Zdroj: Archiv

Ajmán Zavahrí, druhý nejvyšší muž teroristické sítě Al-Káida, kritizoval na své nahrávce arabské politiky, kteří spolupracují se západem.

Kritika byla namířená hlavně proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi. Podle Zavahrího škodí politici tohoto typu muslimům více, než Izrael Palestincům.

“Tito arabští sionisté, s nimiž žijeme a na něž se usmíváme, jsou nebezpečnější než sionisté židovští,” uvádí Zavahrí v nahrávce, která byla zveřejněna na webu, který Al-Káida často používá.

Zavahrí, narozený v Egyptě, se společně s Usámou bin Ládinem skrývá v horách v afghánsko-pákistánském pohraničí.

Mubaraka kritizoval hlavně za uzavření hranice s pásmem Gazy. Podle něj tak pomohl Izraeli, který své hranice s touto oblastí uzavřel již před třemi lety. Stejně jako nyní Egypt, i Izrael se obával radikální ideologie Hamasu. “Kdo obklíčil naše lidi v Gaze? Není to vůdce arabských sionistů Husní Mubarak?” ptal se Zavahrí. Ten naposledy promlouval ke světu v březnu, kdy hovořil o dvou velitelých Al-Káidy zabitých v Iráku.

Na jinou webovou stránku dnes někdo nahrál další nahrávku týkající se Al-Káidy. Na tomto záznamu promlouvá islámský duchovní Anwar al-Awlaki. Al-Awlaki se narodil v USA a nyní je na seznamu hledaných teroristů. Jeho předci pochází z Jemenu, kde se teď skrývá i on.

Náhravka je třináct minut dlouhá a je určena především Američanům. Al-Awlaki říká, že prezident Barack Obama dostane americké vojáky do nesnází stejně, jako to teď dělá v Afghánistánu. K Obamovu předchůdci, Georgi Bushovi, al-Awlaki dodává toto: “Ameriku zavlekl do dlouhodobých konfliktů v Afghánistánu a Iráku, Obama se chce do historie zapsat jako prezident, který Ameriku zavlekl do Jemenu”.

Al-Awlaki byl zřejmě v kontaktu s nigerisjkým atentátníkem, který se loni o vánocích pokusil vyhodit do vzduchu letadlo letící z Nizozemska do USA. Absolvoval také výcvik u jemenské sekce Al-Káidy.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rodina z Gazy se šesti dětmi přežívá 18 měsíců pod stanem

Další článek

Židé si celodenním půstem a modlitbami připomenou zničení chrámu