
Včerejší ruské zpravodajství se okrajově zmiňovalo o skutečnosti, která mně, a možná i vám, zůstávala zatím skryta. Jde o modloslužebnictví. Prezident Čečenské republiky, existující v rámci Ruské federace, Ramzan Kadyrov, totiž přivítal (a náležitě zulíbal) vzácnou relikvii, kterou mu poskytl turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan.
Šlo o relikviář z Topkapi, který bude umístěn v Grozném, v tamní mešitě nesoucí- jak jinak- Kadyrovovo jméno. Relikviář, nebo spíše válec ze skla se stříbrnými aplikacemi, obsahuje tři vousy Proroka Mohammeda (PBUH). Přirozeně, oddělení svatých ostatků istanbulského paláce Topkapi vlastní několik desítek vousů Mohammedových i zub, který mu byl údajně vyražen v bitvě u Uhudu 16. března 625 křesťanského letopočtu .
Zpráva agentur hovořila i o tom, že již předtím Kadyrov přijal jeden vous v zataveném, vakuovaném obalu, darem to uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Sběratelství ostatků v islámu překvapuje.
Mekkánský černý kámen v podstatě Muhammad zdědil, tak jako zdědí papežovu korunku třeba i Pražské Jezulátko, neboť dědí se nejen po pohanech, a zřejmě nejen symboly. Přesto, tento rys u náboženství, které ještě před nedávnem vehementně ničilo Buddhovo spodobení v Afghánistánu překvapuje.
Stojí za to dohledávat dále, protože islám se vyjevuje přinejmenším v novém balení. Podle indických zdrojů, je další vous Prorokův ve šrínágarském Hezratbalu, mešitě s klenotnicí v hlavním městě spolkového státu Kašmír. Ještě před litými boji s Pákistánci, v prosinci 1963, došlo k odcizení zdejší relikvie, a následným nepokojům, které se týkaly muslimů, sikhů i hinduistů. Aby nedošlo k multietnické a náboženské řeži, vystoupil tehdy Džaváharlál Néhrú, zklidňoval davy, ale hlavně pověřil indickou zpravodajskou službu, aby vous našla- a vrátila. Stalo se. O pár měsíců později klatí Pákistánci provedli operaci Gibraltar, nazvanou po Táríkovi, a rozdělili Kašmír ve dví (ve skutečnosti na tři, protože i čínské, díly). A aby mému překvapení nebyl konec, včera íránská agentura Mehr přinesla zprávu o příletu “lepenkového” ajatoláha z Paříže.
Nejsme-li teology, můžeme být- alespoň tedy já- na vážkách. Je islám náboženstvím, nebo mocensko-politickým kultem?
Autor: Herbert Stavinoha
4 Komentářů
Trochu to připomíná pravoslaví a katolicismus :-) Inu Rusko jde podle strategie nemůžeš to vymýtit tak to uprav …
to je otázka: je Čečna Rusko? Branci z Čečny se do ruské armády už pár let neodvádějí. Možná je to nárazníkové území…
Mohammed je uctíván jako prorok. Je spojován se vznikem Koránu. Korán je pro Muslimy tou nejposvátnější knihou na Světě. Je pro ně tak nedotknutelný, že neví co s Koránem napsaným krví Sadáma. Vous proroka Mohammeda umístěny v mešitě nelze srovnávat s nějakou modloslužbou provozovanou mnoha církvemi po Světě.
PF 2012 přejí Mayové
Mayům vyřizuju, že s písemným zachycováním tradic i Koránu se nezačalo dříve, než sto let po smrti Prorokově (PBUH).