Zdroj: Archiv

Člen palestinské radikální skupiny Islámský džihád drží v izraelské věznici už druhým měsícem hladovku. Chce jí připoutat pozornost k izraelskému vojenskému právnímu systému, který umožňuje držet osoby považované za nebezpečné v prodloužené vazbě bez obvinění. Chádir Adnan (33) nepřijímá pevnou stravu přes 50 dní a zhubl o 27 kilogramů na nynějších 60, píše agentura AP.

Je členem Islámského džihádu a Izrael jej považuje za nebezpečného teroristu. Přesto se ho ale snaží udržet naživu, protože Adnan, který dosud nebyl mezi Palestinci příliš znám, by se stal po smrti slavným mučedníkem. Jeho skon ve věznici by zřejmě znamenal nové násilí.

Podle manželky Randy a právníků mu začaly vypadávat vlasy, je připoután k lůžku, nemůže chodit. Manželka se s ním setkala v nemocnici. Adnan prý pije jenom vodu a příležitostně přijímá iontové nápoje a vitamíny. Lékaři jeho stav považují za vážný.

Islámský džihád je odpovědný za mnoho útoků, při nichž zemřeli Izraelci. Podporuje jej Írán a skupina už oznámila, že případnou Adnanovu smrt pomstí dalšími útoky. Sídlí v pásmu Gazy, odkud naIzrael může střílet rakety.

Adnan působil jako mluvčí této skupiny na západním břehu Jordánu. Zda se osobně protiizraelských atentátů účastnil, není známo. Izraelci nevyjasnili, z čeho přesně ho viní. Je držen v takzvané administrativní vazbě, která umožňuje věznit podezřelé osoby na základě informací získaných tajně. Armáda je nepostupuje právníkům a používá toto opatření pro osoby považované za významné ohrožení bezpečnosti státu.

Tento týden bylo v nemocnici, kde Adnan leží, podáno odvolání proti jeho vazbě. V nemocnici je střežen a podle tamních zdrojů Adnan ve středu souhlasil s tím, že bude dostávat infuze. Jeho právníci a rodina to ale popírají. Mohou k němu jenom lékaři z izraelské skupiny ochránců lidských práv a Červeného kříže. Ti se k případu nevyjadřují.

V minulých dnech se v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu konalo několik manifestací na Adnanovu podporu, lidé se o vývoji případu informují na Facebooku a Twitteru.

Adnan považuje své uvěznění za urážku cti. “Bojuji proti tomuto ponižování,” řekl prý manželce. “Je pevně odhodlaný, i když se podobá člověku, která už není mezi živými,” řekla Randa.

Adnan zahájil hladovku krátce po 17. prosinci, kdy byl zatčen na severu západního břehu. Vojáci prý přitom uráželi jeho ženu a dělali si legraci z islámu. Při výslechu byl prý zbit a přivázán k židli. Vyšetřovatelé mu trhali vousy a házeli do tváře špínu. Izraelská strana tato obvinění nekomentuje.

Izraelské vojenské soudy mohou nařídit šestiměsíční vazbu a pak ji prodloužit na neurčito. Podle izraelských ochránců lidských práv existují případy zadržování lidí v tomto režimu i po tři roky.Izrael toto opatření zavedl s tím, že nemůže důkazy proti takto zadržovaným zveřejnit, protože by ohrozil své palestinské informátory. Systém podle kritiků ale nemá jasná pravidla a dá se lehce zneužít.

Podle právničky Tamary Pelegové-Sryckové je nyní v izraelských věznicích v administrativní vazbě 309 osob, což mluvčí věznic odmítl potvrdit.

Raanan Alexandrowicz natočil o izraelském vojenském vězeňství film The Law in These Parts, který získal cenu nejlepšího dokumentu na letošním festivalu Sundance. Vypovídají v něm bývalí vojenští soudci a z jejich slov je patrné, že vojenští prokurátoři nedokážou obstát jako nezávislí soudci v situaci, kdy mají před sebou osoby považované za nepřátele.

Ze soudních zpráv vyplývá, že v roce 2010 bylo usvědčeno aspoň z jednoho bodu obžaloby 95 procent souzených Palestinců. Lidé zadržovaní v administrativní vazbě tvoří jenom zlomek Palestincůvězněných v Izraeli. Podle AP je jich 4200 a čelí obvinění od házení kamenů na vojáky po zabití izraelských civilistů. Palestinská veřejnost tyto vězně ctí a považuje za bojovníky za svobodu.

Jeruzalém 9. února (AP/ČTK)

1 Komentář

  1. Jméno
    11.2.2012 – 18 Shevat 5772 v 14:16 — Odpovědět

    Já tomu Palestinci fandím, ať to vydrží až do konce!

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dle NBC íránské jaderné vědce likviduje Mossad a íránský exil

Další článek

Na počátku byl pšouk