzce izraelských a palestinských vyjednávačů v jordánském Ammánu dnes izraelští činitelé vyjadřovali pesimismus ohledně vyhlídek na obnovení mírového procesu.

Izraelci a Palestinci se setkali poprvé od roku 2010, aby se pokusili nalézt novou platformu pro obnovení rozhovorů. Jednání se podle jordánských pořadatelů uskutečnilo v pozitivním ovzduší, ale skončilo bez jakéhokoliv významného průlomu. Plánují se nicméně další jednání, údajně už na příští týden.

Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse dnes oznámil, že do konce ledna se v Jordánsku uskuteční několik dalších “průzkumných setkání” obdobných tomu úternímu. Příští schůzka hlavníhopalestinského vyjednávače Saíba Irikáta a izraelského zvláštního vyslance Jicchaka Molcha je údajně naplánována na příští týden.

Palestinská strana prý původně další setkání plánovala už na tento pátek. Jordánské ministerstvo zahraničí, které formálně rozhovory pořádá, ale poté oznámilo, že přesné datum bude oznámeno později.

V Izraeli ohledně možnosti pokroku v jednání vládne spíše skepse. “Je těžké být optimistou, protože Abbás trvá na svém požadavku, aby se Izrael hned na začátku zavázal (stáhnout) na hranice z roku 1967 a zmrazit výstavbu v osadách, jinak hrozí přijetím tvrdých opatření,” citovala agentura AFP vyjádření izraelského ministra bez portfeje Bennyho Begina ve veřejném rozhlase.

“Abbás musí jasně říci, jestli je ochoten k ústupkům a k úpravám… Je těžké být optimistou, když se říká, že trvá (Abbás) na tom, že nikdy neuzná Izrael jako židovský stát,” dodal Begin.

Jeden z iniciátorů dohod z Osla o palestinské autonomii z roku 1993 Jossi Beilin rovněž v rozhlase prohlásil, že “právě započaté diskuse jsou marné a odsouzené k nezdaru”.

“Obě strany se mohou klidně dál scházet, nemají ale sebemenší šanci dospět byť k minimální shodě,” dodal Beilin, který stojí v čele laické levicové strany Merec.

Podle něj by měl blízkovýchodní kvartet (OSN, EU, USA, Rusko) “změnit směr a přijít s návrhem prozatímní dohody o hranicích”.

Palestinci i Izraelci odmítli označit ammánské jednání za obnovu rozhovorů. Podle Palestinců šlo o pouhou reakci na žádost blízkovýchodního kvartetu, aby obě strany prezentovaly své názory na otázky bezpečnosti a hranic.

Palestinci přerušili přímý dialog s Izraelem v září 2010 poté, co izraelská vláda odmítla prodloužit moratorium na zastavení výstavby ve východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu. Členové blízkovýchodního kvartetu ve snaze odblokovat patovou situaci vyzvali loni v záříPalestince a Izraelce, aby nejpozději do 26. ledna prezentovali své detailní návrhy na formu blízkovýchodního uspořádání.

Jeruzalém 4. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Co kdo vlastně špehoval ? (Zohar k parašat Mi-kec/Wajchi)

Další článek

Sbohem tarifní Vodafone